Nedir

Bitcoin Nedir, Nereden Alınır?

Bitcoin ile ilgili bilmedikleriniz..

Bitcoin dijital para birimi olarak İnternet ortamında kullanılan alınıp satılabilen ve BTC olarak kısaltılabilen bir para birimidir. İnternet kullanımının gittikçe yaygınlaşmasıyla uluslararası alanda Bitcoin oldukça popüler olmaya başlamıştır. 2008 senesinde Satoşi Nakamoto tarafından başlatılan dijital para sistemi küresel piyasalarda da dövizin alternatifi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Dijital platformlarda Bitcoin üretim işine mining ismi veriliyor. Türkçe açıklaması Madencilik olan mining yapılarak Bitcoin üretmek mümkün. Bu işlem çeşitli hesaplamalar gerçekleştirmek sistemin ağını güvenli hale getirmeye çalışmak sistemdeki kullanıcıları senkronize etme işlemidir.

Bitcoin Kontrolü

Bitcoin sistemi tek bir noktadan kontrol edilemez Bu yüzden Bitcoin sistemi kullanan her noktada bu süreci çalıştırmak ve sistemi gözetlemek belli bir bedel karşılığında olmaktadır. Bu işlemi yapan kişilere madenci ya da mining ismi verilir. İleri derecede bilgisayar bilgisi ve çok güçlü bilgisayar sistemine sahip olan herkes Bitcoin madenciliği yapabilir. Bunun için çok iyi bir bilgisayar donanımına çok yüksek kapasiteli bir ekran kartına ihtiyacınız vardır.

Bitcoin madenciliği

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin için özel olarak tasarlanmış çeşitli sistemleri hazır olarak kiralamak da mümkündür. Bitcoin havuzlarına dahil olarak başka bir ifadeyle bilgisayarların güçlerini bir araya getirerek çok daha basit işlemlerle uğraşabilirsiniz. Bu havuzda yer alan kullanıcılar arasında bloktan elde edilen gelir dağıtılmaktadır.
Yüzdenin belli bir kısmını da operatör kendi hesabına alır. Her geçen gün gelişen teknolojinin getirisi olan çok yüksek özellikli bilgisayarların piyasaya çıkmasıyla Bitcoin madenciliği zorlaşmaya başlamıştır. Uluslararası piyasalarda dolaşıma giren Bitcoin sayısının azalması Bitcoin değerini arttırmıştır.

Bitcoin Kullanımı

Bitcoin kullanımı için sanal bir cüzdan oluşturmanız gerekir, bunun için internet üzerindeki web sunucularından yararlanabilirsiniz. Her kişinin istediği kadar cüzdan alma şansı vardır. Bu cüzdanlar için tehlike oluşturabilecek özel bilgilerinizi kullanmanız gerekmez. Alışverişlerinizi bu cüzdanlar sayesinde yapabilirsiniz. Bitcoin dijital para yatırım aracı olarak da kullanılabilir. Bitcoin’in ilk piyasaya çıktığı günlerde bir miktar Bitcoin alan Fransalı bir girişimci geçtiğimiz yıl Bitcoin için harcadığı 100 dolara karşılık iki milyon dolar para kazanmıştır. Bitcoin yasal olmayan işlemlerde kullanılan bir dijital paradır. Deep Web kavramını duyanlar, derin internetteki kirli pazarı da duymuşlardır. Her türlü yasadışı ürün alış verişinin sağlanması için kullanılan tek araç kimlik bilgilerinin gizli tutulduğu ve hiçbir kuruma bağlı olmayan bir sisteme ait olan Bitcoin dijital parasıdır.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..