Dijital Pazarlama

Bloglar İle Para Kazanma

İnternetten para kazanma yöntemleri

Yaklaşık bundan 3 hafta önce bloglar ile para kazanma ve internetten para kazanma yöntemleri konusunda kapsamlı bir rehber hazırlayacağımızı söylemiştik. Bizim vizyonumuza göre geçerli ve kaliteli bloglar ile para kazanma yöntemlerini bir araya getirdik. Bugüne kadar Webtilkisi.Com’da nasıl “mail oku kazan, tıkla kazan, program yükle kazan” gibi içi boş, saçma sapan, para kazandırmayan tam tersine vaktinizi çalan scam yöntemleri hiç bulamadıysanız bundan sonrada bulamayacaksınız.

Bloglar ile para kazanma rehberimize geçmeden önce lütfen bir bilgilendirmede bulunmamıza izin verin. Size bu bloglar ile para kazanma rehberini hazırlarken hangi unsurları önemsediğimizi, hangi kriterlere göre bu bloglar ile para kazanma rehberini hazırladığımızı bilmenizi istiyoruz.

Bloglar ile para kazanma Rehberi Oluşturulma Kriterleri

 • Günümüzde geçerliliğini sürdürmekte olan yöntemler
 • Vakit – Kazanç denklemi baz alındığı zaman, kazançlı çıkacağınız yöntemler
 • Tarafımızcada uygulanmış ve uygulanmakta olan yöntemler
 • 0 (sıfır) veya çok az bütçe ile uygulanabilecek yöntemler
 • Popülerliğini koruyan ve artırmakta olan yöntemler
 • Uzmanlık derecesinde bilgi gerektirmeyen yöntemler
 • Yasal mevzuatlara uygun, yasadışı uygulamalara mecbur bırakmayan yöntemler

Webtilkisi.Com Ve bloglar ile para kazanma Rehberinde Asla Bulamayacağız Yöntem Ve Konulardan Bazıları

 • Tıklayarak para kazanma yöntemleri
 • Mail okuyarak para kazanma yöntemleri
 • Program yükleyerek para kazanma yöntemleri
 • Üye ol, arkadaşını üye yap, arkadaşın arkadaşını üye yapsın, üye yaptığı arkadaşı arkadaşını üye yapsın tarzında, saadet zinciri formatında yöntemler

Önemli Not:

Bloglar ile para kazanma rehberi ve Webtilkisi.com ‘da bulabileceğiniz yöntemler, rehberler, analizler ve bilgilerde asla “hiçbir emek harcamadan, hiç vakit harcamadan ve hiçbir donanımınız olmadan” internetten para kazanabileceğinizi iddia etmiyoruz ve bu iddia ile yola çıkan yöntem, bilgi ve ürünlere asla yer vermeyeceğiz.
Bizim sizlere sunmakta olduğumuz ve bundan sonrada sunacağımız tüm saygın bloglardan (online) para kazanma ve pazarlama stratejilerinin tamamı ciddi emek ve zaman gerektirmektedir.

Bloglar ile para kazanma Rehberi İçeriği

 • Affiliate Marketing ( Satış Ortaklığı ) İle Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?
 • Google Adsense İle Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?
 • Article Marketing ( Yazı-Makale Yazarak ) Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?
 • Youtube İle Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?
 • Vendor ( Kendi ürününüzü hazırlayarak ) Olarak Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?
 • Sosyal Medya Kullanılarak Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?
 • Niche Blog İle Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?

AFFILIATE MARKETİNG ( SATIŞ ORTAKLIĞI )

Affiliate Marketing ( Satış Ortaklığı ) Nedir?
Affiliate Marketing en basit şekli ile; başkalarının sahibi olduğu ve satmakta olduğu ürün ve hizmetleri pazarlayarak komisyon kazanmaktır.

Affiliate Marketing’de Ne Tür Ürün Ve Hizmetler Pazarlayarak Komisyon Kazanabilirim?

Affiliate Marketing’de her tür ürün ve hizmet pazarlayarak komisyon kazanabilirsiniz, ancak şunuda belirtmeliyiz ki; Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığında dijital ürün ve hizmetlerin satılma oranı fiziksel ürün ve hizmetlere göre daha yüksektir. Bunun başlıca sebeblerinden biriside, dijital ürünlerin ödeme yapar yapmaz elde edilebilir olmasıdır.
Örneğin; e-kitap dijital bir üründür ve internet üzerinden ödeme yaparak e-kitap’ı aldığınız zaman hemen size bir download ( indirme ) linki verilir ve kitaba anında sahip olursunuz. İşte bu yüzden Affiliate Marketing ( Satış Ortaklığı) ‘de dijital ürünlerin satışı daha popülerdir.

Dijital Ürün Nedir ? – Fiziksel Ürün Nedir ?

Dijital ürün: bilgisayar veya internet ortamında bulunan ürünlerdir. (Örnek: e-kitaplar, programlar, site üyelikleri, videolar, resimler vb..)
Fiziksel ürün: belirli bir hacmi ve ağırlığı olan, sanal ortamda değil, reel ortamda yer kaplayan, elle tutulur gözle görülür ürünlerdir. (Örnek: şu an bilgisayar ekranı içerisinde olmayan, etrafınıza baktığınızda gördüğünüz her ürün:)

Affiliate Marketing ‘de ( Satış Ortaklığı ) Pazarlayacak Ürün Ve Hizmetlere Nasıl Ulaşabilirim?

Affiliate Marketing’de pazarlayarak komisyon kazanabileceğiniz ürünleri bulbilmenin bir çok yöntemleri bulunmaktadır.
İsterseniz bir Affiliate network’e ( Satış Ortaklığı Ağı , Platformu ) üye olursunuz ve bu Affiliate network’un bünyesinde barındırdığı ürün ve hizmetlerden dilediğinizi seçip pazarlarsanız, dilerseniz herhangi bir firmanın web sitesine girip o firmanın Affiliate programına katılarak ürün ve hizmetlerini pazarlarsınız. Seçim tamamen size kalmış.

Affiliate Network’e Üye Olmak İstiyorum, Bu Affiliate Ağlara Nasıl Ulaşabilirim?

İnternette üye olabileceğiniz bir çok Affiliate Network bulunmakta. Google’da “affiliate networks” diye arama yaparsanız, bir çok ağa ulaşabilirsiniz.

Önerebileceğiniz Affiliate Network Varmı?

Elbette önerebileceğimiz Affiliate Network’ler var. Eğer İngilizce lisanında ürün ve hizmetlerin satış ortağı olmak istiyorsanız, size Clickbank’ı öneririz. Clickbank internetteki en büyük ve en popüler Satış Ortaklığı ağıdır ve Türkiye’yede sorunsuz “çek ile” ödeme yapmaktadır.

Clickbank Nedir – Clickbank’a Nasıl Üye Olunur – Clickbank Nasıl Kullanılır gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız, daha once hazırlamış olduğumuz tam detaylı ve eksiksiz Clickbank Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Eğer Türkçe ürün ve hizmetlerin satış ortağı olmak istiyorsanız, o zamanda size Türkiye’nin rakipsiz ve ilk Satış Ortaklığı Ağı XTicaret’i öneririz.
XTicaret, ödemelerini banka hesabınıza doğrudan havale veya dilerseniz paypal ile yapmaktadır ve son derece güvenli bir firmadır. XTicaret ile ilgili detaylı bilgiye buradanulaşabilirsiniz. XTicaret Satış Ortaklığı ağına katılıp, XTicaret bünyesinde bulunan ürün ve hizmetlerin satış ortağı olmak istiyorsanız, XTicaret firması 1 kereye mahsus Satış ortaklarından 20 TL ‘lik bir ücret talep etmektedir. Bu ücreti ödediğiniz anda sorunsuz bir şekilde XTicaret bünyesindeki ürün ve hizmetlerin satış ortağı olmaya hemen başlayabiliyorsunuz.
XTicaret, satış ortağı olduğunuz yada olacağınız ürün ve hizmetlerin sayfalarında her ürün ve hizmeti daha rahat ve kolay pazarlayabilmeniz için sizlere bazı argümanlarda sunmaktadır. Örneğin, XTicaret’e ürün veya hizmetini satış ortağı bulması için kaydettiren bir ürün sahibi, ürünüyle ilgili çeşitli satış yazıları veya banner’lar koymaktadır. Bu argümanlarda satışlarınızı artırmakta işe yaramaktadır. Sadede gelecek olursak, İngilizce lisanını bilmiyor ve tamamen Türkçe ürün ve hizmetleri Türk müşterilere pazarlamak istiyorsanız, XTicaret üyeliğini size kesinlikle tavsiye ederiz.

Bir Affiliate Ağa Üye Olmaksızın, İstediğim Firmanın Ürünlerine Satış Ortağı Olmak İstiyorum, Satış Ortaklığı Programı Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Bunu anlamanın 2 yolu vardır. Hangi firmanın veya web sitesinin ürün ve hizmetlerini pazarlamak istiyorsanız, o firmanın web sitesine girdiğiniz zaman genelde en altta sayfanın footer kısmında “Affiliates veya Satış Ortaklığı” gibi bir link bulunur. Bu linke tıklayarak sitenin satış ortaklığı sayfasına gidersiniz. Eğer ki böyle bir link veya yazı bulamazsanız, iletişim kısmından firmaya e-posta gönderip “Satış ortaklığı programınız varmı” diye sorabilirsiniz, ancak genelde satış ortaklığı programı bulunan firmalar mutlaka sitelerinde belirgin veya belirsiz bir şekilde bu yazıyı ve linki koyarlar.

GOOGLE ADSENSE

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, çevrimiçi bir reklam ağıdır. Bugün dünyada ve Türkiye’de webmasterların tamamı Adsense ile çalışmak istemektedirler.
Google Adsense kullanabilmek için, bir web sitenizin olması şarttır. Adsense size üyeliğe kabul ederse, Adsense hesabınıza giriş yapıp web siteniz için istediğiniz ebatta ve şekilde “yazı metni veya görsel imaj” olarak reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz. Sitenizi ziyaret edenler bu reklamlara tıkladığı zaman hesabınıza belirli miktarlarda para geçmektedir. Çevrimiçi reklamcılıkta en yüksek ücretleri Google Adsense ödemektedir.

Google Adsense’e Kabul Edilmek Kolaymıdır?

Diğer çevrimiçi reklam firmalarına kabul edilmekten daha zor olduğunu söyleyebiliriz, ancak Google Adsense politikalarına %100 uyduğunuz takdirde eğer siteniz veya blogunuzunda yeterli ve özgün içeriği mevcutsa, kabul edilmemeniz için hiçbir sebeb yoktur.

Bir çok webmaster Google Adsense’e kabul edilmekte sıkıntı yaşadıkları doğrudur. Bunun sebeblerinin içinde en önemlisi, Google Adsense politikalarına tam olarak uymamak veya sitenin yeterli özgün içeriğe kavuşmadan alel acele başvuru yapılmasıdır.

Adsense politikalarına tam uyum sağlayıp, site veya blogunuzda yeterli özgün içerik zenginliği oluştuğu zaman yapılacak bir Google Adsense başvurusunun olumlu neticelenmesi muhtemeldir.

Google Adsense’den Banlanan Çok Sayıda Webmaster Var, Neden?

Google Adsense’e kabul edilmek, sonsuza kadar ne yaparsanız yapın bu üyeliğinizi koruyabileceğiniz anlamına gelmez. Adsense’e kabul edildikten sonrada Google Adsense politikalarına uyumlu olmayı sürdürmelisiniz.

Google için Adsense çok önemlidir ve politikalarına sıkı sıkıya bağlıdır. Örneğin, web sitenize koymuş olduğunuz Adsense reklamlarına ziyaretçilerinizin tıklamasını teşvik ederseniz Google bunu affetmeyecektir. Google Adsense, Adwords mekanizması ile birlikte çalışmaktadır. Site sahipleri Google Adwords’e ciddi paralar ödeyip reklamlarını yaptırmaktadırlar ve bu reklamları, Google arama sonuçlarında + Adsense reklamlarında çıkmaktadır. Sizin bir web siteniz olduğunu farz edin ve sitenizin tanıtımını yapmak için “tıklama başı 2 lira” ücret ödeyerek Adwords kampanyası başlattığınızı düşünelim.

Sitenizin reklamlarının yayınlandığı Adsense’li site webmasterları ise ziyaretçilerine sizin reklamlarınıza tıklamaları için teşvik ediyor. İlgisi ve isteği olmadığı halde ziyaretçilerin reklamlarınıza tıkladığını düşünün. Tıklayan ziyaretçi tıkladığı reklama ilgi duymadığı için hemen sitenizi terk edecektir, dolayısı ile sizin bundan kişi başı 2 lira zararınız olacak. Tıklamaya teşvik eden webmaster ise kazanacaktır ama sizin Adwords’e ödediğiniz paralar boşa gidecektir. Böyle bir durumda bir kez daha Google Adwords’e para harcayıp sitenizin reklamını yaptırırmıydınız? Hayır.

Böylece Google Adwords müşteri kaybedecek, reklam sahipleri para kaybedecek, kazanan ise sadece kuralları ihlal etmiş olan webmaster olacaktır. Adwords’un Google’ın en büyük gelir kaynağı olduğunu düşünürsek, Google’ın böyle birşeye izin vermesi veya göz yumması mümkünmüdür? Tabi ki hayır. İşte bu tarz kısır döngülere tamah edip, Google Adsense politikalarını çiğneyen webmasterları Google cezalandırmakta ve Adsense üyeliklerini bird aha açılmayacak şekilde kapatmaktadır.
Google Adsense politikaları ile Adsense’i koruyup, gerçekten alakalı ziyaretçinin bu reklamlara isteyerek, bilerek tıklamasını istemektedir, böylece Adwords ile sitesinin veya firmasının tanıtımını yapanlarda mağdur olmayacak ve parasının karşılığını alacaktır.

Google Adsense İle Nasıl Para Kazanabilirim Peki?

Google Adsense ile bloglardan para kazanmak için, rağbet gören blog ve siteler oluşturmalısınız. Burda sektörün yada niche’nin önemi elbette vardır. Örneğin Adsense bir takım kelimelerde çok daha yüksek ücret vermektedir. Örneğin “Sağlık” niche’si olan bir blog’da yayınlanan Adsense reklamlarının, “Arkadaşlık sitesi”nde yayınlanacak Adsense reklamlarından tıklama başı çok daha yüksek ücret vereceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden sağlık, teknoloji vb. gibi blog ve sitelerin sayısında fazlalaşma vardır.

Adsense için bir blog yada site oluşturup para kazanmak istiyorsanız, trendi iyi takip etmelisiniz, şu anda sağlık ve teknoloji sitelerinin Adsense kazançları diğer sitelere göre daha fazladır. Forum sitesi kurarakta Adsense’den iyi kazanç elde edebilirsiniz. Zira forumların ziyaretçisi ve aksiyonu fazla olduğu için, tıklanma oranlarınında bu paralelde artacağını görmek zor değildir.

ARTICLE MARKETİNG ( MAKALE YAZMAK )

Makale Yazarlığı Nedir?

Bundan 5-6 yıl öncesine kadar daha çok Birleşik Devletlerde rağbet gören çok etkili bir sector olan makale yazarlığı ile bloglar ile para kazanmak artık ülkemizdede yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı.
Makale yazarlığı, profesyonel olarak belirli konular üzerinde seo ( arama motoru optimizasyonu ) uyumlu, çeşitli boyutlarda yazılar yazarak bloglar ile para kazanmaktır.

Makaleyi Kimler Satın Alır?

Profesyonel makale hizmeti veren kişilerin makalelerini çeşitli firma ve kişiler almaktadır. Bazen web sitesi ve bloglarında içerik zenginliği yaratmak için, bazense piyasaya sürecekleri bir ürünün tanıtımını yaptırmak için bir çok sebebten ötürü profesyonel makale yazarları rağbet görür.

Web Sitesi Sahipleri Neden Makale Satın Alır?

Bunun bir çok sebebi bulmakla beraber en önemli sebeblerinden bir kaç tanesini belirtmekte fayda var.
Google’ın işleyiş tarzı ve mentalitesi, site ve blog yöneticilerini bir takım uygulamalara itmek durumunda bıraktı. Örnek verecek olursak, belirli periyodlarla düzenli olarak özgün içerik yayınlayan site ve bloglar, arama sonuçlarında ön sıralara çıkmaya başladılar. Ayrıca yine düzenli ve özgün içerik yayınlayan site ve blogların Google tarafından indexlenme hızı yükselmektedir. Yine bir başka örnek ile bunu şöyle açıklayabiliriz;
Haftada 1 kez özgün içerik giren bir blog, yaklaşık olarak 3-4 günde indexlenirken, günde 1-2 kez özgün içerik giren bir blog neredeyse bir kaç saat içerisinde indexlenmektedir, tabi bu rakamlar kesin ve net rakamlar değiller sadece örnek amaçlı veriyoruz.

Yine buna ilaveten, özgün içerik kavramı eskisinden çok daha büyük önem kazanmaktadır. Google politikaları ve işleyiş şekli itibariyle özgün içerik giren blog ve siteleri üst sıralara taşırken, içerik kopyalan ( içerik hırsızı ) site ve blogları alt sıralara itiyor ve nihayetindede indexlemeyip cezalandırıyor ( sandboxa düşmek ).
İşte bu noktada özellikle portföyünde çok sayıda blog ve site bulunan webmasterların imdadına profesyonel makale yazarları yetişiyor.

Profesyonel Makale Yazarları Ne Kadar Para Kazanır?

Bu tamamen sizin yazı kalitenize, özgünlüğünüze, donanımınıza, bilginize, hızınıza ve bu işe ayıracağınız vakite bağlı bir durumdur.
Yurt dışındaki ve en başta ABD’deki makale yazarlarının oldukça iyi kazandığını söylemekle beraber, Türkiye’deki makale yazarlarınında internetten iyi para kazandığını belirtebiliriz.
Özgün makaleler için bu rakam bugünün piyasasında kelime başı 1 kuruş civarındadır. Yazarın kalite ve donanımına göre bu biraz daha aşağı veya yukarı çıkabilmektedir. Satışa hazır tam profesyonel bir makalenin ortalama 100 ile 250 kelime arasında olduğunu düşünürsek bundan 175 kelime gibi bir ortalama çıkarabiliriz ki; buda yaklaşık 1.75 lira etmektedir. Günde 20 makale yazan bir makale yazarı ortalama 30-40 TL kazanması muhtemeldir.

Yazdığım Makaleleri Nasıl Satabilirim?

Yazdığınız makaleleri satabilmenin bir çok yolu vardır. Siz satıcı durumunda olduğunuz için mutlaka paypal ve bir takım internet bankacılığı hesaplarınızın olması avantajınıza olacaktır. Ne kadar çok ödeme opsiyonu sunarsanız, satışlarınız o kadar artacaktır. Makalelerinizi pazarlayabilmek için, öncelikle “hazır makale” satıyorsanız yani makalenizi yazmış ve alıcı arıyorsanız makalelerinizi alacak olanlar bir takım bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Bunlar kısaca;

I. Makalenin konusu
II. Makalenin uzunluğu (kelime bazlı)
III. Makalenin seo uyumlu olup olmadığı
IV. Makalenin fiyatı

Gibi konularda aydınlatıcı olmalısınız. Profesyonel makale yazarlığı yapacaksanız bir blog açmanız ve bir takım referans makaleler bulundurmanız yararınıza olacaktır, ayrıca bu sayede makalelerinizi pazarlamakta kolaylaşacaktır. Bunun dışında çeşitli webmaster forumlarında makalelerinizi tanıtıp satış yapabilirsiniz.

YOUTUBE İLE NASIL PARA KAZANILIR

Youtube Nedir?

Youtube dünyanın en popüler video paylaşım sitesidir. Her Youtube hesabı olan kişi ücretsiz olarak videolarını Youtube’a ekleyebilmektedir.

Youtube ‘un Önemi Nedir?

Youtube, bloglar ile para kazanmak isteyenler ve webmasterler için çok ama çok önemlidir. Eğer bir blogunuz yada siteniz varsa, Youtube üzerinden videolarınızı ekleyip, gerek tanıtım gerekse ürün ve hizmetlerinizin detaylarını paylaşarak çok ciddi bir ziyaretçi kitlesine kavuşabilirsiniz.

SEO çalışmalarını “iç ve dış” olarak tamamlamış bir blogun Youtube kanalı oluşturup seo çalışmalarına muazzam bir güç vermesi mümkündür.
Bir çok zaman, Google’dan arama sonucu karşınıza çıkan bir blog veya siteye girip istifade edip çıktığınız ve bir kaç gün sonrasında aynı blog veya sitenin youtube’da bir videosuna rastladığınız mutlaka olmuştur. Youtube ; blogunuzun “markalaşması” ve “akıllarda kalması” adına çok büyük öneme sahiptir. Tanıtım çalışmalarınızda tamamlayıcılık özelliği ile her blog veya web sitesi sahibinin popülaritesini artırması açısından Youtube’a önem vermesi şarttır.

Youtube İle Nasıl Para Kazanabilirim?

Youtube ile bir çok farklı şekilde bloglar ile para kazanmanız mümkündür. Tanıtımınıza yapacağı katkı ile size yapacağı katkının dışında farklı yöntemler ilede Youtube ile bloglar ile para kazanmak mümkündür.
Öncelikle popüler bir Youtube kanalına sahip olmanın önemini size anlatmak ile bitiremeyiz. Youtube kanallarına ziyaretçi çekme isimli yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Sık ziyaret edilen ve iyi hit alan bir Youtube kanalınızın olması, blog ve sitelerinizin ziyaretçi sayısını ciddi artırabileceği gibi, Youtube ‘a Google Adsense entegre ederekte internetten para kazanabilirsiniz. Videonuzu Youtube’a yükleyeceğiniz zaman, Adsense’i Youtube videonuza entegre edin. Hit bir videonun ortalama haftalık 20k ziyaretçi çektiğini düşünürsek, bunların sadece 1000/1 ‘i adsense reklamınıza tıklasa 1 haftada 20 tık almanız mümkün.

VENDOR OLMAK

Vendor Olmak Nedir?

Vendor “satıcı” demektir. Kendi sahip olduğu ürün veya hizmeti satan kişilere, Affiliate ağların verdiği isimdir.
Bir Affiliate ağa üye olurken, 2 şekilde üye olabiliyorsunuz.

1. Affiliate Marketer ( satış ortağı ) olarak
2. Vendor ( ürün & hizmet sahibi ) olarak

Affiliate pazarlamacı yani satış ortakları vendorların ürün ve hizmetlerine satış ortağı olurlar. Burada roller değişiyor, satış ortağıyken bize ait olmayan ürün ve hizmetleri alıcı ile buluşturup komisyon kazanıyorduk. Vendor olduğumuz zaman ise bize ait dijital ürünleri direk alıcıya ve satış ortaklarına sunuyoruz.

Nasıl Vendor Olunur?

Vendor olabilmemiz için, bize ait bir ürün veya hizmetimizin olması gerekmekte, eğer size ait bir ürününüz varsa veya bunu üretebilirseniz bir Affiliate Network ‘e gidip vendor olarak bir üyelik hesabı açıyorsunuz. Genelde vendor hesapları ücretli olmaktadır ( ben ücretsizini görmedim ). Bu ücreti ödedikten sonra vendor hesabınız açılır ve bu hesaba ürününüzü veya hizmetinizi eklersiniz böylece vendor konumuna gelirsiniz.
Diyelim ki kendinize ait bir ürün veya hizmetiniz yok ama vendor olmak istiyorsunuz. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, vendor olmak bloglar ile para kazanma yöntemleri içinde en etkili ve iyi kazandıran yöntemlerden biridir.

İlgi alanınızda bulunan, hakim ve vakıf olduğunuz bir konuda bir e-kitap yazarak vendor’luğa adım atabilirsiniz. Bu tamamen sizin meziyetlerinize bağlı bir durumdur. Kaleminiz kuvvetliyse bir e-kitap, video yapma konusunda becerileriniz varsa, herhangi bir niche’de video’lu eğitim veya sahip olduğunuz ( olacağınız ) ücretli üyelikli bir siteniz varsa üyelik paketi vb gibi. Vendor olarak ilk kez bu işi yapacaksanız, e-kitabı tavsiye ederiz. PDF formatında hakim olduğunuz bir konuda bir e-kitap yazıp, bu ürünü tanıtacak tek sayfalık bir squeeze page ( tanıtım sayfası ) oluşturuyorsunuz. Bir Affiliate ağa vendor olarak üye olup ürününüzü ekliyorsunuz.

Vendor Olarak İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim?

Vendor olarak 2 şekilde internetten para kazanabilirsiniz.

1. Ürününüzü direk satış sayfanızdan satarak
2. Ürününüzü satış ortaklarına sattırarak

İlk yöntemde yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi ürün veya hizmetinizi pazarladığınız “direk satış sayfasından” doğrudan alıcıya satarak internetten para kazanırsınız. Bu en kârlı olan satış şeklidir çünkü ürünü doğrudan alıcıya sattığınız için komisyon ödemezsiniz.

İkinci yöntemde ise ürününüzü satış ortaklarınız satar. Diyelim ki ürününüzün fiyatı $40 dolar. Satış ortaklarınızın satışına ürününüzü sunarken bir komisyon yüzdesi belirlersiniz. Bu rakam dijital ürünlerde genelde %50 civarı olur. Bir satış ortağınız ürününüzü sattığı anda $40 doların, $20 dolarlık kısmı satış ortağının hesabına yatar, geriye kalan $20 dolar ise sizin payınızdır.

Vendor Olduğum Zaman Ürünümü Direk Kendimmi Satmalıyım, Yoksa Satış Ortaklarınamı Sunmalıyım?
Elbette her ikisinide yapmalısınız. Hem ürün tanıtım sayfanızdan ürününüzü direk olarak alıcıya satmalısınız, hemde satış ortaklarına iyi komisyonlar teklif edip onlarıda devreye sokmalısınız.

Neden komisyon ödeyim ki?

Çok basit, satış ortaklarınız sadece kendi pazarladıkları ürünlerden komisyon alırlar. Dolayısı ile bunu %50 kayıp olarak değil, %50 kâr olarak görmelisiniz. Ayrıca satış ortaklarınız ürününüzü satabilmek için çırpınacaklar, didinecekler, çeşitli bloglar sayfalar oluşturup, satış yazıları yazıp ürününüzü heryerde tanıtacaklar. Bedavaya reklam ve satış yapmış olacaksınız işte bu yüzden Affiliate Marketing mükemmel ve kusursuz bir sistem her iki taraf içinde.

SOSYAL MEDYA

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak internette paylaşımlarda bulundukları ve sosyal iletişimlerde bulundukları ağlardır. Twitter, Facebook vb gibi.

Sosyal Medya ‘nın Önemi Nedir?

Sosyal medyanın önemi saymakla bitmez. Sosyal medyadan yararlanmak ve sosyal medya ile bloglar ile para kazanma stratejileri üzerinde binlerce internet pazarlamacısı hergün denemeler yapıyor, ürünler hazırlayıp satıyor ve bu konuda makaleler yayınlıyor.
Sosyal medya sayesinde, web siteniz, blogunuz, satış ortağı olduğunuz ürünler, sahibi olduğunuz ürünler ve aklınıza gelebilecek herşeyi tanıtıp pazarlama imkanına sahipsiniz.

Sosyal Medya İle İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim?

Bu öyle bir konu ki; inanın biz ne söylersek söyleyelim, ne yazarsak yazalım yetersiz kalacaktır. Sosyal medyanın muazzam potansiyelini paraya çevirmek için binlerce strateji ve yöntem var ve bunların sayısıda her geçen gün artmakta. Bizim bu konuda size söyleyeceklerimiz, iceberg’in görünen yüzü bile olamaz.
Adsense için oluşturduğunuz, ürün ve hizmetlerinizi tanıtım için oluşturduğunuz veya kendi zevkiniz için oluşturduğunuz blog ve sitelerinize belirli periyodlar ile özgün içerikler giriyorsunuz. Bu içerik kapsamında makaleleriniz veya videolarınızı sadece blog veya sitenize gelen ziyaretçiye sunmanız pek parlak bir fikir değildir.
Her içerik girdiğinizde, bunu sosyal medyada paylaşmak ve sosyal imlemek, içeriğinizin yüzler veya binlerce ziyaretçisinin değil, milyonlarla buluşmasını sağlayacaktır. Bilhassa popüler sosyal medya hesaplarınız varsa ki bunu oluşturmak sizin elinizdedir, içeriklerinizin tamamını sosyal paylaşım ve imlemeler ile tanıtmanız muazzam bir geri dönüş yaratacaktır.

Sosyal Medya’da İçeriğimi Yayınlamayı Otomatikleştirebilirmiyim?

Elbette içeriğinizi sosyal medyaya yayınlamayı otomatikleştirebilirsiniz. Kodlama bilginiz olmasa bile kullandığınız içerik yönetim sistemlerinde bu işlemi yapabilecek modül ve eklentiler bulunakta. Hatta bunların bazılarını bizimde bir takım bloglarımızda kullandığımızı söyleyebilirim. Çokta etkili oluyor.

Sosyal Medyayı En Etkili Şekilde Nasıl Kullanabilirim?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu konuda yapabileceklerinizin sınırı sizin yaratıcılığınızdır. Yinede bir takım popüler yöntemlere deyinmekte fayda var.

 • Blogunuza sosyal medya paylaşım eklentisi kurun
 • Her içerik girişinizde manuel ( el ile ) veya modüllerle otomatik olarak içeriğinizi sosyal medyaya yayınlayın
 • Bloglarınız için Facebook ve Twitter’da fan sayfası ve takipçi hesabı oluşturun, bunların butonik linklerini bloglarınızda yayınlayın
 • Ziyaretçilerinizi beğendikleri içerikleri sosyal medyada paylaşmaları için teşvik edin
 • Vendor olduysanız, ürün ve hizmetleriniz için sosyal medyada özgün içeriklerle tanıtımını yapın
 • Satış ortağıysanız, pazarladığınız ürünlerle ilgili olan grublara katılıp, biraz tanıtım ve linkinizi yayınlayın
 • Sosyal medya kişisel hesaplarınızda sürekli olarak tanıtım yapmayın, popüler hesaplar oluşturmaya çalışın, arada havadan sudanda sohbet edin.

NICHE BLOGLAR

Niche Blog Nedir?

Niche blog, belirli bir niche ( kelime, konu )’ya adanmış spesifik bloglardır.
Niche blog ve Micro-Niche bloglar ile ilgili yayınladığımız yazıya mutlaka buradan göz atın.

Niche Bloglar Neden Tercih Edilir?

Niche ve Micro-Niche blogların diğer bloglara göre çok büyük avantajları vardır. Günümüz internet dünyasında hemen her niche’de büyük bir veya birkaç firmanın türediğini ve pazara hakim olduğunu düşünürsek, micro-niche blogların önemi daha iyi anlaşılabilir.
Anahtar kelime bazlı bir çalışma yaptığınız zaman ilk karşılacağınız sorun, sağlam niche’lerin devler tarafından kapışılmış olmasıdır. Talep olan niche’lerin havuzunda kopek balıkları varken, onlarla nasıl rekabet edebilirsiniz?

Talep olmayan bir niche ise zaten size birşey kazandırmayacaktır. Bu döngüyü basit bir örnekle açıklayalım;
Xx şehirde yaşıyorsunuz ve bir haber sitesi açmak istiyorsunuz. Bu niche üzerine araştırma yaptığınız zaman göreceksiniz ki “haber” vb. sağlam rağbet gören kelime öbeklerinde “Milliyet, Hürriyet, Sabah vb.” gibi devler ön sıralarda çıkıyor. Biz bunlara köpek balıkları diyoruz. Bu köpek balıklarının arasından pay kapma şansınız olamayacağına göre farklı bir yöntem izlemeniz gerekmekte.

Bu yöntem spesifik olmaktır. Haber sitesi açmanız akıl kârı değildir ama az once bahsettiğimiz xx şehirin haberleri diye bir site oluşturmanız çok daha akıllıca olacaktır. Spesifikleştirmek ve micro niche’ye inmeniz, hem talep olan niche’den faydalanmanızı sağlayacaktır hemde genel öbeklerdeki köpek balıklarına yem olmayacaksınız.
Golf ürünlerini pazarlayacağınız bir blog oluşturmak isteyebilirsiniz, “golf ayakkabası bağları” gibi micro niche bir blog oluşturmanız size aradan sıyrılıp yukarılara taşıyacaktır. Golf ürünleri nichesine milyonlarca dolar yatırım yapmış olan firmalarla yarışamayabiliriz, ama onların elinden “menülerindeki tek bir parça olan “ golf ayakkabısı ipini alabilirsiniz.

Niche Bloglar İle Nasıl Para Kazanabilirim?

Bunun cevabının bir kısmını yukarıda verdik. Micro-Niche bloglama yöntemiyle kızışmış olan pazarlardan pay almanız mümkün. Aşağıdaki örneklere bir göz atın.
Yanlış: Her çeşit golf ürününü sitemizde bulabilirsiniz.
Doğru: Dünyaları harcayıp aldığınız Golf ayakkabılarınızın bağlarımı koptu? En iyi golf ayakkabısı bağları için blogumuzu ziyaret edin.
Yanlış: En Güncel haberleri xxx haber sitemizde bulabilirsiniz.
Doğru: Sakarya’da olup biten herşeyi, son dakika haberlerini sitemizden ziyaret edin.
Yanlış: Akıllı telefonların her modeline sitemizden ulaşabilirsiniz.
Doğru: Samsung Galaxy son modelini aldık, analiz ettik sizin için yazdık. Sitemizden okuyabilirsiniz.

Bu doğru yanlış kavramları tamamen niche ve micro-niche farkını gösterebilmek için kullandık, yoksa şu doğrudur bu yanlıştır diye bir iddiamız yok.

Bir rehberimizin daha sonuna geldik. Tatmin olmadığınız, eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz, kısacası her türlü geri dönüş için iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Sorularınız, şikayet & önerileriniz memnuniyet yaratacaktır.

Bu rehber 2014 yılında Tufan Kürşat tarafından “pazarlamasanati.com” sitesinde yayınlanmıştır..

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..