BlogSeo

Google Dostu Site Yapısı

Günümüzde web denilince akla ilk gelen şey şüphesiz ki Google’dır. Web işiyle uğraşan herkes, amatöründen en profesyoneline kadar Google’ın önemini kavramıştır. Gerek ticari gerekse hobi veya kişisel amaç doğrultusunda yapılan tüm web çalışmalarında hepimizin gayesi emeklerimizin karşılığını almaktır ki; buda ancak sitemizi veya blogumuzu olabildiğince geniş kitlelere ulaştırma ile olabilir.

Bu noktada devreye arama motorları giriyor. 2000’li yılların başlarında internette yaygın olarak kullanılan 4-5 farklı arama motoru varken bugün bu pazar büyük oranda Google’ın tekelindedir. Elbette yandex, bing ve yahoo gibi arama motorlarınında etkisini yok sayamayız fakat hepsinin etki ve öneminin asla bir Google kadar olamayacağıda açıktır. Google’ın bu noktaya gelmesindeki en büyük sebeblerden bir tanesi de, diğer arama motorlarının Google’ın göstermiş olduğu teknolojik devrime ayak uyduramamasıdır. Google’ın yapmış olduğu teknolojik arama motoru devrimi ve süper hızlı indekslenme sayesinde internet bugün ki devasa sınırlarına ulaşmıştır ve sırf bu yüzden bile bizde başta olmak üzere tüm web sektörü emekçileri Google’a teşekkür etmelidir.

Google dostu site yapısı

Peki Google’ın web için bu kadar büyük öneme haiz olduğu bir ortamda bizlerin yapması gerekenler nelerdir? Nasıl Google dostu site ve blog yapılarına kavuşup, Google’daki yerimizi iyileştirebiliriz? Şüphesiz ki bu sadece dış arama motoru çalışmaları ile sağlanacak birşey değildir. Google site ve bloglarımızı indekslemek ve büyük kitlelere ulaştırmak için bu teknolojik devrimleri yaparken bize düşen görevler nelerdir? Elbetteki Google’ın işini kolaylaştırmak ve Google’ın işleyiş politika ve mekanizmalarına hitap edecek site ve bloglar oluşturmak en önemli gayemiz olmalı.

Google Ne Tür Siteleri Sever?

Google’ın sevdiği türden site yapılarını bir kaç ana başlık altında toplayabiliriz;

Kaliteli Ve Özgün İçerik

Empati kurmak (kendini karşındakinin yerine koymak) bir çok konuda sorunları ve beklentileri anlamamıza yardımcı olur. Google’ın özgün ve kaliteli içerikli siteleri sevmesinin ana sebebi; web’deki çeşitli ve doğru bilgi ile internet kullanıcılarını buluşturma amacıdır.

Neden özgün içerik? bu soruya cevabı güzel bir söz ile verebiliriz,

Başkalarının yolundan yürüyenler, ayak izi bırakmazlar.. ( S.L Braundon )

Siz üretmezseniz, emek harcamazsanız ve var olan bir içeriği çalıp kendinizin bir ürünü gibi sunarsanız, Google sizin iz bırakmanıza izin vermeyecektir.

Google sadece özgün değil aynı zamanda doğru ve kaliteli içeriği sevmektedir. İnsanlar arama motorlarını bilgiye ulaşmak amacı ile kullanırlar, eğer ulaştıkları bilgi kaliteli ve doğru değilse amacına hizmet etmiş olurmu? Hayır.

Güncel Olmak

Hergün satın aldığınız gazetenin benzer haberleri yayınlayarak dağıtıldığını düşünün, bu gazeteyi hergün düzenli olarak satın almaya devam edermiydiniz? Hayır.

Yer imlerinize eklediğiniz ve düzenli olarak ziyaret ettiğiniz site ve blogları düşünün, bazılarını çok daha sık zıyaret ederseniz, peki ama neden? Çünkü her ziyaret ettiğinizde daha önce bulamadığınız birşeyleri bulursunuz. Google örümceklerinin çalışma mentaliteside bunun gibidir. Ne kadar sık içerik girer ve güncel olursanız, sürekli yeni birşeyler bulduğu için Google sitenize daha çok önem gösterip daha sık indeksleyecektir.

Tavsiye

Elbette hepimizin vaktinin bir sınırı var ve siteniz yada blogunuza yeterli zamanı ayıramadığınız dönemler olur. Bu dönemlerde site ve blogunuzun güncelliğini yitirmemesi için alınabilecek en güzel önlem; boş vakitlerinizde fazladan hazırladığınız içerikleri takvimleyerek siz çevrimdışı olduğunuz zaman dahi site ve blogunuzun güncel ve faal olmasını sağlamaktır.

Anahtar Kelime Çalışması

İçerik ve bilginin kaliteli, doğru ve özgün olması kadar bunu içeriği doğru kitleye ulaştırmakta çok önemlidir. Bu yüzden anahtar kelime araştırması ve seçimlerine önem vermelisiniz. Google anahtar kelimeleri ile yapılan aramaları doğru içerikle buluşturma çabasındadır dolayısı ile içeriğinizi en doğru şekilde tanımlayan anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Bu tek taraflı bir mantık yürütmeyle bulunabilecek bir şey değildir bu yüzden insanların sizin içeriklerinizi hangi anahtar kelimeler ile arattığını tespit etmeye yönelik çalışma yapmanız faydalı olacaktır.

Kolay Erişilebilir Olun

İş sadece ziyaretçinin sitenize gelmesinden ibaret değildir. Google sitenizi referans gösterip ziyaretçiyi size yolladıktan sonra sizin o ziyaretçiye göstereceğiniz tavırdanda kendini sorumlu hissetmektedir. Google size bu ziyaretçiyi yollamıştır ve bu ziyaretçinin aradığını sitenizde bulacağını umduğu için yollamıştır. Karışık, düzensiz, özensiz, her tarafından reklam fışkıran ve menüleri link sistemleri birbirine girmiş bir sitede ziyaretçi durmayacaktır. Aradığını bulamadan sitenizi terk etmiş bir ziyaretçi Google’ın gözünde sizin için kocaman bir eksi puandır.

Google İletişimi Sever

Blogger ve WordPress’in son yıllarda neden bu kadar yaygın ve popüler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun sebebi yine dönüp dolaşıp Google’a dayanmaktır. Blog ve wordpress sistemleri sahip oldukları 2 özellikten dolayı bu derece Google dostudurlar.

Bunlardan birincisi, blog ve site yazarı ile ziyaretçi arasında oluşturdukları diyalogtur. Ziyaretçinin her içerik ve bilgi için düşüncesini yorum, paylaşım veya puanlama ile bildirebilmesi ve buna karşılık yazardan geri dönüş alabilmesi Google’ın en önem verdiği konulardan biridir.

İkincisi ise, gerek tasarım gerekse organizasyon olarak daha derli toplu web ortamlarının oluşmasına sağladıkları katkıdır.

Ziyaretçilerinizi sevin, iletişim kurun, geri dönüşlerine değer verin ki; Google’da sitenizi sevsin.

Bu yazı 26 Aralık 2015’te Tufan Kürşat tarafından yazılıp ilk olarak “blografi.net” sitesi üzerinde yayınlanmıştır. Referans Link: http://web.archive.org/web/20170821101109/http://www.blografi.net:80/google-dostu-site-yapisi

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..