Blog

Blogcuların Klasik Hataları

Daha önce bloglamada yapılan bir çok hatalardan bahsetmiştik ancak bugün bir çok blogcunun stratejik olarak yaptıkları hata ve yanlışların üzerinde duracağız. Bloglama ile ilgilenen bir çok kişi aynı zamanda hatırı sayılır bir zamanınıda diğer blogları takip edip okumaya ayırmaktadır. Gerek aynı niche üzerinde çalıştığı rakiplerinin durumlarını analiz etmek gerek bilgi dağarcıklarını geliştirmek gerekse yeni içerik ve trendleri takip etmek amacı ile bunu yapmaktadırlar.

İyi bir blogcu ziyaretçisinin veli nimeti olduğunu bilir ve buna göre davranır. Örneğin bir blogun ziyaretçisinin blogta ki yazılara yorum yazması o blog için bir ödüllendirilmedir. Bir çok blogcu bunu bu şekilde yorumlamayıp ziyaretçi yorumlarını görmezden gelir, geri dönüş yapmaz veya kötü bir geri dönüş yapmaktadır. Halbuki blogun aldığı ziyaretçi geri dönüşleri o blogun hayat kaynağıdır ve kaliteli şekilde değerlendirilmelidir. Yazılan yorumlara veya iletişim sayfasından yapılan bildirilere yapılacak olan geri dönüşlerde ki uslup ve hız en az geri dönüşün yapılması kadar önem taşımaktadır.

Bir başka yapılan önemli hata ise “bloglama da tutarsızlıktır”. Blogunuza girilen içerik ne kadar önemliyse, bu içeriğin giriş periyotlamasıda en az o kadar önem taşımaktadır. Bazı blogcular bir gün içerisinde 4-5 içerik girerek sonra ki 1-2 hafta boyunca bloglarına içerik girmemektedirler. Basit bir örnek ile bu durumun önemini daha iyi kavrayabiliriz. Hergün düzenli olarak satın aldığınız gazeteyi bir sabah elinize aldığınızda gazetenizin herzaman ki gibi 20 sayfa değilde 120 sayfa olduğunu düşünün, aynı parayı verdiğiniz için kendinizi ödüllendirilmiş hissedersiniz oysa ertesi gün ve sonraki gün gazetenin yine 120 sayfa ama aynı haberlerden oluştuğunu görseydiniz ne düşünürdünüz?

Bloglamanında yukarıda verdiğim örnekten bir farkı yoktur, çok içerik girmek iyidir fakat düzenli içerik girmek daha önemlidir. Bu yüzden bloglarken tutarlı olmaya özen göstermeniz sizi daha stabil hale getirecek ve ziyaretçinizin gözünde ki güvenilirliğiniz artacaktır.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..