Blog
Trendler

Bloglamanın ve Blogculuğun Tarihi

Bugün bir çok insan blogluyor. Eğer ki bu blogda yer alan bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle sizde bu bloglayanların arasında yer alıyorsunuz demektir. Peki, blog ya da bloglama terimi ilk olarak nasıl meydana geldi kaç kere merak ettiniz? Belki de merak etmiş olabilirsiniz ancak Türkiye’de blogculuk çoğu zaman yararlı olmaktan ziyade gelir tabanlı olarak işlediği için bu alanda kaynak bulmak mümkün değil. Ta ki bu yazıyı ben yazana kadar. İşin aslına gelecek olursak eğer Blog kelimesinin aslında nasıl tam olarak meydana geldiğini bizlere anlatabilecek herhangi bir hikayesi ya da bilinen bir kaynağı yok. Ancak blogun tarihi dersek işte o zaman çok köklü bir tarihe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bloglamanın ve Blogculuğun Tarihi

90’lı yılların başında blogculuk kavramını meydana getirecek bir şey gerçekleşti. Links.net yardımı ile bir öğrenci ilk blogunu oluşturdu. Elbette ilk blogun tam olarak kurulması 94 yılını denk düşüyordu. En dikkat çekici özellik ise ilk kurulan blogun kişisel bir blog olmasıydı. İlk blog kurucusunun adını da vurgulamak gerekir. İlk blogcunun adı Justin Hall’dır
.
İkinci blog ise 98 yılında kuruldu. Bu blogun kuruluş amacı basit işe alımlar ve açık arttırım gibi işlemleri meydana getirmekti. Zaten internetin daha bir çok kişi tarafından bilinmeyen bir devirde bu olaylar meydana geldiği için bu blogunda ömrü uzun olmadı. 99 yılında ise Peter Mertholz tarafından kişisel bir blog yaratıldı. Bu blog da kişisel içerikleri işleyen bir blogdu.

2000’li yıllarda blogculuk

2000’li yıllar blogculuk için kesinlikle dönüm noktasıydı. İnternet kullanımının yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamış olması insanları bloglamaya çekiyordu. Bu arada bloglamanın en önemli olayı da “Nedir – Nasıl yapılır” yazılarıdır. Bu yazıların internet üzerinde artışı ile birlikte blogculuk büyük bir yol katetmişti. Artık insanlar bilgiye bloglar aracılığı ile ulaşabiliyor, bloglarda kitlelere ulaşabiliyordu.

2003 yılında ise şuanda dünyanın en popüler sistemlerinden birisi olan WordPress’in temelleri atılmaya başlandı. Bu da blogcuların çoğalmasında ki en büyük diğer önemli bir etken yıllar geçtikçe internet popülaritesi arttı ve insanlar bloglarından gelir elde etmeye başladılar. Technorati tarafından yapılan bir açıklamaya göre ise 2010 yılında ortalama olarak blog sahiplerinin %38’i bloglarından gelir elde ediyorlardı. Bu oran şuanda %40’ın üzerinde.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..