Seo

Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir?

Google mobil öncelikli indeksleme yapacağını belirtti. Buna göre mobil öncelikli indeksleme nedir? sorusunu şu şekilde tarif edebiliriz. Mobil sıralama sonuçlarının ayrı ayrı belirlenip listelenmesidir diyebiliriz. Mobil öncelikli indekslemenin yüksek bir algoritma güncellemesi olacağının farkında bulunan google ufak denemeler yaparak mobil first indexing üzerinde denemeler yapmaktadır. Daha iyi olması için çalışmaları devam etmektedir. 2017 yılının Ocak ayında uygulamaya geçmiştir.

Mobil Öncelikli İndeksleme’den Olumsuz Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler

Asıl içerikler ile kullanılmakta olan mikro verilerin aynı olması durumunda değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Bulunmuş olan sitenin masaüstü ile mobil arasında bir farklılık gösteriyorsa, o zaman mikro verilerin düzenlenmesi gerekmektedir. Her ikisininde düzenleme yapıldıktan sonra aynı olduğundan emin olunması gerekmektedir. Eğer bir eksiklik bulunuyorsa o eksiklik düzeltilmelidir. Masa üstü ile mobili karşılaştırmak için google structured data testing tool aracından faydalanınız.

Google Arama Motorunu Mobil Öncelikli İndekslemeye İten Sebepler

Google arama motorunun mobil öncelikli indekslemeye öncelik vermesinin sebeplerini şu şekilde sayabiliriz.

  • Artmış olan mobil cihazlar
  • Artmış olan mobil internetin kullanılması

gibi nedenlerden dolayı mobil öncelikli indekslemeye öncelik verilmiştir. Birçok ülkede inceleme yapılmış ve görülmüştür ki mobil internetin kullanılması masaüstü internet kullanımından oldukça fazla durumdadır. Temelinde ise sadece internet kullanımının artmasından ziyade mobil telefonlarında artmış olması itiraz edilmeyecek bir gerçektir.

Google Arama Motorunun Mobil Öncelikli İndekslemeye Öncelik Vermesinin Sonuçları

Arama motorunun mobil öncelikli indekslemeyi öncelik vermesinin sonuçlarını şu şekilde açıklayabiliriz. Google mobil sayfalarının içeriklerinin olduğu yerlere mobil sıralaması yapacaktır.

Mobil üzerindeki SEO çalışmalarına daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Site içerisindeki optimizasyon çalışmalarında mikro verilerin google için önemli olduğu akıldan çıkartılmamalıdır.

Google Mobil First indexing Hangi Siteleri Etkileyecek?

İnternet sitenizin mobil üzerinden kullanımda kullanıcı olan kişinin deneyimlerini iyi hale getirmek için desktop versiyonundan az içerik sunmayın. Eğer az içerik sunma durumunda ise bu gelişme sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu aşamada google sizden beklenti içerisinde olacaktır. Bu beklentileri karşılamanız gerekmektedir. Mobil üzerinden yapısal veri kullanımlarınızda aşırıya gitmeyiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Günümüz teknolojileriyle birlikte mobil sektörü oldukça önem arz etmekte. Bizim gibi bir çok webmaster da şu durumun farkında: Kullanıcıların büyük çoğunluğu sitelere mobil cihaz kullanarak giriş yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..