Rehber

Adblocker!

Nasıl kapatılır?

Son dönemlerde internet kullanıcılarının çok büyük bır kısmının Adblocker kullanmaya başladığı aşikardır. Belki siz dahi bu yazıyı okurken şu anda Adblocker’ınız tarayıcınıza kurulu ve aktif olarak burada bulunuyorsunuz. Öncelikle Adblocker kullanımının neden bu kadar yaygınlaştığını ve rağbet gördüğünü anlamamız gerekiyor. Adblocker kullanmanın internete katacağı ve internetten götüreceklerini çoğu kişi hesaplamadan bu eklentiyi kullanmaya devam ediyor.

Adblocker Bilinçsizliği

Adblocker Kullanımı Neden Yaygınlaştı?

Bugünün internet dünyasında web’i inşa eden bizler yani webmaster’lar, yaptıkları işin karşılığını alabilmek için bir kısmı bilinçli bir kısmı ise bilinçsiz olarak bir çok yöntemlere başvurdular. Bu yöntemlerden bazıları ise yapılan site ve blogları rahatsız edici ölçülerde reklamlar ile doldurmak olmuştur. Özellikle çok fazla ziyarete uğrayan film izleme, video izleme ve indirme, program indirme, resim paylaşma ve bunun gibi sitelerde gereğinden fazla reklam doldurarak kazançları artırma yoluna gidilmiştir.

İzlemek istediğiniz bir film yada dizi için girdiğiniz sitelerde sağdan soldan fışkıran, taşan onlarca reklamı kapatıp, önünüze atılan popup “açılan küçük pencere”leri kapatmaktan illallah çekmişsinizdir. Bu da yetmezmiş gibi hiçte yasal olmayan yöntemler ile istediğiniz içeriğe veya videoya ulaşabilmeniz için sizi reklamlarına tıklama mecburiyetinde bırakma noktasına kadar gelmiştir bu iş. Böyle bir durumda hepimizin 2 seçeği kaldı; ya Adblocker eklentisini tarayıcımıza kurup bu sorunların hiçbirisi ile uğraşmadan internette rahatça ve özgürce dolaşıp istediğimiz içeriğe işkence çekmeden erişebilmek, yada Adblocker kullanmadan bu işkenceye devam etmek veya talep ettiğimiz içerikten feragat etmek.

Anlattıklarına Bakılırsa, Adblocker Büyük Bir Nimettir, Öyle mi?

Aslında işin özeti bu kadar kolay ve basit değil. Evet Adblocker şu maruz kalınan durumda şart denilebilecek bir eklenti fakat Adblocker doğru kullanıldığı takdirde! Adblocker’ın tarayıcınızda kapalı şekilde bulunması ve sözünü ettiğimiz türden rahatsız edici boyuta ulaşan reklamların bulunduğu sitelere girdiğinizde bunun etkinleştirilmesi gayet doğal ve anlaşılabilir bir durumdur. Lakin “aç-kapa ile uğraşamam” diye düşünüp bunu sürekli açık bırakarak nelere sebebiyet verdiğinizi düşündünüz mü hiç?

Web dünyası sadece sözünü ettiğimiz tür ortam ve sitelerden oluşmuyor, işini düzgün ve kaliteli yapıp, emeğinin karşılığını koyduğu 1-2 “adsense başta olmak üzere” 3-5 kuruş reklam gelirine sırtını dayamış sitelerde mevcut. Adblocker’ı sürekli açık durumda tutarken “pire için yorgan yaktığınızı” belkide hiç düşünmemişsinizdir. Şu ana kadar işin hep ziyaretçi ve izleyici kısmından konuştuk ve o yönden değerlendirdik, şimdi birde yayıncı yani web sitelerinin gözünden değerlendirelim!

Adblocker Açık Kalırsa Ne Olacak?

Adblocker açık kalırsa hiç iyi şeyler olmayacak. Sözünü ettiğimiz sınırlı bütçeleri ve sahip olduğu tek şey el emeği ve bilgi birikimi olan site bloglar büyük darbe yiyecek. İster inanın ister inanmayın ama internet dünyanın en büyük bedava pazarı. Bu söylediğim şartlar oluştuğu zaman web sitelerinin ve webmaster’ların önünde 2 yol kalıyor. Bunlardan birincisi kazanç elde etmek için farklı yöntemlere başvurmak ki; bunlar “ücretli üyelik, ücretli içerik erişimi,” gibi çok daha can sıkıcı ve internetin kullanım özgürlüğüne limon sıkacak gelişmelerdir. Diğer ve hiç arzu edilmeyen seçenek ise kepenk kapatmak yani zaman içerisinde internet derinliğinin kaybolmaya başlaması buda = bilgi ve paylaşımın büyük firmaların tekeline girmeye başlaması demek.

Kimse size Adblocker kullanmayın diyemez ve dememelide zaten fakat bilinçsiz kullanmanın getireceği sıkıntılar emin olun Adblocker’sız bir internetin yaşattığı sıkıntılardan küçük değil.

Adblocker Nasıl Kapatılır?

adblocker kapatma

Adblocker’ın üzerine tıkladığınız zaman yukarıda ki resimde gördüğünüz menü açılacaktır. Buradan ok ile işaret edilen “Adblock’u duraklat” seçeneğini tıkladığınız zaman Adblock’unuz etkisizleştirilir. Tekrar etkinleştirmeye ihtiyaç duyduğunuz zaman yine aynı yoldan etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz, fakat lütfen işiniz bittikten sonra tekrar etkisizleştirmeyi ihmal etmeyin.

İnternet hala sınırsız ölçülerde özgür olabildiğimiz belki de tek yer. Özgürlüğümüzün tadını çıkarırken, bu özgürlüğümüze katkı koyan web sitelerini ve bu bilinçli webmaster’ları koruyup destek olmaya özen gösterelim.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..