Seo

Pagerank Nedir ve SEO İçin Faydaları

Bu yazıda pagerank nedir ve seo için faydaları konusunu işleyeceğiz. Bu konu hakkında en ayrıntılı bilgileri sizlerle buluşturacağız. Bunun için ilk olarak SEO kelimesinin anlamını bilmek gerekiyor.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bu terim web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması için yapılan düzenlemelere denir. Birçok site için arama motorlarında üstlerde gözükmek oldukça önemlidir. Çünkü web üzerinden çok fazla site vardır ve insanlar genelde ilk bir ya da iki sayfadaki web sitelerine bakarlar. Bu nedenle bu sayfalarda olmak önem taşır.

Pagerank Nedir?

Pagerank arama motoru optimizasyonunda kullanılan bir terimdir. Google tarafından geliştirilen bu sistemle arama motoru üzerindeki web siteleri çeşitli puanlar alır. Bu puanlar sitelerin güncellik ve tercih edilme durumlarına göre belirlenmiştir. Bu puan sıfırla on arasında değişir.

Pagerank sıralamasını artırmak sitenin doğal olarak daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Bunun için de yapılması gereken şeyler vardır. Zaten yapılması gereken bu şeylere SEO ayarları denir. Ancak arama motorlarında siteler sıralanırken yalnızca Pagerank sistemi kullanılmaz.

SEO Ayarları ile Pagerank Nasıl Artırılır?

Pagerank artırmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Sitenin daha hızlı açılmasını sağlayacak iyileştirme
  • Sitedeki yazılarda kullanılacak doğru anahtar kelimeler
  • Sitedeki bağlantıların ve site haritasının doğru yapılması

Bu gibi ayarlarla pagerank puanı artırmak mümkündür.

Pagerank Güncel mi?

Belirtilmesi gereken en önemli şey arama motorlarının yalnızca pagerank sıralamasını göz önüne almadığıdır. Bunun dışında başka etkenler de göz önüne alınır. Ancak Pagerank sistemine yapılan son güncelleme 2014 tarihindedir.

Bu tarihten sonra herhangi bir değişiklik yapılmamış olup sistem olduğu gibi kalmıştır. Bu nedenle sistemin algoritmalardaki işlevi oldukça azalmıştır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Sitelerin pagerank değerlerine internet üzerinden kolayca ulaşmak mümkündür. Bunun için internete pagerank checker yazmak yeterlidir. Burada ilk çıkan siteye tıklayarak oradaki adres çubuğuna sitenin ana sayfa linkini kopyalamak yeterlidir. Bu sayede 0 ila 10 arasında değişen pagerank değerleri kolayca takip edilebilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..