Seo

Google Sıralama Kriterleri Nedir?

SEO uzmanları tarafından kullanılan google sıralama kriterleri nedir? Hedef müşteriye hızlı bir şekilde ulaşmak isteyenler arama motoru sıralama kriterlerine uygun içerikler hazırlayarak kısa sürede başarılı sonuçlar elde edebilirler.

Anahtar Kelime Kullanımı

Seçilen anahtar kelimenin domainde yer alması belirlenen hedefe ulaşmada önemli rol oynar. Yine anahtar kelimenin domainin ilk kelimesi olması da konu ve sıralama kriterleri arasında markayla ilişki olduğunun kanıtıdır. Bu nedenle yapılan SEO çalışmalarında doğru anahtar kelime kullanımı son derece önemlidir.

İçerik Uzunluğu

Nispeten uzun içerikler daha fazla kabul görür. İçerikte bulunan anahtar kelime yoğunluğu Google’ın web sitesinin içeriği hakkında karar vermekte faydalandığı bilgiler arasında yer alır. Bu konunun abartılmaması ve belirlenen kelimelerin içerik içine dengeli olarak dağıtılması gerekir.

Sayfa Yükleme Hızı

HTML ile sayfa yükleme hızı önemli bir sıralama kriteridir. Sayfa kodu ve dosya ebatından yola çıkılarak yapılan hesaplama doğru tahminlerle sonuca ulaşılmasında etkilidir.

Kopya İçerik

Google kriterleri arasında içerik özgünlüğü çok önemlidir. Aynı sitede birbiriyle aynı içeriklerin olması ya da sitedeki yazının farklı sitelerden kopyalanmış olması özgünlük kontrollerinde başarısızlığa neden olur. Resim, video ya da multimedya ögeleri kalitenin belirtisi olarak değerlendirilir.

Görsel Desteği

Web sayfasında yer alan görsellerin;

  • Dosya adlarının
  • Alt metinlerin
  • Başlığın
  • Resim alt yazılarının

Arama motorundaki içerikle uyumlu olması gerekir. Bir sitede kullanılan görsellerin ilgili metinle alakası yoksa bu durum ciddi bir dezavantaj yaratır.

İçerik Güncellemenin Önemi

Yeni ve güncellenmiş içerikler zamana duyarlı aramalarda avantaj sağlar. Son güncelleme zamanın gösterilmesinin temel sebebi budur. Web sitesinin her zaman taze kalmasını ve ziyaretçilere fayda sağlamasını kolaylaştıran içerik güncelleme işlemi, tamamen yeni bölümlerin eklenmesiyle etkili olur. Aynı içerikteki kelimelerin yerinin değiştirilmesi çoğu zaman faydalı olmaz.

İmla Kuralları

Sitenin diline uygun gramer ve imla kuralları önemli bir kalite göstergesidir. Sayfada yer alan içeriğin orijinal olması, markanın istenen sıraya yerleşmesini kolaylaştırır. Arama motorunda üst sıralarda yer almak her zaman markanın belirlediği hedeflere ulaşmasını kolaylaştırır.

Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..