Sosyal Medya

Başarılı Sosyal Medya Kampanyalarının Planlama Adımları

Etkili ve başarılı sosyal medya kampanyalarının planlama adımları sektöre göre değişiklik gösterebilir. Mobil cihazların yanı sıra altyapı teknolojilerinin gelişmesiyle artan sosyal medya kullanımı, doğru iletişim için markaların vazgeçemediği kanallar arasında sayılabilir. Verimli sonuçlar için sosyal medya pazarlama stratejilerinin doğru belirlenmesi zorunludur.

İşe Hedef Kitleyi Doğru Belirleyerek Başlamak Gerekir

Başarılı bir sosyal medya kampanya planı yapmak için önce hedef kitleyi ve hedef kitlenin daha sık kullandığı mecrayı belirlemek gerekir. İdeal müşteri alışkanlıkları, pazarlama kriterlerini belirlerken etkileşim seviyeleri aktivitelerle desteklenebilir.

Hedefleriniz Neler?

Sosyal medya kampanyalarıyla neyi hedeflediğinizi bulmak, doğru strateji belirlemeyi sağlayan en önemli ayrıntıdır. Pazarlama hedeflerinin;

  • Açık ve tanımlanmış
  • Ölçülebilir
  • Ulaşılabilir
  • Gerçekçi ve
  • Zaman duyarlı olması gerekir.

Marka bilinirliğini belirlenen seviyeye taşımak için kullanılan sosyal medya kampanyaları, ürün veya hizmet seçeneklerini anlatmak için kullanılabilir.

Sosyal Medya Pazarlama Planı

Pazarlama hedefleri belirlendikten sonra stratejinin basit bir şekilde kurgulanması gerekir. Sosyal medyayı kullanarak satış beklentisi içine giren firmalar web sitesi trafiğini artıracak çalışmalar yaparak geri dönüşlere odaklanmalıdır. Hedefin marka imajı oluşturulması olması halinde kullanıcı duyarlılığının ölçülmesi gerekir.

Hangi Sosyal Medya Platformunda Daha Çok Takipçiniz Var?

Hedef kitlenin belirlenmesiyle başlayan çalışmalar, gerçekçi bir plan için denetlenmelidir. Hangi sosyal medya kanalında daha aktif olunduğu veya hangi ağda kaç takipçinin olduğu hedefler üzerinde etkilidir. Ölçme ve değerlendirme çalışmaları daha isabetli kararlar verilmesi için son derece önemlidir.

İçerik Oluşturulması

Sosyal medya kampanyalarının başarısı içerikle doğru orantılı gelişir.

  • Eğlenceli
  • İşe yarayan
  • Kupon ve
  • Promosyonlarla desteklenen

içerikler, marka bilinirliğini artırmanın en etkili yoludur. Hedef kitlenin beklentilerine uygun rehberlik görevi üstlenen liste içerikler her zaman ilgi çekecektir.

Etkili Analiz ve İyileştirme Çalışmaları

Yapılan planın verilen süre içinde denetlenmesi ve gerekli olması halinde iyileştirilmesi, uzun soluklu bir kampanya için olmazsa olmaz kuraldır. Doğası gereği sürekli gelişen ve değişen sosyal medya kullanım alışkanlıkları değiştirilemez kampanya planlamaları için doğru bir yol olarak seçilmemelidir.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..