Dijital PazarlamaSatış Ortaklığı

Satış Ortaklığı Nedir?

Affiliate Marketing olarakta bilinen satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır?

İnternet’ten para kazanma yolları arasında en fazla kazandıran yöntem olan satış ortaklığı, son zamanlarda daha fazla ilgi görmeye başladı. İnternet üzerinde herhangi bir ürün veya hizmet satıcısı, satışlarını arttırmak için satış ortaklığı sistemini uygulamaktadır. Böylece satıcılar gelirlerini arttırırken, satış ortaklığı yapan bireyler de gelir elde etmiş olurlar.

Affiliate Marketing yani ‘Satış Ortaklığı’ ülkemizde pek yaygın olmasa da yurt dışında oldukça sık tercih edilen bir ek gelir yöntemidir. Satılan ürün veya hizmete göre oldukça yüksek komisyonlar elde edilebilmektedir.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı, bir kişiye bir ürün veya hizmeti satması karşılığında belli bir oranda komisyon veya satış başına ücret ödenmesidir. Genel olarak bu sistemde size ait bir üyelik oluşturulmakta ve bu üyeliğe özel satış linkleri üretilmektedir. Satış ortaklığını yapacağınız ürün veya hizmeti sizin sattığınızın belli olması ve yaptığınız satışın boşa gitmemesi adına bu sistem geliştirilmiştir.

Satış ortaklığını gerçekleştireceğiniz ürün veya hizmeti seçerek satış ortaklığı linkini oluşturabilir, bu link aracılığı ile yaptığınız satışlardan para kazanabilirsiniz. Size özel oluşturulan linkler üzerinden satılan ürünler, hatta linklere ne kadar tıklama yapıldığı rahatlıkla görülebiliyor. Böylece siz satış yaptığınızda herhangi bir gözden kaçma veya satışın sayılmaması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Nerde ve Nasıl Satış Yapılabilir?

Sosyal medya, reklam araçları ve forumlar satış ortaklığının yapılabileceği platformlar arasında yer almaktadır. Satacağınız ürün veya hizmete göre kendinize uygun bir platform belirleyerek reklam ve tanıtım yapabilirsiniz.

Domain veya hosting satış ortaklığı yapıyorsanız, bunu webmaster forumlarında veya website-blog kurmak için açılan website ve blog’larda tanıtabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinize daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmış olursunuz. Ayrıca ücretli reklam yayınlayarak da (Adwords, sosyal medya reklamları vs.) satış yapmaya çalışabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Satış ortaklığı nedir sorusundan sonra en fazla merak edilen konu ise kazanılan para’dır. Satış ortaklığı yaparak kazanacağınız paranın miktarı tamamen sizin pazarlama yeteneğinize kalmış bir durumdur. Eğer dijital pazarlama konusunda temel bir bilginiz varsa ve internet üzerinde reklam – tanıtım çalışmalarını nasıl gerçekleştireceğinizi biliyorsanız iyi paralar kazanabilirsiniz. Örneğin; fiyatı 50 TL olan bir eğitim setine satış ortağı olduğunuzu varsayalım, komisyon oranı da P olsun. Bu durumda her bir satıştan 25 TL para kazanabilirsiniz. Ayda 5 eğitim seti sattığınızda ise 5×25= 125 TL ek gelir elde etmiş olursunuz. Reklam çalışmaları yapan ve dijital pazarlama konusunda uzman olan bir kişi ise doğru stratejilerle 50-100 adet eğitim seti bile satabilir. Burada kazanılacak olan para miktarı kişinin kendisine, satılacak olan ürün fiyatına ve komisyon oranına bağlıdır.

Satış ortaklığı yaparak para kazanma ek gelir elde etmeyi hedefleyen insanlar için oldukça uygundur. Satış ortaklığı hizmeti sunan Clickbank gibi global platformlar daha fazla kişiye ulaşmanıza ve satış yapmanıza olanak sağlayabilir. Satış ortaklığı diğer internetten para kazanma seçeneklerine göre daha zor ancak geliri de daha yüksektir. Bu nedenle temel pazarlama bilginiz olmadan satış ortaklığı yapmanız ve gelir elde etmeniz oldukça zorlaşacaktır.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..