Seo

Link İnşasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO ile ilgili başlıklarda en önemli nokta kesinlikle link aşamasıdır. Bu yazımızda tamamen link inşa etmeyi ve inşa ederken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz. Özellikle webmasterlar ve firma sahipleri, bu konuda oldukça temkinli yaklaşmaktadır. Bu noktada link inşasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir tüm detaylarıyla inceleyeceğiz.

Link İnşasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Geçmiş yaşanan gözden kaçan hatalar sebebiyle artık şirket sahipleri, link inşa aşamasında oldukça temkinli davranmaktadır. Aslında günümüzde artık bu düşünce yanlıştır. Çünkü Google algoritmasıyla birlikte bu durum epeyce değişmiştir. Yani link inşasının artık önemsiz bir detay olduğunu vurgulamaktadır.

Günümüzde Google algoritması halen link inşasının devasa bölümünü almaktadır. Dolayısıyla webmasterların ve site sahiplerinin link inşasıyla ilgilenmemesi, kesinlikle büyük fırsatı ellerinden kaçırması anlamına gelmektedir. Ancak link inşasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Anchor Textlerinize Dikkat Etmelisiniz,
  • Link Kabul Ederken Temkinli Olmalısınız,
  • Anchor Text Manipülasyonu Yapmamalısınız,
  • Site-wide Linklere Dikkat Etmelisiniz,
  • Dengeli Dağılıma Odaklanmalısınız,

Gibi birçok nokta daha bulunmaktadır. Biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Anchor Textlerinize Dikkat Etmelisiniz

Öncelikle link inşa sırasında ekseriyetle uzak durmanız gerekmektedir. Bunun için Google algoritmasından yardım alabilirsiniz. Widget linkler, Blog ağları gibi linkler sizin anchor text yoğunluğunuz belirlemektedir.

Link Kabul Ederken Temkinli Olmalısınız

Link yapısı doğru şekilde inşa edilmelidir. Özellikle tartışmaya açık linkleri kabul ederken ekstra dikkatli olmanızda fayda olacaktır. Sitenin profilini genişletmek için kesinlikle seçici olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla nicelik kadar niteliği de düşünmelisiniz.

Anchor Text Manipülasyonu Yapmamalısınız

Asla kimseden Anchor text istemeyin. Hatta sitenizin linkine asla suni müdahaleler yaparak Google gözünde sevimli hale getirmeye çalışmayın. Çünkü Anchor text yoğunluğunu belli miktar anahtar kelimeyi odaklanmaktadır. Doğal olarak ideal hale getirmek önem arz etmektedir.

Site-wide Linklere Dikkat Etmelisiniz

Genelde sitelerin sidebarlarında veya footler bölümlerinde yer almaktadır. Yani her sayfada rahatlıkla görülebilen linklerdir. Navigasyon haricinde, birçok webmaster trafik sağlamak açısından başvurduğu bir yöntemdir. Ancak doğru kullanılmadığı takdirde web siteye ciddi zararlar verebilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..