E-Ticaret

E-Ticaret Siteleri’nden Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Artık neredeyse tüm alışveriş alışkanlığımızı online kanallara yönelttik. En basit ihtiyaçlarımız başta olmak üzere, rutin giyim, elektronik eşya ve diğer türden tüm ihtiyaçlarımız için artık bir tık uzaklığımızdaki e-ticaret sitelerini tercih eder olduk.

Bu da, internet üzerinden alışveriş yaparken, dikkat etmemiz gereken bazı noktalara daha fazla dikkat edilmesi gerekliliğini doğurdu haliyle.

Peki, nedir bu dikkat edilmesi gerekenler?

İlk alışveriş deneyiminiz olarak varsayıyoruz ve ilk önerileri ona göre yapmak istiyoruz. İnternet üzerinden alışverişlerde, olabildiğince tanıdık internet sitelerini tercih etmenizde fayda var. Zira kusurlu mal veya hizmet ihtimali dahi olsa, siparişinizden farklı ürünlerle karşılaşma yani kandırılma gibi olasılığınız en aza düşmüş olur. Pazar yeri diye tabir ettiğimiz, üretici ve tacirlerin sıklıkla kullandığı gitti gidiyor, n11, sanal pazar gibi ödeme kanallarıyla alışveriş yaptığımız bu tarz siteler; kendi prosedürleri gereği alıcıyı korumak zorunda olan sitelerdir.

Buda, kendi alacağımız tedbirlerin zaten birçoğunun büyük firmalar aracılığıyla alınmış olduğu duygusuyla daha güvenilir bir alışveriş imkânı sunar bizlere. Bu tip Pazar yeri sitelerinden alışveriş yaparken de, mağaza açmış olan firmaların daha önceki satışlarından sonra aldıkları yorumlara da mutlaka iyice göz atın.

Her alışveriş yapan kişinin, aldığı ürün veya hizmet hakkında yorum ve puanlama yapabilme imkânı olduğundan, yeni alışveriş yapacaklar içinde adeta bir kılavuz gibi, o mağaza hakkında en düzgün bilgileri almamızı sağlar. Bu tip internet siteleri, aynı zamanda “Alıcı Onayı” sonrası para aktarımı yaptığından, maksimum müşteri güvenliği sağlar. Yani, elinize ulaşan ürünün sağlamlığı, vaat edilen özellikler oluşu ve sağ salim elinize ulaşması sonrasında, belirli bir süre içerisinde alıcının onay vermesi sonrasında havuzdaki para, satıcı hesabına geçmektedir. Aksi durumlarda, mal değişimi, yenisinin temini veya kusurlu malı tamir & düzeltme gibi yükümlülükleri satıcı firmaya yükler.

Daha farklı web sitelerinden alışveriş yapmak istiyorsanız, şu hususlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Web sitelerine yeni bir yasal zorunluluk getirilmiştir. Artık, elektronik ortamda satış yapan başta e-ticaret siteleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın işleme koyduğu “Güven Damgası” ibaresine sahip olmak zorundalar. Bu konuda ayrıntıları internet siteleri üzerinden araştırabilirsiniz. Ayrıca, web sitelerinin ekstra sayfaları içerisinde yer alan Hakkımızda kısmı, güvenliğiniz için çok önemlidir.

Hakkımızda sayfasında yer alan bilgilerin doğruluğunu, kolay araştırmalarla kendinizde teyit edebilirsiniz. Özellikle iletişim sayfalarında yer alan; telefon numarası, vergi numarası, Mersis No gibi sorgulanabilir bilgileri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı web sitesinde yer alan hizmetler kısmından da sorgulayabilirsiniz. Yâda e-devlet girişi yaparak, ilgili bakanlığın hizmetler sayfasından da sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Şikâyet portalları üzerinden, firmaların veya sitelerin isimlerini mutlaka araştırın. Daha evvel hakkında yapılan herhangi şikâyetler sonrası, firmaların dönüşleri olmuş mu? Sorunların çözümü için hizmet sunulmuş mu? Bu konulara dikkat edin.

Site üzerinden SSL sertifikası olması, teknik olarak bir gerekliliktir. Bu sayede, alışveriş sırasında kredi kartı bilgilerinizin site dışında anlık olarak ulaşılabilir olmasının önüne geçmiş olursunuz. Çoğu site, ortak ödeme alanları ( Bankaların sunduğu ortak ödeme sistemleri aracılığıyla tüm kartların geçerli olduğu bir hizmet. BKM, PAYTR vs.. gibi. ) kişisel kart bilgilerinizi kesinlikle kayıt altına almaz. Buda size ayrı bir güven duygusu yaşatmalı. Zira birçok dolandırıcılık işinde bu kart bilgileri farklı yöntemlerle elde edilip kayıt altına alınmaktadır.

İmkânınız varsa, ön ödemeli kart kullanın. İninal, Papara tarzı ödeme yöntemleri de bu konuda size yardımcı olacaktır. İnternet ortamından bu tip ön ödemeli kart sistemlerini araştırabilirsiniz.

Birde, ne olursa olsun, en güvendiğiniz site veya sistemler dahi olsa, sonraki alışverişlerinizde kolaylık olması için sundukları “ Kredi Kartı Kaydet” hizmetinden uzak durunuz. Bu her ne kadar sitelerin işlerinizi kolaylaştırmak için sundukları bir hizmet dahi olsa, yarın bir gün doğacak ufak bir güvenlik açığından dolayı site ile beraber sizlerinde etkilenme ihtimali vardır. Gerçi, büyük web siteleri bu tip ataklar için gerekti tüm tedbirleri uzman kadroları ile alabiliyorlar ama ne olur ne olmaz!

Bu tip önlemlerle, internet üzerinden alışveriş deneyimlerinizde kötü sürprizlerle minimum şekilde karşılaşma ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Aksi takdirde, çok basit gibi gözüken alışverişleriniz dahi sonrasında başınızı çok ağrıtacak şeylerle karşılaşmanıza sebep olabilir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. E ticaret sitelerini çokça kullanan bir dostunuz olarak nacizane tavsiyem, kesinlikle ve kesinlikle bilindik, bütük e ticaret sitelerinden alışveriş yapın. Yoksa kaybettiğiniz paralarınızın gidişine yanarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..