AdsenseDijital Pazarlama

Google Adsense Sık Sorulan Sorular

Google Adsense rehberinin son bölümündeyiz. Adsense rehberinin önceki bölümlerinde; Google Adsense Nedir? Google Adsense Hesabı Nasıl Oluşturulur? Google Adsense Hızlı Onay Nasıl Alınır? ve Google Adsense Geliri Nasıl Artırılır? sorularına yanıt vermiştik. Bu yazıda ise buna benzer, Google Adsense ile ilgili spesifik diğer sorulara kısaca yanıt vermeye çalışacağım.

Neden Google Adsense?

Farklı açılardan yaklaşsakta bu soruya cevap teşkil edebilecek bir takım bilgileri önceki yazılarımda vermiştim. Google Adsense’i diğer reklam firmalarının 1 değil bir kaç adım öne çıkaran tarafı “içeriğe göre reklam” gösteren akıllı reklam modeli olmasıdır. Evet bir çok reklam firması var, ancak hiçbirisi Google Adsense kadar sitenizin içeriği ile bütünlük oluşturan reklamlar göstermez. Ayrıca parasal boyut olarakta Google Adsense reklam firmaları içinde en tatmin edici gelirleri kazandıran seçenektir.

Bir sayfaya en çok kaç Google Adsense reklamı koyabiliriz?

Tek 1 sayfa üzerinde bulundurulabilecek, koyulabilecek en fazla reklam miktarı 3 adettir. Eğer 1 sayfa üzerinde 2-3 adet Google Adsense reklamı koyacaksanız, metinleriniz ile Adsense reklamları arasında boşluk vermeyi ihmal etmeyin. Google Adsense politikalarına uymaya özen gösterin.

Google Adsense başvurum reddedilirse ne yapmalıyım?

Google Adsense’e başvururken ilk başvurunuzun ne kadar önemli olduğuna rehberimizin önceki yazısında değinmiştik. Yine de elinizden geleni yaptığınız halde başvurunuz reddedilirse yapmanız gereken 2. başvuruyu hemen yapmamaktır. Öncelikle neden reddedildiğinize dair gelen e-posta’yı dikkatlice okuyunuz. Çoğu zaman başvuru yaptığınız sitenin Google Adsense reklam politikaları ile uyumsuz olduğu şeklinde genel bir cevap verilerek, Google Adsense reklam politikalarını okuyunuz uyarısı gelir.

Böyle bir durumda Google Adsense Hızlı Onay Alma yazımızda belirttiğimiz yöntemleri tam olarak uygulayıp uygulamadığınızı kontrol ediniz. Web sitenizde grafik & tasarım, navigasyon ve kullanıcı deneyimini iyileştirecek gözle görülür iyileştirmeler yapınız. Bunları yaptıktan sonra sitenize özgün içerik girmeyi sıklaştırarak devam ediniz. Sözünü ettiğimiz bu iyileştirmeleri yaptıktan sonra tekrardan Google Adsense başvurunuzu tekrarlayın. Ancak unutmayın; ilk başvuru ile ikinci başvurunuz arasında geçen sürede, kesin olarak gözle görülür iyileştirmeler sağladığınıza emin olun.

Yetişkin içerikli siteye bağlantı içeren bir sayfam var, Adsense başvurum reddedilir mi?

Evet edilir. Google Adsense başvurusu yaptığınız site üzerinde herhangi bir yetişkin içerikli metin yada materyal varsa veya bu tarz yetişkin içerikli bir siteye bağlantı verirseniz, bu durum Google Adsense politikalarına aykıdır ve başvurunuz onaylanmayacaktır. Bu durum diğer tüm Google Adsense politikasına aykırı içerikli siteler içinde geçerlidir. Crack warez ve diğer Adsense politikalarına aykırı bir siteye bağlantı vermemelisiniz.

Adsense reklamlarıma tıklayabilirmiyim, tıklarsam ne olur?

Google Adsense reklamlarınıza tıklamanız, Adsense politikalarına aykıdır bu yüzden tıklamamalısınız. Tıklamnız durumunda Adsense hesabınızın kapatılması kesindir. Bir kez yanlışlıkla yapılmış bir tıklamadan bahsetmiyorum elbette, fakat bilinçli olarak yapılmış her türlü kendi reklamlarınıza tıklama işlemi Adsense hesabınızın sonu demektir.

Google Adsense reklamlara tıklamaya teşvik eden içeriği neden yasaklıyor?

Google’ın amacı Adsense reklamlarına gerçekten o reklama ilgi duyan kişilerin tıklamasıdır. Sadece bu doğrultuda o reklam amacına hizmet edecektir. Reklam alan değilde veren tarafın siz olduğunuzu düşünün, tıklama başına maliyet ödeyerek reklam veriyorsunuz ama reklamlarınızı yayınlayan sitelerden bir tanesi bunu yapsa hoşunuza gidermiydi? Hiç sanmıyorum. Böyle bir durumda kendi reklamlarına tıklayan web sitesi sahibi haksız kazanç elde edecek, reklam veren taraf ise parasını boşa harcamış olacaktır. İşte bu yüzden Google Adsense kendi reklamlarınıza tıklama konusunda son derece hassas ve toleranssızdır.

Google Adsense Rehberi

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..