SeoSite İçi SEO

Meta Etiket Güncellemesi Nedir?

Bazı kişilerin merak ettiği meta etiket güncellemesi nedir? Sorusuna açıklık getirelim. Google Eylül ayında meta etiket özelliklerini duyurmuştur. Ayriyetten google bununla beraber yeni HTML parametresini de ilan etmiştir.

Meta Tag Ne Demektir?

Meta Tag web sitelerinin bilgilerinin ilaveleridir. Kullanılmasındaki asıl amaç ise; kullanan kişiye web sitesi hakkında bilgi sahibi yapmaktır.

Meta Etiketler Ne Demektir?

Google dahil olmak üzere birçok internetteki arama motoru tarafından desteklenen ‘‘Description” etiketi olan sitenin içeriğini ifade etmektedir. Örnek verecek olursak; SEO hocası olan bir kişinin arama motoru optimizasyonu ile ilgili konuyu rehber alması gerekmektedir. SEO içeriğinde bulunan sorular ve cevaplarlar ilgili uzman desteği almış çevrimiçi SEO plartform desteğidir.

Meta Etiketler ve Kullanımı

Google yeni yapmış olduğu geliştirmeler sayesinde kullanıcı kişiler yeni eklenmiş olan ve featured snippetleri etkili kullanılmasını sağlayacak özellikleri hakkında bilgi vermiştir. Meta etiketler ise bunların başında gelmektedir. Bu yeni gelen özelliklerin nasıl kullanılacağı hakkındaki aşamalar şu şekilde sırayla gitmektedir.

  • Nosnippet
  • Max Snippet
  • Max Video Preview
  • Max İmage Preview

şeklinde özelliklerin bulunduğu aşamaları sayabiliriz.

Data Nosnippet Hakkında

Önceden rastgele seçilmiş ve data etiketlerine ilave olarak zengin metinin içeriğini kontrol etmeye yardım edecek işaretleme ilan edilmiş durumda bulunmaktadır.

HTML içerisinde ise span, div, seciton gibi elementlerin içine data nosnippet ekleyerek ilgili olan bölüme metin etiketini seçebiliyoruz. Bu şekilde bu etiketin hangi bölümler için kullanılmasını istemediğimiz şeyleri belirlemiş oluyoruz. Direk olarak belirleme yapamasak ta bölüm olarak yapmamız mümkün olmaktadır.

AMP Formatında Kullanımı

Uzun ismiyle hızlandırılmış mobil sayfaları anlamına gelen kelime, internet sitelerinin mobil sitelerin hızlanması için kullanılmaktadır. Oldukça güzel özellikler sunmaktadır. Arama sayfası bölümünde şimşek işareti kullanılarak belirtilir.

Bu özellik sayesinde google discover trafik kanallarının kullanılmasına imkân sunmaktadır. İçerikler daha hızlı performans sağlamaktadır. Yüksek sıralamalarda bulunmaya fırsat vermektedir. AMP sayfaları ile görsel boyutlar kazanılmış olmaktadır. Meta etiket özellikleri kullanılarak arama sonuçlarında görünün görsel ebatları optimize edebileceksiniz. Büyük görsel olmasını istemezseniz ise none ve standart tag kullanabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Meta etiketi konusunu site sahipleri oldukça iyi bilmekte. Lakin benim gibi googlenin yeni yapmış olduğu geliştirmelerden haberi olmayan webmasterlar için oldukça verimli bir paylaşım olmuş. Özellikle snippet mevzusunu dahada irdeleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..