Site İçi SEO

SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime Stratejisi

Seo için anahtar kelimesinin önemi nedir, nasıl bir strateji izlenmelidir?

Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak her webmaster için hayati önem taşır. Bunun için SEO yani ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ oldukça önemlidir. Arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmak için birçok kriteri yerine getirmelisiniz. Toplam 200’den fazla kriter sizin arama sonuçlarındaki yerinizi belirleyecektir. İçerik kalitesi ve anahtar kelime stratejisi SEO çalışmalarında ve 200 sıralama kriteri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Belli anahtar kelime aramalarında üst sıralarda yer almak adına SEO firmaları tarafından yüksek ücretler talep edilebilmektedir. Bu nedenle anahtar kelime stratejisi belirlenirken aranma hacmi, sektör rekabeti ve bunun gibi birçok kriter baz alınmalı ve buna göre bir değerlendirme yapılmalıdır.

Anahtar Kelime Belirleme

SEO çalışmalarında bir veya birden fazla kelime belirlenerek çalışma yapılabilir. Ancak birden fazla anahtar kelime için çalışma yapılması hem maliyeti hem de iş zorluğunu arttıracaktır. Bunun yerine tek bir anahtar kelimeye odaklanarak bu anahtar kelimede yükselmeye çalışmak, daha sonra ise diğer hedeflenilen kelimeler için çalışmalar yapmak daha mantıklı olabilir.

Seçilecek anahtar kelime belirlenmeden önce website veya blog’un içeriği – domain’i ile alakalı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Alakasız ve içeriklerinizden oldukça farklı bir kelimede üst sıralarda yer almanız imkânsıza yakındır. Bu nedenle hedeflediğiniz kelime hem içeriklerinize hem de website veya blog konseptinize uygun olmalıdır.

Anahtar Kelime Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anahtar kelime seçimi oldukça önemlidir. Güçlü rakiplerin olduğu bir alanda var olmak istiyor ve aylık 100.000 aranmaya sahip bir anahtar kelimede ilk sırayı hedefliyorsanız bu sizin için oldukça zor olacaktır. Bu nedenle makul hedefler belirlemeli ve bu makul hedefler doğrultusunda strateji oluşturmalısınız. SEO çalışmalarında anahtar kelime stratejisi belirlerken dikkat edilmesi gerekenler:

l Projeye uygun anahtar kelime seçimi

l Rakip analizi

l Anahtar kelime rekabet düzeyi

l Anahtar kelime aranma hacmi

l Site içi anahtar kelime analizi ve kelime uygunluğu

l Uzun anahtar kelime analizi

l Rakipler tarafından kullanılmayan anahtar kelimelerin belirlenmesi ve analiz edilmesi

Bu kriterler anahtar kelime stratejisinde oldukça önemlidir. Eğer bir kelimede ilk sayfada hatta ilk sırada yer almak istiyorsanız, ilk sıradaki rakibinizden çok daha iyi olmak zorundasınız. Daha iyi ve detaylı içerik üretmeniz, içerikteki anahtar kelime kullanım oranınız ve anahtar kelimelerin başlık – açıklama kısmında geçmesi oldukça önemlidir. Yine rekabetin düşük olduğu alanlara yönelerek SEO çalışması yapmanız başarılı olma şansınızı da arttıracaktır. Özellikle yeni açılan bir website veya blog ile kesinlikle rekabet oranı ve aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler için çalışma yapılmamalıdır. Aksi takdirde yapacağınız çalışmalardan verim elde edemeyebilir ve başarılı olamayabilirsiniz.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Sağlıklı belirlenene anahtar kelimeler ile olumlu sonuçlar elde edilebilir. Genelde iç seoda yapılan en büyük hatalar anahtar kelimenin uygun olmaması veya hiç olmaması olarak görüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..