BlogDijital Pazarlama

Bloglardan Gelir Elde Etmenin Yolları

Hangi yöntemler kullanılarak, bloglardan gelir elde edilebilir?

Her ne kadar teknoloji hızla gelişiyor, hatta hızına yetişemiyor olsakta, toplumumuzda internetten para kazanma yolları gibi alternatif kazanç kapılarına karşı mesafeli bir duruş söz konusu. Kimileri interneti kesin bir kazanç kapısına dönüştürürken, bir çoğu ise alternatif para kazanma yollarına uzak olması nedeniyle böyle bir şeyin mümkün olmadığını düşünmektedir.

Bu yazımızda sizlere, internetten para kazanma yollarından birisi olan Bloglardan gelir elde etmenin yolları hakkında detaylı bilgiler sunacağım. Yazımızın hem hazırda bir blogu olupta nasıl para kazanacağını bilmeyenler için, hem de böyle bir şeyin mümkün olmayacağına inananlar için faydalı olacağı kanaatindeyim. Lafı fazla uzatmadan, tüm meraklarınızı gidermeye başlayalım.

İnternetten Para Kazanma Yolları Gerçek midir?

Gelişen dünyaya paralel olarak gelişen bir teknoloji, insanları internet üzerinden pazarlama yapmaya zorlamaktadır. Artan rekabet nedeniyle maliyetlerini düşürmek isteyen satıcılar, hemen hemen herkesin kullandığı internet üzerinden tanıtım ve satış yapmaktadırlar. Bugün hepimizin sıklıkla kullandığı ve çok bilindik birçok web sitesi, tahmin edemeyeceğiniz miktarlarda paralar kazanıyor desek yanılmış olmayız. Belki de sizin ya da çevrenizden birisinin mutlaka internet üzerinden en az bir kez alışveriş yaptığını hatırlatırsak, zaten böyle bir şeyin mümkün olduğunu anlatmamıza yetecektir. Orta ölçekteki site sahipleri ise sitelerinde, farklı kategorilerde reklamlar sunarak ya da satış ortaklığı yaparak en azından asgari ücretin üzerinde ve hatta daha kaliteli bloglar ise çok ciddi gelirler elde edebilmektedirler.

Daha iyi anlamanız için, bu döngüyü maddeler halinde sıralayalım;

1– Satıcı ürününü tanıtmak ya da satmak amacıyla, internet üzerinden daha kalabalık insanlara daha az maliyet ile ulaşmak ister ve reklam verme gereği hisseder.
2– Satıcının bunu yapabilmesi için yüzlerce site açarak yönetmesi imkansızdır. Bu nedenle hazır binlerce blog ya da farklı kategorilerde ki sitelerde reklamını yayınlamak ister.
3– Satıcı reklamını yapabilmek için, ya blog sahibi ile direk iletişime geçer, ya da Google Adwords reklam ağı gibi büyük bir reklam ağına reklamlarının yayınlanması için ücret öder.
4– İster direkt olsun, ister Google Adwords bu reklamları yayınlamak için binlerce web sitelerine, yani bloglara ihtiyaç duyar.
5– Anlaşma gereği blog sahibi bu reklamları blogunda yayınlar. Yayınladığı reklamla farklı etkileşimler için, direkt reklam almışsa anlaştığı tutarın tamamını, Google Adwords gibi reklam ajanslarından reklam almış ise, gelirin yaklaşık yarısını kendisi alır. Reklam ajansından reklam aldığında, gelirin kalan kısmını ise reklam ajansı alır.

Bloglardan para kazanmanın yolları için genel mantık budur. Buraya kadar işin mantığını anladığımıza göre, Bloglardan nasıl para kazanılır? Gelir elde etmenin yolları nelerdir? sorularına cevap vererek, blogunuzdan hangi yollarla gelir elde edebileceğinize açıklık getirelim.

Reklam Yayıncılığı

Bloglardan gelir elde etmenin en temel yolu olarak, reklam yayıncılığı gelmektedir. Reklam yayıncılığında ise en fazla tercih edilen platform, Google Adsense olarak bilinmektedir. Sayılı birkaç reklam ajansı olmasına rağmen, en fazla tercih edilen platform Google Adsense‘dir.
Adsense reklamlarını sitenizde yayınlayarak, 1000 gösterim ya da tıklama başına kazanç elde edebilirsiniz. Farklı kriterlere bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, doğru ziyaretçi tıklaması ile yaklaşık olarak gelirin yarısı blog sahibine, yarısı ise aracı firmaya kalmaktadır.

Satış Ortaklığı

Bir blog kurmayı ya da var olan blogunuzdan para kazanmayı istiyorsanız, tercih edebileceğiniz alanlardan birisi de satış ortaklığıdır.
Satış başına ücret ödeyen onlarca sağlam platform sayesinde, blogunuzda tanıtımını yaparak satacağınız her üründen para kazanmanız mümkün. Blogtan gelir elde etme yolları arasında etkin bir şekilde kullanılan satış ortaklığı, satıcı ile anlaştığınız tutara göre kazanç elde etmenizi sağlar.
Örneğin satıcı size sattığınız her ürün için 5 TL ödeme yapmayı taahhüt etmiş ise, blogunuzda günlük 10 ürün sattığınız zaman günlük 50 TL kazanmanız mümkün. Her ne kadar biraz daha uğraş isteyen bir reklam platformu olsa da, uğraşıldığında çok ciddi rakamlar kazanmanız mümkün olacaktır.

Tanıtım Yazıları İle Blogtan Para Kazanma Yolları

Blogunuzun ziyaretçilerinizin fazla olması, tanıtım yazısı yayınlayarak ekstra bir gelir elde etmenize neden olacaktır. Hatta herkes tarafından bilinen üst düzey bir bloga sahipseniz, blogunuzda sadece tanıtım yazısı yayınlayarak bile çok güzel gelirler elde etmek mümkündür. Farklı site sahipleri, hem backlink kazanmak hem de kendi sitelerini tanıtmak için, kaliteli sitelerde yayınlatmak üzere tanıtım yazılarına ihtiyaç duymaktadırlar. Kaliteli bir siteye sahipseniz, bu yöntem ile de ekstra bir gelir elde edebilirsiniz.

Farklı Reklam Alanları Kiralayarak Bloglardan Para Kazanma Yolları

Blogunuzun farklı yerlerinde reklam alanları oluşturarak, herhangi bir web sitesinin ya da ürünün reklamlarını direkt olarak yayınlayarak gelir elde edebileceğiniz reklam modelidir.

Blogunuzu Satarak Blogtan Para Kazanmanın Yolları

Blog kurmak ve geliştirmek konusunda yetenekli iseniz, oluşturduğunuz blogları kaliteli bir konuma getirdikten sonra, harcadığınız emek ve maliyetleri hesaplayarak satabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Buradaki en büyük etken, iyi bir pazarlamacı olmaktan geçmektedir.

Blogunuzu ne kadar kaliteli hale getirirseniz, kazancınızda o düzeyde fazla olacaktır. Reklam verenlerin daha fazla insana ürünlerini tanıtmak gayreti içerisinde oldukları düşünülürse, sizinde bu ziyaretçiyi bloglarınıza çekerek daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilmek için, ciddi bir çalışma içerisine gererek kaliteli bir blog hazırlamanız önemli bir gereksinimdir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Yazıda verilen bilgiler ışıgında bende artık blogumdan para kazanmak istiyorum. Lakin bazı endişelerim var. Kime güvenip kime güvenmiyeceğiz. En doğru reklam stratejisi hangisi.. sanırım biraz daha düşüneceğim bilgiler için ise teşekkürler Tufan bey..

  2. Bizim gibi blogger’lar için güzel tavsiyeler vermişsiniz. Blog sayfası ile ilgilendikten sonra gerçekten gelir elde etmesi kolay oluyor ancak çok fazla emek vermek gerek. Yazı için teşekkürler.

  3. Emek olmadan ekmek olmuyor, blogdan gelir elde etmek için öncelikle özgün yazılar ile reklam desteği yapılmalıdır. blogun tanımış hale gelmeden ne yazıkki para kazandırmıyor.

  4. Blogdan para kazanmanın yolu, sitenin fazlaca trafik almasından geçmekte. Sitenin trafiği arttıkça bilinirliği artar. Bilinirliği artarsa siteye reklam vermek isteyen kişilerin sayısı da artar.

  5. İşin özünde para kazanmak, kalite blog sitesine sahip olmaktan geçer. Eğer ki sitenize sürekli giriş yapılıyorsa -tabi bu girişler günlük on binleri bulmalı- reklam yayıncılığı ile de satış ortaklığı ile de tanıtım yazısı yazarakta oldukça iyi paralar kazanırsınız.

  6. Bir çok insan blog sitelerinden para kazanmayı amaçlıyor. SEO çalışmalarına dikkat edildiği zaman blog sitenizden para elde etmeniz hiçte hayal değil. Yeter ki gittiğiniz yolu sonuna kadar zorlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..