Seo

PWA ve SEO Rehberi

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile pwa ve seo rehberi tarzı konuların yaygınlaşması ve önem kazanması da kolaylaşmıştır. PWA adlı teknoloji SEO teknolojisine göre daha yeni oluşmaya başlamış ve kısa bir süre içerisinde popüler olmayı başarmıştır. Bu durumun temel sebebi ise PWA adlı teknolojinin SEO gibi uğraş gerektirmeden kullanılabilmesi ve bu teknolojiyi kullanabilen kişilere birtakım kullanışlı özellikler getirmesidir.

PWA teknoloji sisteminin SEO teknolojisine kıyasla birçok kullanışlı özelliği bulunmasının yanı sıra negatif yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Javascript adı verilen yazılım ile kodlandığı için bazı zorluklar içermesidir. Bununla birlikte PWA teknolojisinin artı yönleri SEO için de bir takım artılar sağlamaktadır.

PWA Teknolojisi Nedir?

PWA teknolojisi adı verilen ve Javascript kodlama dili ile geliştirilen bir çeşit yazılım türü olan bu sistem ile birlikte web sitelerinin indexlenmesi daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Açılımı Progressive Web Apps olan teknoloji hem uygulama hem de web sitesi işlevlerini bir arada kullanıcılarına sunmayı amaçlar. Bu durum sonucunda da başka uygulamalar ile zaman kaybetmeden istenilen içeriğe ulaşılabilmektedir.

PWA Teknolojisi Artıları

PWA teknolojisinin birçok kullanışlı özelliğinin bulunmasından dolayı kısa bir süre içerisinde büyük bir çoğunluk tarafından kullanılması ve daha yaygın hale getirilmesi beklenmektedir. İşte PWA teknolojisinin kullanışlı olan özellikleri:

  • Uygulama gibi olması. Uygulama gibi olduğu için kolay bir şekilde indirilip kurulabilir ve hatta internet bağlantısı gerektirmeden bile çalışabilir.
  • Responsive yapılı olduğu için birçok farklı cihaz türünde çalışabilir.
  • Hızlı olması. Birçok web sitesine göre daha hızlı bir şekilde açılıp ulaşılabilir olması.

Bu gibi özelliklerden dolayı SEO’ya birçok fayda sağlamaktadır.

PWA Teknolojisi İçin Gerekli Olanlar

PWA teknolojisi adı verilen sistemin doğru bir şekilde çalışabilmesi için temel olarak HTTPS adlı sertifikanın bulunması gerekiyor. HTTPS zorunluluğu Google uygulamalarının sağlıklı çalışabilmesi için gereklidir. Web App Manifest adı verilen imzalama çeşidinin bulunması. Bu özellik de index için oldukça önemlidir. Hızlı bir server sağlayıcının bulunması da PWA teknolojisinin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan bir diğer etmendir.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..