Wordpress

5 Dakika’da WordPress Nasıl Kurulur?

Wordpress Kurulumu

WordPress günümüzün en popüler içerik yönetim sistemi. Gerek bloglar, gerekse her kategoride ki sitelerin bir çoğu artık WordPress içerik yönetim sistemi ile kurulup yönetiliyor. Yaklaşık 5 dakika içinde en sorunsuz şekilde WordPress nasıl kurulur sorusuna cevap arıyorsanız aşağıda anlattığımız adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer dosya isimlerini değiştirmek ile uğraşmak istemiyorsanız 4. adımın opsiyonel olduğunu belirtmemizde fayda var.

1- tr.wordpress.org sitesine gidip sağ menüden WordPress’in en son sürümünü indirin.

2- İndirdiğiniz WordPress kurulum dosyasını zip’ten çıkartın.

3- Web panelinize girip WordPress’in kullanacağı mysql veri tabanını oluşturun. “Oluşturması ve yönetmesi son derece kolaydır.

4- *Opsiyonel* wp-config-sample.php dosyasını bulup adını wp-config.php olarak değiştirin, daha sonra dosyayı açıp veritabanı bilgilerinizi dosyaya girin.

5- WordPress dosyanızı web sunucunuzda dilediğiniz yere yükleyin.

Eğer ki WordPress’i ana alan adınızın olduğu yere kurmak istiyorsanız “örnek: http://siteniz.com” indirdiğiniz WordPress dosyanızı sunucunuzun ana dizinine yüklemelisiniz.

Eğer ki WordPress’i herhangi bir alt dizine kurmak istiyorsanız, “http://siteniz.com/abc” ftp yardımı ile indirdiğiniz WordPress dosyasını ana dizininizin altında oluşturacağız örnek: “abc” klasörünün içine atınız. Not: Eğer kullandığınız ftp programında dosya isimlerini otomatik küçük harfe dönüştürme seçeği varsa bu özelliğin kapalı olduğuna emin olun.

6- Web tarayıcınızı açıp kurulum işlemini başlatmak için WordPress’i yüklediğiniz web url’sini girin. Örnek: ana dizine yüklediyseniz “http://sitenizinadi.com, yada bir alt dizine yüklediyseniz http://sitenizinadi.com/abc” şeklinde.

7- Ve bu kadar! Önünüze açılan sayfadan kurulumu gayet kolay bir şekilde başlatabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Gayet sade ve temiz bir anlatım olmuş. Günümüz yazılarında wordpress kurulumu ile ilgili fazla sayıda gereksiz detaylarla boğulmuş yazılar var. Sizinkisi onlardan biri değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..