İçerik Pazarlama

Ne Pazarladığınız Kimin Umrunda?

Yapılabilecek en büyük hata, dijital pazarlamacıların aşırı derecede kendi ürün ve hizmetlerine odaklanmalarıdır. Bunu bir çok defa bir çok farklı mecrada görüp şahit olma fırsatım oldu. Bazı pazarlamacılar geleneksel yöntemlerin dışına çıkamadıkları için oldukları yerde sayıyorlar; oysa anlamaları ve bilmeleri gereken en önemli unsurdan habersizler. Sizin ne pazarladığınız yada ne satmaya çalıştığınız kimsenin umrumda değil!

Ne pazarlamaya çalıştığınız kimin umrunda?

İnsanlar kendi sorunları ve buna hitap eden çözümler ile ilgilenirler
Dijital pazarlamacıların başarılı sonuçlar elde edebilmeleri için anlamaları gereken basit 1 denklem vardır. İnsanlar kendi ihtiyaç ve sorunları ile ilgilenirler, sizin onlara pazarlamaya çalıştıklarınız ile değil. Sorunları ile ilgili bilgi verici, eğitici ve sorunlarını çözme potansiyeli gördükleri içerik ve hizmetlerden hoşlanırlar.

Blog yazılarınız, hazırladığınız videolar, görsel içerikler, sosyal medya başta olmak üzere etkinlikler ve bu minvalde ki tüm içerik ve paylaşımlarınız sorunlarına çözüm üretiyorsa, şüphesiz ki bunu sevecek ve sizin siteniz veya sosyal medya sayfanız sanki “onlar için yaratılmış” hissi yaratacaktır. İnce düşünceli ve çevresinde ki insanların tepkilerine duyarlı pazarlamacılar diğerlerinden çok daha başarılı olurlar.

Görsel ve duygusal bütünlük sağlayın

Dijital pazarlamada başarı için gerekli olan en önemli unsurlardan bir tanesi, doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde kitlelere ulaşabilmektir. Herhangi bir soruna çözüm getireceğine inandığınız bir ürün yada hizmeti pazarlarken, içeriğinizi doğru duyguyu veren başlık ve medya malzemeler ile birleştirerek sunmalısınız. İnsanlara ürün veya hizmet pazarlamayın!

Sorunlarının çözümü hakkında onları eğitin, bilgilendirin, yardım edin ve hatta eğlendirin. Bu bütünlüğü ve frekansı sağladığınız zaman çalışmalarınızdan aldığınız verimin olumlu yönde geliştiğine şahit olacaksınız. Sorunlara çözüm üretin başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..