Dijital PazarlamaE-Ticaret

Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın Önemi

Dijital pazarlamada yapay zekanın önemi, başlığı altında günümüze kadar birçok makale yayınlandı. Hala da birçok araştırmaya konu olmaktadır. Çünkü yapay zeka oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca dijital pazarlama işletmelerin vazgeçilmez reklam yöntemidir.

Dijital Pazarlama ve Yapay Zeka

Dijital pazarlama denilince akla ilk SEO gelmektedir. Çünkü arama motorlarında sitenin üst sıralara çıkması için SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumunda anahtar kelime belirlenmesi de büyük önem taşımaktadır. Yapay zekânın SEO üzerinde etkilerini ise iki aşamada değerlendirmek mümkündür. Bunlar;

 • Arama motorlarında verimin artmasını sağlamak
 • Mobil kullanımına bağlı uyumluluktur.
 • Bu iki aşamayı detaylı bir şekilde açıklayalım.

Arama motorlarında verimin artması için belirlenen anahtar kelimelerin aranılan kelimeler ile uyumlu olması gerekir. Bu sayede Google botları web sitesine daha çok gelecek ve sitenin üst sıralara yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Bunun için bir içeriğin SEO açısından uygunluğunu değerlendirirken aranılan kelimeler sorgulanabilir, toplanabilir ve gruplandırılabilir. Bu sayede aranılan çeşitler anlaşılabilir. SEO puanı da arttırılmış olur.

Mobil kullanımına bağlı uyumluluk denilirken de sitenin mobil uyumlu olması kastedilmektedir. Mobil cihazlar daha fazla kullanıldığı için trendler ve yeni akımlar da beraberinde gelmektedir. Sadece kelimeler değil sesli aramalar da büyük önem taşımaktadır. Çünkü mobil cihazlardan Google asistan, Siri ve Alexa çok fazla tercih edilmektedir. Mobil uyumluluk ile konuşma diline çevirebilme özelliğinin kullanılması SEO için çok önemlidir. Bu özellikler için de yapay zekaya gerek vardır.

SEO Yapay Zeka Araçları Nelerdir?

Yapay zekanın girmediği yer yoktur. Bu yerlerden biri de SEO’dur. SEO için dört araç vardır. Bunlar;

 • CanlRank
 • Pave Al
 • Albert
 • Market Brew
 • CanlRank, SEO strateji çözümlemelerinde kullanılır.
 • Pave Al, SEO analizlerinde kullanılır.
 • Albert, online pazarlama da kullanılır. Püf noktaları belirleme de yardımcı olur.
 • Market Brew, SEO sıralamalarında kullanılır. Sıralamaları tahmin eder.

İçerik pazarlama, e-posta pazarlama gibi dijital pazarlamanın birçok çeşidinde yapay zekâ kullanılmaktadır. Bu alanlarda da birçok yapay zekâ uygulaması bulunmaktadır. Uygulamaların doğru kullanımı ve analizi dijital pazarlama açısından fayda sağlayacaktır.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..