AdsenseDijital Pazarlama

Google Adsense Geliri Nasıl Artırılır?

Google Adsense rehberimizin bu yazısında Google Adsense gelirinizi nasıl artıracağınız üzerinde duracağım. Hangi yöntemler kullanılarak Google Adsense gelirleri artırılabilir? Ne tür noktalara dikkat etmemiz gerekir? En optimal şekilde Google Adsense reklamları nasıl kullanılmalıdır?

Google Adsense nedir? Google Adsense hesabı nasıl oluşturulur? ve Google Adsense hızlı onay nasıl alınır? sorularına yanıt vermiştik. Bu bölümde Google Adsense gelirini nasıl artıracağınız üzerinde duracağız. Bir çok web sitesi ve blogun gelir elde etme planlarının temelini oluşturan Google Adsense reklamlarıdır. Gerek gösterim başına olsun gerekse tıklama başına olsun, iyi bir trafiğiniz varsa Google Adsense’den tatmin edici gelirler elde etmek mümkün. Peki ama en zor aşamaları atlatıp bir Google Adsense hesabı edindikten sonra bundan maksimal faydayı nasıl elde edeceğiz? Google Adsense’den en çok nasıl kazanabiliriz? şimdi bu soruların üzerinde duralım.

Niş ve Anahtar Kelime Araştırması

Google Adsense gelirlerinizi artırmanın en önemli yolunun web sitenizin trafiğini artırmaktan geçtiği söylenir ve bu doğrudur. Peki ama Google Adsense’den yüksek gelir elde etmek için web sitenizin trafiğini nasıl artırabilirsiniz?

Öncelikle olarak bu konuya girerek, kendimizi doğrudan içerik pazarlamasının tam ortasında bulacağımızı belirtmem gerek. İçerik pazarlaması tamda bu noktada devreye giriyor. Bir çok web sitesinin kuruluş amacı gelir elde etmektir. Bunu yapabilmek içinde belirli bir niş seçimi yapıp içerik yayınlarlar. Etkili anahtar kelimeler seçip bu doğrultuda trafik edinmeye çalışırlar. Trafik = Adsense geliri.

Google Adsense’den gelir elde etmek ve dahi geliri artırmak için trafik gerekmekte ve trafik için ise içeriğe ihtiyacımız var. Peki ne tür içerik yazarak daha çok trafik çekebiliriz? Bu soruya verilebilecek en doğru cevap, etkili anahtar kelime araştırması yapmaktan geçiyor. Peki ama en çok aranan anahtar kelimeleri nasıl bulacağız? Bunun için kullanılabilecek bir çok yöntem bulunmakta. En profesyonel çözüm olarak Semrush kullanmanızı tavsiye edebilirim. Semrush’ın ne kadar etkili bir araç olduğunu size anlatmak ile bitiremem. Bu araç deneme amaçlı ücretsiz olarak kullanılabilse de, Semrush’ı en etkili şekilde kullanmak için ücretli üyelik tipine ihtiyacınız var. Ancak siteye gidip aracın gücünü görmeniz için ücretsiz bir kaç deneme yapabilirsiniz. Semrush sitesine ” https://www.semrush.com ” buradan ulaşabilirsiniz. Bu araç sayesinde herhangi bir kelime üzerinde aylık ne kadar arama yapıldığını, kelimenin aranma hacminin net olarak ne olduğunu, o kelime için ortalama CPC’nin ne kadar olduğunu ( cpc: anahtar kelime maliyeti ), ve dahi o kelime aramalarında hangi sitelerin ne pozisyonda bulunduğunu ve daha bir çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz başka etkili anahtar kelime araçlarıda mevcut. Bu konuda size Google Adwords’un anahtar kelime planlayıcısını önerebilirim. Google Adwords anahtar kelime planlayıcı’ya ulaşmak için herhangi bir Google hesabınız ile Adwords’e giriş yapıp sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

Reklam Boyutları ve Yerleşimleri

Google Adsense’de düşük veya yüksek CTR elde edeceğinize etki eden en önemli konulardan bir taneside budur. ( CTR: tıklanma oranı )

Google Adsense reklamlarınızı içeriğiniz etrafında ve metin sonlarında yerleştirmelisiniz. Ayrıca reklamlarınızı görsel olarak bütünlük sağlaması açısından grafik tasarımınız ve renklerinize uygun olacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Örneğin kırmızı – siyah renk tonlarının hakim olduğu bir tasarımınız varsa; Adsense reklam planlayıcısında metin reklamlarınızın renklerini bu tonlarda oluşturup, reklamlarınızın sırıtmamasını sağlayabilirsiniz.

Google Adsense reklamlarında en iyi sonuç veren reklam boyutları;

336 * 280
300*250
728*90
160*600

Organik Trafik – Aranma Bazlı Trafik

Google Adsense en iyi sonucu organik trafik ile verir. Bunun sebebi ise, arama motorlarından gelen trafik doğrudan sizin sitenize ilgi duyan ziyaretçi kitlesinden oluşmaktadır. Google Adsense reklamları sizin sitenizin içeriği ile alakalı gösterdiği için, sitenizin içeriğine ilgi duyan kullanıcıların Adsense reklamlarına ilgi duyması ve tıklama oranıda yüksek olacaktır. Bu yüzden web siteniz için en büyük nimet arama motorlarından gelecek olan organik trafik olacaktır.

Arama Motorunuz İçin Google Adsense

Google Adsense sitenizden gelir elde etmeniz için bir takım seçenekler sunmaktadır. Bunların başında da, Adsense araması gelmektedir. Site içi aramalarınız için Adsense arama motoru ekleyebilirsiniz.

Bunun için Google Adsense hesabınıza giriş yapıyorsunuz;

arama 1

Google Adsense hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüde resimde gördüğünüz “Arama” bağlantısına tıklıyorsunuz.

arama 2

Açılan sayfada üstteki resimde gördüğünüz gibi “Yeni özel arama motoru” bağlantısına tıklıyorsunuz;

arama 3

Resimde gördüğünüz gibi bir sayfa açılıyor, bu sayfada dilediğiniz gibi ayarlamaları yaparak Adsense arama motoru kodunuzu alıp sitenizde arama motorunuzu koymayı dilediğiniz yere kodu yapıştırıyorsunuz.

Reklam Engelleme

Google Adsense gelirinizi optimize etmenin bir başka önemli yoluda çöp reklamları engellemekten geçiyor. Google Adsense hesabınıza giriş yaptıktan sonra;

reklam engelleme

üstteki menüden Reklamlara izin ver & reklamları engelle yazılı bağlantıya tıkladığınız zaman resimde gördüğünüz sayfa açılacaktır. Bu sayfada 1. kırmızı okun gösterdiği “http://” yazan yere engellemek istediğiniz url’yi giriniz. Daha sonra Url’leri engelle yazan mavi butona tıklayarak belirttiğiniz sitelerin reklamlarının sitenizde çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Bunu yapmakta ki amacımız, çok düşük ödeme veren ve “çöp site” olarak adlandırılan bazı nişteki sitelerin reklamlarının çıkmasını engellemektir. Çeşitli forum ve sitelerde güncel çöp listeleri bulunmaktadır bunu araştırıp engelleyeceğiniz reklamları belirleyebilirsiniz.

Reklam engelleme sayfasında aynı zamanda belirli kategoride ki reklamları engelleme opsiyonunuz bulunmakta.

Youtube Videoları

Google Adsense gelirinizi artırmanın bir başka önemli yolu iste; telif hakkı %100 size ait olan Youtube videolarınıza Adsense reklam kodlarınızı entegre etmektir. Bu sayede yüksek hit alan Youtube videolarınız size hatırı sayılır bir gelir sağlayacaktır. Özellikle ilgi çeken “nasıl yapılır” türünde videolar ile iyi gelirler elde edebilirsiniz.

Google Adsense Rehberi

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Değerli admin,

    adsense den gelir elde etmek için belirttiğiniz yöntemlerden dolayı teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..