Seo

Site Hızının SEO Üzerindeki Etkisi Nedir?

Birçok İnternet sitesi sahibinin, başlıca merak ettiği konulardan biriside site hızının SEO üzerindeki etkisi nedir? Sorusudur. Bu soruya yanıt olarak, site hızının SEO zerinde büyük etkisi olduğundan bahsedebiliriz.

2010 yılında Google tarafından yapılan açıklamaya göre, sitelerin sahip olduğu hızlar da SEO’yu etkileyen etmenler arasına girmiştir. Yapılan birçok deneme ve testte, birçok farklı site hızı incelenmiş ve siteler arasında oluşabilecek 0.5 saniyelik bir farkın bile büyük etkiler ortaya çıkaracağı anlaşılmıştır. Bu yüzden site açılışı ve site kullanımı hızının, oldukça yüksek ve kesintisiz olması, SEO açısından büyük önem arz eder.

Site Hızını Belirleyen Temel Faktörler

Bir web sitesinin açılış ve çalışma hızını, birçok farklı faktör oluşturur. Bu faktörlerin tamamı, sitenin açılmasında etkilidir ve doğal olarak sitenin SEO’sunu da etkilerler. Bu yüzden site kurulumu yağılırken, daima bu etkenlere dikkat edilmeli ve bu doğrultuda SEO çalışmaları yapılmalıdır.

İşte site açılış ve çalışma hızını etkileyen ana faktörler;

  • Sitenin üzerinde bulunduğu Host,
  • Site içeriğinde yer alan görsellerin boyutları,
  • Sitenin sahip olduğu tasarım,
  • Sitede bulunan sosyal medya ve dış uygulamalara açılan butonlar.

Bütün bu faktörler, sitenin açılışını ufak da olsa etkilerler. Fakat SEO açısından, 0.1 saniye bile oldukça büyük önem arz eder.

Site Hızı Neden Düşer?

Bir web sitesinin, hızının düşmesinde birçok etmen bulunabilir. Bu etmenlerin başını sitenin içeriğinde yer alan görseller ve eklentiler çekse de, diğer birçok etmen de site hızını büyük oranda etkiler. Bu yüzden site kurulumu yaparken, alanında uzman bir SEO danışmanından veya SEO hizmeti veren bir firmadan hizmet almak oldukça mantıklı bir tercih olacaktır.

Site Hızı Dışında SEO yu Etkileyen Etmenler

Sitenin hızı dışında, SEO ile uyumluluğunu etkileyen birçok etmen bulunur. Bu etmenler, sitenin genel yapısı, tasarımı veya içeriği olabilir. Ayrıca çeşitli unsurlarda, sitenin SEO performansını etkiler.

Sitenin SEO performansını etkileyen bazı etmenler şunlardır;

  • Sitenin niş ve konu uyumluluğu,
  • Sitenin görsel açıdan sahip olduğu içerikler,
  • Sitenin sahip olduğu hız,
  • Sitede yer alan içeriklerde doğru yerde ve miktarda anahtar kelime kullanımı.

Gibi daha birçok etmen, sitelerin SEO su üzerinde etkilidir.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..