Seo

Haber Sitesi İçin SEO Nasıl Yapılır?

Haber sitesi için seo nasıl yapılır? Bu soruya vereceğimiz ilk cevap haber siteleri adına uygulanabilecek çok sayıda SEO yöntemi bulunduğu yönündedir. Standart sitelere nazaran daha çok ayrıntı isteyen meşakkatli bir optimizasyon emeği ister fakat geri dönüşleri güzel olduğu için bu zahmetler stabil karşılanabilir.

Her daim haberlerin takibinin yapılması, devamlı olarak gündemde olayların bulunması, her kitleden bireye seslenecek içeriklere sahip olması gibi farklı sebepler haber sitelerinin kıymetini artırır. Şayet başarılı bir haber sitesinin sahibi olmayı arzu ediyorsanız yapmanız gereken ilk ve en önemli şey haber kaydını başarılı bir biçimde yapmak olacaktır.

Hedef Belirlemek

SEO çalışmalarına adım atmadan evvel bir hedef belirleyin, habercilik işi tüm yönleriyle çerçevenin dışından gözüktüğü şeklinden daha komplike bir yapıya sahiptir. İlk olarak ‘Milli Haber’ ya da ‘Yöresel Haber’ grubundan birini seçmeniz lazım gelmektedir.

Milli haber seçeneği adından da anlaşıldığı üzere ülke genelinde yaşanmakta olan olayları merkezine alarak ilerleme gösterir bunun için finans spor, magazin, sağlık, teknoloji ve benzeri pek çok kategoriyi işin içine katarak ekstra büyük bir kitleye seslenebilirsiniz fakat çok sayıda alanda çalışmalar yapmak iş eforuna duyulan gereksinimi artıracaktır.

Alan İsmi Seçmek

Haber sitenizi oluştururken en mühim faktörlerden bir diğeri;

  • Alan ismi (Domain) yeğinin doğru bir şekilde yapılmasıdır.
  • Alan isimleri sizi prezante eden, sitenizin tinini yansıtan bir marka olmaktadır.
  • Telaffuzu yapıldığında insanların zihninde kaliteli bir mana yapılandırması sizlere daimi takipçiler kazandırmaktadır.

Aynı biçimde özenli bir şekilde hazırlanmış bir logo sitenizin resmiyet ve ciddiyetle oluşturulduğunu gösteren bir başka faktör olacaktır.

Doğru Yazılım Tercihi

Haber sitelerinin kullanmakta olduğu yazılımlar son derece mühimdir. Genel itibariyle haber senaryoları veya WordPress tercih edilmektedir. WordPress kullanmak kolay olmakla beraber, sunmakta olduğu eklentiler ve aktif kaynak kodu ile ilerletilmeye uygun fakat kullanmayı tercih edeceğiniz sunucuyu yoracak bir sisteme sahiptir.

Bunun etkilerinin önceleri farkına varmayabilirsiniz ancak ilerleyen derecelerde site trafiği ve içerik sayısı yükseldikçe durulmalar, bazı hatalar yaşayabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..