AdsenseDijital Pazarlama

Google Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

Bir önceki yazımızda Google Adsense’in ne olduğunu ve belli başlı avantajlarından bahsetmiştik. Bu yazıda ise Google Adsense hesabının nasıl oluşturulacağını adım adım göstereceğiz. Şüphesiz ki günümüzde Adsense dışında Adsense’e alternatif oluşturacak nitelikte bir çok reklam firması yerli ve yabancı olarak mevcut. Ancak Google Adsense ile çalışmaya başlayıp bu konuda biraz deneyim edindiğiniz zaman Adsense’in gerçek bir alternatifinin olmadığını göreceksiniz.

Google Adsense hesabı oluşturabilmeniz için bir takım şartlar var ve bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle Google Adsense yönergelerine uygun bir web siteniz olmak zorunda. Ayrıca Adsense hesabı oluşturabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir, şayet 18 yaşını doldurmadıysanız, size bu hesabı oluşturma iznini tanıyan ebeveyninizin bilgilerini vererek hesap oluşturabilirsiniz.

Adım Adım Google Adsense Hesabı Oluşturma

Öncelikle https://www.google.com/adsense/login/tr/?hl=tr sayfasına gidin, burada size yeni bir Google hesabı oluşturma yada mevcut Google hesaplarınızdan birini kullanma opsiyonu verilecektir.

Adsense 1

Burada isterseniz giriş yaptığınız mevcut Google hesabınızı kullanın, isterseniz de “başka bir hesap oluşturun veya kullanın” butonunu kullanıp, Google Adsense hesabınız için yeni bir Google hesabı oluşturun tercih sizin. Ben deneme amaçlı olarak hali hazırda sahip olduğum [email protected] hesabını kullanarak devam ediyorum.

Adsense 2

İlk çıkan sayfadaki Google hesabı adımını geçtikten sonra artık Adsense hesabımızı oluşturmaya başlıyoruz. Bu sayfada bizden istenen “Web Sitem” kutucuğuna Google Adsense reklamlarını yayınlayacağınız web sitenizin url’sini giriyorsunuz.

Altında ki “İçerik dili” menüsünden Adsense reklamlarını yayınlayacağınız sitenizin içerik dilini seçiyorsunuz.

Adsense 3

Önünüze Google Adsense hesabınızı oluşturmak için son sayfa olarak bu geliyor. Burada öncelikle iletişim bilgileri kısmından yaşadığınız ülke ve yerel saat dilimini seçip aşağıdaki formu dolduruyoruz.

Aynı sayfanın devamında “alacaklı bilgilerinizi” eksiksiz ve doğru olarak giriyorsunuz. Burada oluşturacağınız “alacaklı bilgileriniz” Google Adsense ödemelerinizi alırken Google’ın sizin kimlik profilinizi oluşturmak için kullanacağı bilgilerdir.

Önemli Not: “alacaklı adınız” ile Adsense ödemelerinizi alacağınız banka hesabı adının tam olarak aynı olduğuna emin olunuz!

Alacaklı adınızı hatalı yazarsanız bunu sonradan düzeltmek son derece sıkıntılı ve çoğu zaman imkansız bir işlemdir;

bu bağlantıdan ” https://support.google.com/adsense/answer/160202 ” alacaklı adınızı ne gibi durumlarda, nasıl değiştirebileceğinize dair resmi bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bağlantıdan Google Adsense politikalarına ulaşabilirsiniz; ” https://support.google.com/adsense/answer/48182?hl=tr ” mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Hemen altında ise, “Adsense’ten nasıl haberiniz oldu” menüsünden bir seçenek işaretleyin ve altında devam eden e-posta tercihlerinizi belirleyin. Bunlar işlevsel olarak önemli tercihler değildir dilediğiniz gibi seçim yapabilirsiniz.

Başvuru Sonrası

Google Adsense başvurunuzu bu şekilde tamamladıktan sonra, Adsense reklam kodlarını başvuruda belirttiğiniz siteye eklemeniz gerekmektedir. Web sitenize veya blogunuza Adsense reklam kodlarını ekledikten sonra Google Adsense ekibi başvurunuzu incelemeye alacaktır.

Başvurunuzun onaylanması durumunda size “Adsense başvurunuz” onaylanmıştır yada “Adsense başvurunuz aşağıdaki sebeblerden ötürü onaylanmamıştır” şeklinde bir e-posta gönderilecektir. Adsense hesabınız onaylandıktan ve Adsense hesabınızdaki para 10 dolara ulaşınca size bir Adsense pin gönderilecektir ve bu pini Adsense hesabınıza girmeniz gerekmektedir. Adsense ödemelerini ise Adsense hesabınızdaki para 100 dolara ulaştıktan sonra almaya başlayabilirsiniz.

Google Adsense Rehberi

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..