Seo

3 Adımda Etkili SEO

Bir çok makale, kaynak ve e-kitaplara rağmen bence Seo’nun 3 ana aşaması bulunmakta. Bu rehberde bunları adım adım göreceğiz.

1- Yapısal Aşama: Hazırladığınız web sitesinin navigasyonu ve zengin medyası, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının sitenizi yukarılara taşımasında önemli etkiye sahiptir.

2- İçerik: Google başta olmak üzere arama motorlarının örümcekleri düz mantık ile çalışır. Kullanıcının arama iletisi ile içeriğiniz bire bir örtüşmelidir.

3- Linkler: Google ve diğer arama motorları web sitesine verilen linklerin sayısına, kalitesine ve ilgililiğine bakarlar.

Google dostu site yapısı

Flash içerik kullanmaktan kaçının. Flash imaj dosyalarını arama motoru örümcekleri okuyamaz dolayısı ile gereksizdirler.

Javasprict veya Flash navigasyon kullanmaktan kaçının, çünkü Google örümcekleri sayfalar arasında linkleriniz aracılığı ile dolaşır. Bu noktada flash menü navigasyonu veya link hiç iyi bir fikir olmayacaktır.

HTML dosyanızda çok fazla kodun bulunması, Google örümcekleri için çok fazla gürültü ve karmaşa demek olacaktır.

Birbirinin kopyası şeklinde sayfalar bulundurmaktan kaçının. İçerik olarak kopya şeklindeki sayfaları Google örümcekleri elemine edecektir.

Sitenizin iyi bir Hosting firması tarafından barındırıldığından emin olun.

Optimizasyon Aşaması

Potansiyel ziyaretçilerinizin Google’da ne aradığını biliyormusunuz? Endüstri Argo’sundan kaçının ve potansiyel ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını ortaya koyun. Kendi sunmak istediklerinizi değil.

Mevcut sayfalarınızın isimlerini değiştirmekten kaçınırken, yeni ekleyeceğiniz sayfaların isimlerine özen gösterin. Örnek vermek gerekirse, urunlerimiz.html gibi bir sayfa adı oluşturmaktan ise, daha spesifik “spor-giyisiler.html şeklinde isimlendirme tercih edin.

Yazınızın doğal akışının içinde olmasada, anahtar kelimelerinizi yazınızın içinde barındırmaya çalışın.

Linklerin Önemi

Başka bir siteden sizin sitenize verilen her 1 link, Google’ın gözünde =1 oy demektir! Her yeni oy sizi biraz daha yukarılara taşır. Sitenize link veren diğer sitenin sizin linkinizi verirken kullandığı kelime eğer anahtar kelimelerinizden birisi ise bu çok daha pozitif etki yapacaktır.

Eğer yinede linklerinizi flash veya javascript kullanmakta ısrarcıysanız, menünüze düz metinle eklenmiş bir site haritası çok önemli yer tutacaktır. Bu sayede Google örümcekleri yollarını bulabilirler.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..