Seo

SEO ne demektir?

Ne İşe Yarar Bu SEO?

Bu konuda yazı yazmak aslında biraz sanırım sıkıcı gelecek. Hem okuyucu hem de benim açımdan böyle olacak. Çünkü bildiğiniz gibi galiba her açılan blogun ilk yazıları arasında SEO nedir? başlığına ulaşabilmek mümkün oluyor. Ancak sizlere ve daha ziyade bloglamaya yeni başlayanlara ileri de bir kılavuz arşiv oluşturabilmemiz için bu gibi konulara açıklayıcı şekilde yer vermek gerekiyor. SEO en genel kavramı ile arama motoru optimizasyonu anlamına denk gelmiştir. Search Engine Optimization’un kısaltılmış hali SEO’dur.

Neden SEO?

Blogculuğun başlamış olduğu zamanlardan bu yana kadar geçen süreç içerisinde ki ana amaç sürekli paylaşılacak olanlar ile faydalı olabilmek ve birilerine ulaşabilmek olmuştur. Elbette bunun yanı sıra bu paylaşımlarınız ile de bütçenize biraz destek de bulunmak oldukça güzel bir şey. Ancak biliyorsunuz ki hem birilerine faydalı olabilmek hem de paylaşımlarınızı paraya çevirmek istiyorsanız sitenizin birileri tarafından görülmesi yazılarınızın birileri tarafından okunması gerekiyor.

Baba bir yazı yazarım ki var ya okusa ağrı dağının eteğinde ki kurbağalar Wuhuu çeker.

Çok iyi yazabiliyor olabilirsiniz hatta istediğiniz kadar iyi yazın ama bu yazdıklarınız birilerine ulaşmadığı zaman değil kurbağalar sitelerinize giren bir kaç kişi bile bu yazılar ile ilgilenmeyecektir. Bunun için ilgi çekici olmalı ve kendinizi sanal dünyaya uydurmalısınız. Reklam maliyetleri ile çekilen ziyaretçiler kaliteli ziyaretçiler olsalar da neticede size sürekli hit sağlayacak bir kaynağa ihtiyacınız var. İşte bu da Google’dır, Yandex’dir, Yahoo’dur ya da Bing’dir. Elbette ülkemiz de sadece Google ve Yandex’in kullanımından söz etmemiz mümkün olabilir. Bu arama motorları üzerinde yazılarınızın ilgili alanlarda yukarılarda çıkabilmeleri için sizin bir şeyler yapmanız gerekiyor. İşte bizler bu yapacağımız topluluğun tamamına SEO demekteyiz.

SEO & Deniz-i Derya

İstediğiniz kadar iyi yazıyor olun eğer ki akşam balıktan eve döndüğünüzde eliniz boşsa bir yerlerde yanlış var demektir. İşte bu yanlışı düzeltmenin temeli de SEO ile kendinizi modifiye etmekten geçmektedir. Öncelikle bilinmesi gerek birşey var ki bir blog için SEO her şey değildir. Bu cümlenin altı kesinlikle çizilmeye değer. Çünkü içeriğiniz kaliteli olmadıktan sonra istediğiniz kadar yatıp kalkıp SEO deyin Google ya da diğer arama motorları zamanla sizi aşağıya alacaktır. SEO namına ihtiyacınız olan her şeyi blogumuzu günlük olarak takip ederek öğrenmeye başlayabileceksiniz. İpuçlarını birleştirdiğinizde ise tam olarak SEO’yu kavrayabilecek ve zamanı geldiğinde algoritmalar türetebileceksiniz. Biz bu yazımız da böylece SEO nedir anlatmış olduk.

Bu yazı (2014) Burak Göç tarafından kaleme alınmıştır. (https://www.burakgoc.com)

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..