Blog

Kestirme Yol Yoktur!

Eğer birşey üretmek istiyorsanız, bunun için emek harcamalısınız. Genellikle insanlar birşeyler üretmeye çalışırken hep bir kısa yada kestirme yol ararlar. Bir içerik yazarken bile bazen bir konuyu anlaşılabilir kılma çabasından uzaklaşıp “nasıl olsa anlarlar” mantığı ile kestirip atarız. O kesip attığımız şeyi kâr olarak görürüz oysa ki işin aslı hiçte öyle değildir. İçerik yazarken anlamamız gereken en önemli konulardan bir taneside aslında hiçbir şeyin boşa olmayacağıdır. Harcadığımız her fazladan çaba mutlaka karşılığını bulur.

Kestirme yol yoktur

Biraz çizgi dışına çıkıp farklı bir örnek vermek istiyorum; kilo fazlası olan birisi çoğu zaman ağır bir diyet yaparak bu fazla kilolarından kurtulmaya çalışır ve kurtulduğu zamanda çok geçmeden kısa bir süre içerisinde verdiği kiloları geri alır. Eminim bu örnek size hiç yabancı gelmedi. Böyle olma sebebi ise beslenme alışkanlığımızı değiştirmek yerine kısa vadeli bir çözüm üreterek sorunu ortadan kaldırma çabasıdır. Ekstrem bir örnek olsa da içerik yazan kişiler içinde durum aynıdır. Bildiğiniz birşeyi yazıyor olabilirsiniz ama bu sizin yazdığınız şeyi okuyanların da bunu bildiği anlamına gelmez. Biz biliyoruz diye yazılarımızda ki anlam kayma ve yutmalarını fark etmeyiz fakat bunu okuyan kişi için durum böyle değildir.

İçerik kraldır sözünü duymuşsunuzdur. Bu sözün söylenme sebebinin içeriğin önemine vurgu yaptığı kesin fakat tam olarak içini doldurmanın ne demek olduğunu çok az yazar bilir. Verdiğiniz çaba ve harcadğınız emek asla boşa gitmeyecektir, siz ne kadar gereksiz de görseniz anlamsal ve yazısal kestirmelere baş vurmayın ve tam olarak dolu dolu yazmaya özen gösterin. Özgün ve sizin kaleminizden çıktığı sürece her +1 kelime içeriğinize ve dolayısı ile blogunuza zenginlik katacaktır.

Kaç adet içerik değil, ne kadar içerik olduğu önemlidir
Bazı blog yazarlarının bol bol içerik ile bloglarını doldurduğunu ve hatta içerik satın aldığını görürüz. Oysa anlaşılamayan nokta şudur; sizin blogunuzda 100 tane 2 paragraflık yazı bulunacağına 20 tane 20 paragraflık yazı bulunması içerik zenginliğiniz açısından daha önemlidir. Kısacası her +1 kelime blogunuzu bir kumbara olarak düşünürsek +1 paradır. Bunu sadece SEO açısından görmek doğru olmaz, sizin bir yazınızda kullandığınız fazladan kelimeler ve kullandığınız anlatım çeşitliliği yazınızın değerini ve popülaritesinide artıracaktır. Bu yüzden sermayesi içerik olan blogcuların yazılarında ellerini cimri tutmamaları önemlidir.

Eğer ki gerçekten yazmayı seviyorsanız yazın, yazarken sabırlı olun ve gerekiyor ise bir kaç farklı örnekleme veya farklı cümleler ile vurgulamak istediğiniz anlamı verdiğinizden emin olun. Bloglama ya yeni başlayacak olanların kendilerine sormaları gereken 4 kritik soru ile ilgili yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..