Dijital Pazarlama

Niş Pazar Avcılığı

Niş pazarları spesifik özel ihtiyaçlar olan kitleyi ifade eder. Son derece dar bir alandır ama satıcılar için ve pazarlamacılar İçin son derece verimli bir alandır. Çünkü niş pazardaki müşteriler ürüne odaklı müşterilerdir. Söz gelimi internet sitemizde yayınladığımız herhangi bir reklamın günlük 1000 adet tıklanma oranı olduğunu varsayalım. Sitemizdeki 1000 adet tıklamadan en fazla yüzde onu reklam tıklamasını yapar. Eğer Niş Pazarlara hitap ediyorsanız 1000 tıklamadan yüzde 90’a varan oranda sonuç elde edersiniz. Çünkü müşterilerin hepsi sattığınız ya da pazarladığınız ürünü almak istemektedir.

Niş pazar avcılığı

Niş pazarlar bir şeyler satmak isteyen ya da bir şeylerin satılmasına aracı olan kişilerin veya sitelerin altın madeni gibidir. Hedef kitleniz almaya hazırdır ve satış stratejisinde usta iseniz milyonlar kazanabilirsiniz. İhtiyaçları karşılanmamış bu kitleye, ihtiyaç duydukları ürünleri sunmanız yeterlidir. Burada dikkat edilecek önemli nokta Niş gruba çok fazla seçenek sunmadan ve kafalarını karıştırmadan alternatifi olmayan ürünler sunmaktır.

Niş Pazarlar Bulmak için Ne yapmak Gerekiyor?

DMOZ dizini içerisinde milyonlarca kategorilendirilmiş seçkin sitelerden oluşur. Sitenizin DMOZ kaydı varsa ve bir ürün satmaya ya da pazarlamaya çalışıyorsanız DMOZ tam size göre. Çünkü bu alanda büyük bir Niş Pazar potansiyeli mevcuttur ve ihtiyacı karşılanmamış müşteriler bu alandadır. DMOZ yaklaşık olarak 700 bin kategori barındırır. Üyeler bu kategorilerden kendi ihtiyaçları olan ürünleri bulurlar ve kategorilerde yer alan siteleri incelerler. Bu alan çok büyük paraların ve ticaretlerin döndüğü bir alandır. Her kullanıcı istediği dilden araştırma yapabilir.

Niş Pazar Kitlesini Çekmek İçin Anahtar Kelime Kullanmak

Bir ürün pazarlıyorsanız ya da bir ürüne aracı oluyorsanız ürünle ilgili en çok aranan anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analizi, size büyük avantaj sağlar. Diyelim ki kas yapmak ile ilgili bir dijital eğitim setinin reklamına yoğunlaşmak istiyorsunuz. O halde anahtar kelimeleriniz;

  • Evde kas yapmak
  • Kolay kas yapma yöntemleri
  • 3 ayda kas yapmak

Gibi anahtar kelimeler olacaktır. Güncel anahtar kelimeler için Google Adwords anahtar kelime planlayıcı iyi bir yoldur. Bu yöntemle kas yapmak ile ilgili günlük aylık ve yıllık arama potansiyellerini ortaya çıkarabilir ve sitenizde bu anahtar kelimeleri kullanarak çok fazla rekabeti olmayan kelimeleri seçmeniz gerekir.
Bir diğer yöntemde alexa.com sitesinin hizmeti olan “What’s Hot” hizmetidir. Bu hizmet, dünyada anlık olarak en çok popüler olan başlıkları konuları verir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..