SeoSite Dışı SEO

Backlink Nedir, Nasıl Backlink Alınır?

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler..

Websitelerin sayısı her geçen gün artıyor ve her gün internet dünyasına binlerce yeni website adım atıyor. Website sayısının bu kadar fazla olması rekabetin de artmasına neden olmaktadır. SEO çalışmaları artık büyük önem kazanmış ve aynı kategoride yayın yapan websiteler arasında önemli bir yarış başlamıştır. Bu yarışın temeli ise Google sıralamalarında üstelerde yer almaya dayanmaktadır.

Backlink, SEO çalışmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Backlink bir referans veya kaynak olarak nitelendirilebilir. Bir website, forum veya blog tarafından başka bir Website, blog veya foruma link verilmesi yani yönlendirme yapılması ‘Backlink’ olarak tanımlanmaktadır. Backlink ne kadar kaliteli bir kaynaktan alınırsa arama motorlarında etkisi de o oranda görülür. Yani sıralamalarda düşük ve popüler olmayan bir websitesinden alınan backlink pek fayda sağlamayacaktır.

Backlink Nedir?

Backlink bir kaynaktan başka bir kaynağa yapılan yönlendirme olarak tanımlanabilir. Backlink hem yazı yani text link şeklinde, hem de görsel şekilde olabilmektedir. Google sıralamalarında yükselmek isteyen birçok kişi website veya blogları için otoriter, popüler ve kaliteli kaynaklardan backlink almaya çalışmaktadır. Ancak backlink alırken gelişigüzel bir çalışma da yapılmamalıdır.

Eski zamanlarda website veya blogların sağ kenarlarında veya alt kısımlarında linkler yayınlanıyordu. Hatta bu işi ticarete dökerek link satışı şeklinde backlinkler satılıyordu. Artık ne yazık ki footer link’lerin pek fazla faydası olmamaktadır.

Backlink çalışmalarının etkili olması için aynı alanda yayın yapan platformlar ile gerçekleştirilmesi gerekir. Yani bir ekonomi websitesi backlink çalışması yapacaksa yine ekonomi veya tasarruf ile ilgili yayınlar yapan bir website, blog veya forumdan link almalıdır. Ekonomi sitesi gidip spor blogundan link alırsa bunun backlink çalışması yapılan websiteye pek bir faydası olmayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink alacağınız platformları iyi bir şekilde analiz etmeli ve belirlemelisiniz. Daha sonra ise kendi alanınızda popüler ve size katkı sağlayacak platformlardan backlink çalışması yapmalısınız. Footer alanlardan alınan backlinklerin artık pek fazla katkı sağlamadığı anlaşılmaktadır. Bunun yerine ücretli tanıtım yazısı satın almanız, tanıtım yazısındaki ilgili kelimeye link verebilmenize olanak sağlayacaktır. Hedeflenen kelimede üst sıralara çıkmaya çalışmanızda tanıtım yazıları oldukça etkili olacaktır.

Sadece tanıtım yazısı değil ücretsiz üye olarak tanıtım yapabileceğiniz forumları, sosyal medya ve misafir yazarlık sistemi ile de backlink alabilirsiniz. Bu yöntemlerin hepsi ile backlink almanız projenize daha fazla katkı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Başarıya ulaşmak adına hem ücretli tanıtım yazısı hem de sosyal medya backlinkleri, forumlar ve diğer araçlar backlink almak için kullanılabilir. Ancak kelime odaklı yani yükselmek istediğiniz kelimede otoriter bir website veya blogdan backlink almanız uzun vadede yükselmenizde oldukça önemli olacaktır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasıl backlink alınır sorusu en fazla merak edilen soruların başında gelmektedir. Yanlış bir şekilde backlink çalışması yapılması faydadan çok zarar getirecektir. Bu nedenle normal bir şekilde gerçekçi stratejilerle backlink alınması gerekiyor.

SEO çalışmalarında ani bir şekilde backlink çalışmalarına yüklenilmesi websitelerin ceza almasına ve sıralamalardan düşmesine neden olabilir. Kısa bir süre sıralamalarda yükselseniz de uzun vadede bu çalışmaların zararını görürsünüz. Bu nedenle yavaş ama emin adımlarla backlink çalışması gerçekleştirmeniz size katkı sağlayacaktır. Hızlı bir şekilde platform ayırt etmeden alacağınız backlinkler size faydadan çok zarar verecektir.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. SEO yaparken dikkat edilecek en önemli hususlardan birisidir, backlink çalışması hatalı çalışmalar siteyi 4-5. sayfalara gönderecek hit kaybına yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..