Satış Ortaklığı

Clickbank Ürünleri İçin Adwords Kullanılabilir mi?

Google Cash Yöntemi Hala Geçerliliğini Koruyor mu?

Clickbank başta olmak üzere affiliate ağlardan edilinilen ürünleri tanıtmak ve alıcı göndermek için Google Adwords kullanılabilirmi?

Bu konuyu ve takibinde soruya çok sıklıkla karşılaştığım için bu konuyu aydınlığa kavuşturmak istedik. İnternette forumlar başta olmak üzere çeşitli mecralarda; Clickbank Adwords reklam vermek, Adwords kullanılarak affiliate marketing yapmak gibi konular açılmakta ve tartışmalar yapılmaktadır. Affiliate Marketing yani satış ortaklığı yöntemi kullanılarak Clickbank ve benzeri affiliate ağlardan sağlanacak dijital veya fiziksel ürünleri Adwords ile tanıtmak mümkün mü?

Google Adwords Clickbank ürünlerini tanıtmak için kullanılabilir mi?

Affiliate marketing modelinde en popüler ürün sağlayıcı firma olan Clickbank‘ı hepiniz duymuşsunuzdur. Bir çok affiliate pazarlamacı Google Adwords’ü kullanarak affiliate linklerine trafik sağlama konusunda kafa yormaktadır. Bu aslında yıllar önce (2006) Chris Carpenter isimli bir dijital pazarlamacı tarafından “Google Cash” metodu adı altında uygulanan ve e-kitap haline getirilip satılmış bir yöntemdi. Chris Carpenter’ın Google Cash kitabı o dönemde satış rekorları kırmış, akabinde çeşitli uyanık dijital pazarlamacılar bunu makyajlayıp çeşitli ilaveler ile değişik versiyonlarını üretip piyasaya kazanç programları olarak sunmuşlardı. O dönemde ki Google Adwords politikaları ile bugün arasında çok büyük değişiklikler oldu ve Google Cash metodu artık neredeyse kullanılamaz hale geldi.

Clickbank Ürünlerini Google Adwords İle Tanıtmak Mümkün mü?

Bu soruya çok net ve kesin olarak cevap verebilirim. Bugün itibariyle Clickbank ürünlerini Google Adwords kullanarak tanıtmak kesin olarak Google politikalarına aykıdır ve mümkün değildir. Yaklaşık olarak 3 yıl önce 2013 yılının ortalarında Google Adwords Türkiye ekibi ile bu konu üzerine uzunca bir görüşme yapmıştım. Google politikalarının bu konuda net olarak tavrının ne olduğunu ve Adwords’un hangi şartlarda kullanılabileceğine dair çok net doneler ile beni bilgilendirmişlerdi. Size ait olmayan hiçbir ürüne, hizmete veya siteye Adwords sistemini kullanarak yönlendirme yapamazsınız.

Google Adwords ile Affiliate Linkinize Trafik Göndermeye Kalkışırsanız, Sonuçları Ne Olur?

En iyimser ihtimal ile reklam kampanyanız Google tarafından onaylanmayıp reddedilecektir. Kötü senaryoda ise Google Adwords‘ten süresiz olarak Adwords kullanımınızın durdurulması cezası yiyeceksiniz ve bir kez daha Adwords’u kullanmanıza müsade edilmeyecektir. Bazı dijital pazarlamacılar size bir landing page; tanıtım sayfası hazırlamanızı ve bu tanıtım sayfasına affiliate olarak tanıttığınız ürün ile ilgili makaleler ve resimler koyduktan sonra Adwords reklamlarını bu sayfaya yönlendirmeniz durumunda reklam kampanyanızın onaylanacağını söyleyebilirler. Google’ı kısa vadede aldatıp satış sayfanızda kendi ürün veya hizmetinizi tanıtıyor gibi gösterip reklamları yayınlatabilirsiniz, ancak Google Adwords ekibi er yada geç bunu farkedip hesabınızı kapatacaktır.

Sözün özü; Google Adwords kullanarak Clickbank veya başka bir affiliate ağdan edinmiş olduğunuz affiliate bağlantınıza reklam trafiği gönderemezsiniz, bu durum Google politikalarına %100 olarak aykırıdır ve ceza alma olasılığınız son derece yüksektir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..