Dijital PazarlamaFacebook

Facebook’u Dijital Pazarlama İçin Kullanmak

Facebook’un gençlere ve çocuklara yönelik bir platform olduğunu düşünmüşsünüzdür. Belki birkaç yıl öncesine kadar gerçekten bu tanımlama kısmen doğru olabilirdi fakat artık öyle değil. Bir çok firmanın Facebook’u kullanarak uyguladığı kampanya ve pazarlama stratejileri ile büyük başarılar elde ettiğini biliyoruz.

Facebook’u Dijital Pazarlama İçin Kullanmak

O’reilly medya isimli kurumun yapmış olduğu bazı araştırma sonuçlarından çıkan istatistiki veriler bize bunun ne derece önemli ve etkili olduğunu ispat eder nitelikteler. Bu istatistiklerden bazılarına göz atalım;

1 yıllık süre içerisinde yapılan araştırmalarda Facebook’un 35 ile 44 yaş arası kullanıcılarının %51 arttığı tespit edilmiştir.
Yine aynı dönemde ki 45-54 yaş aralığı Facebook kullanıcılarının %47 oranında arttığı belirtildi.
26-34 yaş grubu kullanıcılarının sayısı ise yukarıdaki yaş grublarına kıyasla %26 gibi daha az bir büyüme yaşadığı görüldü.
2 milyara yakın kullanıcısı olduğu tahmin edilen Facebook’un %50 sinden fazla olan kullanıcıları kolej yaşından yukarıda bulunuyor.
Bu veriler ışığında Facebook’un artık bir genç veya çocuk platformu olmanın çok uzağında her türlü yaş grubunu bünyesinde barındıran global bir ağa dönüştüğünü görmek mümkün. Bu da Facebook’u pazarlama ve etkileşim anlamında hayati öneme sahip bir platform ve araç haline getirmekte.

Facebook’un içerisinde sağlamakta olduğu Facebook sayfalarından tutun, reklam ve kampanya araç gereçlerine kadar çeşitli ekipman ve olanakları ile dijital pazarlamacılar için vazgeçilmez bir platform noktasına gelmiştir. İster dijital pazarlama amacında olan bir firma olun isterse popüler bir kişi için hayran sayfası yada platformu oluşturma amacı taşıyın, Facebook günümüzün vazgeçilmez dijital nimetlerinden en başı çekeni durumundadır.

Facebook’ta Etkili Pazarlama İçin İstatistiksel Yol Haritası başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririm.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..