Seo

Alan Adı Yetkisi (DA) ve Sayfa Yetkisi (PA) Nedir

Alan adı yetkisi ve Sayfa yetkisini belirleyen faktörler.

Alan Adı Yetkisi (Domain Authority-DA) Nedir?

Alan adı yetkisi, web sitenizin arama motorlarında ne kadar iyi sıralanacağını belirleyen temel faktörlerden biridir. Alan yetkisi puanı, SEO dünyasında yeni bir ifade değildir, ancak alan adı yetkisinden habersiz birçok blogcu vardır ve bunun öneminin farkında değillerdir. Günümüzde alan adı ve sayfa yetkisi herhangi bir alanın sıralamasında önemli bir rol oynamaktadır.

Alan adı yetkisi, bir web sitesinin 1-100 arasında derecelendirilmesi amacıyla bu konuda yetkili şirket (Moz) tarafından oluşturulan bir derecelendirme sistemidir. Dolayısıyla bir web sitesinin alan adı otoritesi ne kadar yüksek olursa, arama motorlarındaki sıralaması o kadar yüksektir. Yani;

l 1 – 19: Düşük (Yeni bir site olma ihtimali yüksektir)

l 20 – 29: Ortalama bir site

l 30 – 39: İyi bir site

l 40 – 59: Güçlü bir site

l 60 – 80: Çok güçlü bir site

l 81 – 100: Harika bir site

SEO uyumlu bir web sitesinin ölçüsünü, diğer sitelere karşı rekabet edebilecek iyi bir alan adı yetki puanı olarak düşünmek gerekir. Dolayısıyla, web sitenin DA puanını rakip sitelerin DA puanı ile karşılaştırıldığında, daha yüksek DA puanına sahip olan sitenin arama motoru aramalarında daha üst sırada yer alması olasıdır. DA, siteye yönlendirilen bağlantı sayısı ve bağlantı kök etki alanı sayısı gibi 40 çeşit sıralama verilerinden oluşmaktadır.

Alan Yetkisini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Alan Yetkisini doğrudan etkilemek zordur. Yetki puanı, değişik verileri içeren bir metrik ve bağlantı verisinden meydana gelmektedir. Bu bilerek yapılmış bir uygulamadır. Metrik, belirli bir sitenin Google arama sonuçlarında ne kadar rekabetçi olduğunu tahmin eder. Google çok sayıda faktör göz önünde bulundurulduğundan, hesaplamayı deneyen metrik de birçok faktörü içermektedir. Domain Authority metriğini etkilemenin en iyi yolu genel SEO’nun iyileştirilmesidir. Özellikle, bağlantı profiline diğer iyi bağlantılı sayfalardan daha fazla bağlantı alınmasına odaklanılmalıdır.

DA Puanının yükselmesi ve ya azalması, aşağıdaki gibi pek çok faktöre bağlıdır. Bunlardan bazıları şunlardır:

l Bağlantı profilinin büyümesi henüz web dizininde yakalanmamıştır.

l En yüksek otorite siteleri, ölçekleme sürecini hızlandırarak önemli bir bağlantı büyümesi yaşamıştır.

l Google sıralamasına katkıda bulunmayan yerlerden bağlantılar kazanılmıştır.

l Bağlantı alan adlarından daha önce veya daha azını, daha önce sahip olunduğundan daha fazla veya daha az sayıda dizine eklenmiştir.

l Alan Yetkisi puanlama spektrumunun alt ucundadır ve bu nedenle dalgalanmayı ölçeklendirerek daha fazla etkilenme olmuştur.

Sayfa Yetkisi (Page Authority-PA) Nedir?

Sayfa Yetkisi (PA), Moz tarafından geliştirilen ve belirli bir sayfanın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP-Search Engine Result Pages) ne kadar iyi bir sıralama yapacağını tahmin eden bir puandır. Sayfa Otoritesi puanları bir ile 100 arasında değişir, daha yüksek puanlar daha yüksek sıralama seviyesine karşılık gelir.

Sayfa Yetkisi web dizininin verilerine dayanmakta ve düzinelerce faktörü dikkate almaktadır. İyi bir tahmin için, arama motoru binlerce sıralama içinde korelasyon algoritmasını tanımlamak için bir makine öğrenme modelini kullanır ve daha sonra özel bir hesaplama kullanarak skorları oluşturur.

Sayfa Yetkisini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Arama motoru algoritmaları sürekli değişmektedir. Bu durumda her web sahibi sayfalarını en yüksek sırada tutmanın sırrını bilmek ister. Ancak gerçekte böyle bir sır yoktur. Google, algoritmanın sıralamasının nasıl çalıştığını anlatan binlerce makale yayınlamıştır. SEO uzmanları, sitelerin daha fazla sayfa yetkisi edinme ve daha üst sıralarda yer alma biçiminde bir model aramış ve Google’ın sayfa yetkisini başarılı bir şekilde yükseltmek için gereken anahtarları belirleme sürecinde önemli rol oynadığını belirtmişlerdir. Sıralamayı etkilediği düşünülen üç faktör şunlardır:

l Güncel, kullanılabilir içerik; Web siteleri, arama motorlarındaki sıralamalarını artırmak için sayfalarını alakalı anahtar kelimelerle doldurabilir. SEO uzmanlarının söyledikleri gibi, en önemli faktörlerden biridir.

l Sayfa bağlantıları (dış linkler); Sayfa hakkında mükemmel bilgi sahibi olmak, siteye yalnızca yeni tarayıcıları çekmekle kalmaz, aynı zamanda geri dönen tarayıcıları da güvence altına alır. Aynı zamanda diğerlerinin sayfaya bağlanmasıyla isim oluşturulmasında da yararlı olabilir. Sayfadaki diğer sitelerden bağlantılar oluşturmak, sayfa yetkisini yükseltmenin harika bir yoludur. Bu bağlantılar sitenin farkındalığı artırır ve düzgün kullanıldığında sayfaya gelen trafiği artırabilir.

l Görüntüler; Metin, SEO’daki tek önemli faktör değildir. Görüntülere göz atmak, arama motoru yetenekleri ile sayfanın önemini artırabilir. Ancak insanlar sitedeki resimler aracılığıyla nasıl sayfayı nasıl bulabilir? Bunun için görüntüleri sayfaya yükleyerek ve açıklayıcı alt metni ekleyerek görüntüler arama motorlarında rahatlıkla bulunabilir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..