Rehber

Sitenizin Hızını Arttırma Teknikleri

İnternet siteniz varsa ve siteniz yavaşsa, sitenizin hızını arttırma tekniklerini öğrenmelisiniz. Bu yazımızda sizinle site hızlandırma adına önem taşıyan bütün noktaları paylaşacağız.

Öncelikle, ilk bilmeniz gereken şey sitenizin hızının, seçtiğiniz hosting yapısıyla alakalı olduğudur. İnternet siteniz hangi sunucuda barınıyorsa, o sunucunun kalitesi, sitenizin hızını tamamıyla etkileyecektir.

Kullandığınız hosting paketinin donanım bakımından taşıdığı özellikler, sitenizin açılış ve yüklenme hızını etkileyen en önemli unsur olduğu için sitenizin yavaşlığından şikayetçi iseniz, bu büyük ihtimalle kullandığınız hostingin özelliklerinden kaynaklanıyordur.

Kullandığınız hostingin kalitesi sitenizin hızını etkileyen ilk nokta olduğu için daha en başta, sitenizi açmadan önce alacağınız hosting paketinin, yeteri kadar kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

Yüklediğiniz Fotoğraflara Dikkat Edin!

Site hızı arttırma yöntemlerinin başında sitedeki fotoğrafları optimize etmek gelir. Çünkü sitelerin yavaşlamasının en önemli nedenlerinden bir tanesi fotoğrafların optimize edilmeden sitelere yüklenmesidir.

Her şeyi yaptığınız halde sitenizi bir türlü hızlandıramadıysanız, bu yöntemi mutlaka deneyin çünkü bu yöntem sitenizi çok hızlandıracaktır.

Site hızlandırmanın bir diğer yolu da Gzip sıkıştırmasıdır. Bu sıkıştırmayı manuel olarak ya da eklentiler yardımıyla yapabilirsiniz. WordPress gibi çok kullanılan bazı sistemlerde bu tür eklentiler bulunmaktadır ve bu eklentiler site hızını büyük ölçüde arttırmaktadır.

Gzip sıkıştırması internet sitenizde kolay bir şekilde kullanabileceğiniz en etkili site hızlandırma yöntemlerinden bir tanesidir ve bu yöntemi kullananlar sitesini birkaç dakikada hızlandırabilir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..