Dijital PazarlamaSatış Ortaklığı

Clickbank Rehberi

Bilhassa Google’da ve sitemiz içindeki arama motorunda yapılan yoğun aramalar ve e-posta yoluyla göndermiş olduğunuz yoğun talep üzerine Clickbank ile ilgili bir rehber hazırlamayı uygun gördüm. Aslında Clickbank ve Clickbank’ı neden tercih ediyoruz konularına açıklık getirecek bir analiz yazımız vardı ancak burada tam olarak ClickBank ile ilgili bazı detayların ve Clickbank kullanımıyla ilgili sıkıntıya düşen arkadaşlarımız için bu rehber hazırlanmıştır.

Clickbank Rehberi

1. Clickbank nedir?
2. Clickbank ile nasıl internetten para kazanılır?
3. Clickbank reklam linki nasıl konulur?
4. Clickbank nasıl çalışır?
5. Clickbank motoru (market place) nedir?
6. Clickbank nasıl ödeme yapar? Türkiyeye ödeme yaparmı?
7. Clickbank hop link ( hoplinks) nedir? nasıl alınır? ne işe yarar?

Clickbank Nedir

Clickbank 1998 yılında kurulmuş, 70,000 den fazla dijital ürün barındıran, 200,000 den fazla üyesi olan 200 den fazla ülkede kullanılan, günde üzerinden 27,000 den fazla ürün satışının gerçekleştiği internetin en büyük dijital ürün sağlayıcısıdır.
Dünyaca ünlü bir marka olan Clickbank’ı bir çok dijital pazarlamacı tercih etmekte ve #1 sıraya koymaktadır. Dijital pazarlamacıların %70’i Clickbank’ı tercih etmektedir.

Clickbank ile Nasıl Para Kazanılır

Affiliate Marketing sistemindeki en önemli unsurlardan bir tanesi dijital ürün sağlayıcısı bulmaktır. İnternetteki en önemli dijital ürün sağlayıcısı ise Clickbank’tır. Clickbankı neden tercih etmeliyiz bunu daha önceki clickbank analizimdede detaylıca belirtmiştim.
Clickbank; Affiliate Marketing yaparken bize ihtiyaç duyacağımız hemen her niche (pazar) içinde ürün çeşitliliği sağlamaktadır. Kısacası her türlü pazarlayacak ürünü Clickbank’ta bulabiliyoruz.
Bizim pazarlamaya karar vereceğimiz ürünü Clickbank’ın meşhur “Market Place”inden seçiyoruz. Clickbank’a üye olduktan sonra üyelik panelimiz içinde bulunan “Market place” kısmına girip üst taraftaki arama kriterleri menüsünden hangi pazarda nasıl bir tip ürün istediğimize dair kıstaslarımızı belirliyoruz. Clickbank bizim bu isteklerimize göre bize uygun olan ürünleri sergiliyor.
Clickbank’ın bir diğer önemli avantajı ise; Affiliate ürün pazarlayanlara yani (komisyonculara) çok yüksek miktarda komisyon vermesidir. Ortalama olarak her ürün için %50 komisyon miktarı bulunur. Buda eğer $50 lık bir ürün pazarlıyorsak; $25 gibi bir kar payı demektir. Bu yollada bize ciddi kazanç sağlamaktadır.

Clickbank Reklam Linki Nasıl Konulur

Clickbank reklam linki diye tabir ettiğiniz aslında yine Clickbank üyesi olduktan sonra üye panelinin içinde bulunan banner yaratıcı aracılığı ile oluşturulan içinde sizin “Affiliate Link/ler” iniz bulunan bannerlerdir. Bir nevi reklam oluşturarak ve bu reklamın içinde yer almasını istediğiniz ürünleri belirleyerek tamamen sizin Affiliate linklerinizden oluşan bir olaydır ama bu hoplinks yani sizin Affiliate Linkinizden farklı bir şeydir.

Clickbank Nasıl Çalışır?

Clickbank 2 şekilde üye kabul eder. Bunlardan 1.si Affiliate’tir. Affiliate Marketing yapacaksanız komisyoncu yani Affiliate olarak üye olabilir ve hemen Clickbankı kullanmaya başlayabilirsiniz. 2.si ise Vendor’dur. Vendor olarak Clickbanka üye olursanız; kendi ürünlerinizi Clickbank aracılığı ile satışa sunarsınız. Affiliate Marketing yapmak için Clickbank‘ı kullanacak olanların “Affiliate” olarak üye olmaları gerekiyor ve bu üyelik tamamen ücretsizdir.

Clickbank Arama Motoru ( market place ) Nedir?

Clickbank Motoru yani market place sizin pazarlamak için (müşteri göndermek) seçeceğiniz ürünleri bulacağınız “pazar yeridir”. Clickbank’a Affiliate olarak üye oldup, hesabımıza giriş yaptıktan sonra üst tarafta “Market Place” adı altında bir link göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra karşınıza Ana Kategorilerden oluşan bir liste gelecektir. (Sol tarafta).
Bu ana kategorilerden birini seçiyorsunuz ve seçtikten sonra açılan sayfada seçtiğiniz ana kategorinin altında alt kategorileri gösteriyor.

Örneğin;

E-business & E-marketing

Kategorisini seçtiğiniz zaman; bir sonraki sayfada bunun altında :

Affiliate Marketing
Article Marketing
Auctions
Banners
Blog Marketing
Classified Advertising
Consulting
Copywriting
Domains
E-commerce Operations
E-zine Strategies
Email Marketing
General
Market Research
Marketing
Niche Marketing
Paid Surveys
Pay Per Click Advertising
Promotion
SEM & SEO
Social Media Marketing
Submitters
Video Marketing

Bu alt kategoriler belirecektir. Bunlardan herhangi birini seçtiğiniz zaman bu alt kategoriye ait ürünlerin listesi karşınıza çıkıyor.

Clickbank Market Alanı

Clickbank Market Place

Bu alanda seçtiğiniz ürünü pazarlamak için resimdede gördüğünüz kırmızı renkteki “promote” butonuna tıklıyorsunuz. Tıkladıktan sonra açılan pence: Clickbank Hoplink Yaratıcı bu pencerede Account Nickname: yazan boşluğa Clickbank’a üye olurken aldığınız “nickname” takma adınızı yazıyorsunuz ve yine yeşil renkteki “Create” (oluştur) butonuna tıklıyorsunuz. Böylece hoplinkinizi almış oluyorsunuz.
İşte Clickbank Market Place yani Clickbank Motoru bu kadar kullanışlı ve basit.

Clickbank Nasıl Ödeme Yapar? – Türkiye’ye Ödeme Yaparmı?

Clickbank sadece Türkiye’ye değil heryere ödeme yapar. Ödemeler ise çek olarak gönderilir. Gönderilen bu çek’leri Türkiye’de tahsil eden belirli bankalar var. Bu bankalara giderek çeklerinizi (belirli bir miktar ) masraf kesintisi ile tahsil edebilirsiniz. Masraf miktarı ile ilgili net birşey söyleyemeyiz ama cüzi bir miktar olduğunuda belirtelim.
Bir diğer önemli nokta ise; Clickbank ilk başta ödeme yaparken en az 5 farklı ödeme seçeneğini gördükten sonra ödemenizi gönderir. Bu sadece ilk sefer için geçerlidir. Yani siz hesabınızı oluşturdunuz ve satışlara başladınız. Diyelim ki hesabınızda $250 para birikti ve ödeme gelmiyor. Bu durum mutlaka ilk çeki size göndermeden önce kazandığınız paranın farklı kredi kartları ve farklı ödeme seçenekleri ile gerçekleştikten sonra ödemeleriniz gelmeye başlar. O yüzden ödeme gelmezse panik yapmayın. Bu bir çeşit hesabınızı doğrulama prosedürüdür.

Clickbank Hoplinks ( Hop Link , Reklam Linki, Affiliate Linki ) Nedir Ne İşe Yarar?

Clickbank Promote

Clickbank Hoplink az öncede belirttiğimiz gibi market alanından ürününüzü seçtikten sonra açılan pencere nickname yani takma adınızı yazdıktan ve “promote” butonuna tıkladıktan bir bir pencere açılır;

Hop link

Hop Link Yaratma

Açılan bu pencerede Account Nickname yazan yere Clickbank ID’nizi girdikten sonra “Create” tuşuna basıp Affiliate link alma penceresini açmış oluyorsunuz, altta mavi renkte olan link sizin “Hop Link”inizdir. Müşterilerinizi bu link üzerinden ürünü almaya yönlendireceksiniz. Hop Linkinize tıklayarak ticari siteye giden ve ürünü alan müşterinin ödedeği miktarın size belirtilen miktarda komisyonu Clickbank hesabınıza yatar. Bu hesaptanda size çek olarak gönderilir.

Bir analizin daha sonuna geldik.. Umarım Clickbank ile ilgili kafanıza takılan tüm sorular yanıt bulmuştur. Clickbank ile ilgili merak ettiğiniz yada aklınıza takılan birşey olursa benimle irtibata geçebilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..