Sosyal Medya

Sosyal Medya Psikolojisi ve Bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı üzerine psikolojik temellere dayanarak yapılan bir değerlendirme..

Sosyal medyanın kendine özel olan psikolojisini anlamak özellikle kurumsallar için oldukça önemlidir. Pazarlamacılar ve üretici firmalar sosyal medya psikolojisini ne kadar iyi analiz ederlerse o kadar uygun içerikler üretebilir ve potansiyel müşteriler ile çok daha etkin bir iletişim kurmaktadır. İnternet ve sosyal medya kullanımı giderek artarken pek çok insanın zamanının büyük bir bölümünü internette gezinerek kullanması ile Facebook, Twitter ve Instagram ile iç içe olması dikkat çekicidir. Sosyal medya psikolojisi ve bağımlılığı da o nedenle oldukça hassas ve kapsamlı bir konudur.

Dopamin Ve Seratonin

Sosyal medya psikolojisine etki eden en önemli konu ise Dopamin ve seratonin salgılanmasıdır. Dopamin hormonu sosyal medyaya girdiğimizde ve insanların hayatlarına dair ufak bilgiler öğrenmemiz dahi salınım sağlayan bir hormondur. Chicago Üniversitesi araştırma görevlilerinin sosyal medya psikolojisi ve bağımlılığı hakkında yaptığı araştırmalarda insanların sosyal medya bağımlılığının sigara ve alkol bağımlılığından daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Bu duygulara ve hormonlara hitap eden pazarlamacılar ve markalar bu şekilde daha etkin bir iletişim sağlamaktadır.

Sosyal Medya Psikolojisi

Sosyal medyada aktif olan kullanıcıların mutlu olmasının yanı sıra sosyal medyaya daha fazla girme isteğini de görmek mümkündür. Genelde bağımlılık konularında insanlar belli alışkanlıkları düzenli aralıklarla yapma zorunluluğunu engelleyemez. Bu nedenle de sosyal medyada bağımlılık yaşayan kullanıcılar, paylaşım yapmadan ve etkileşimde bulunmadan asla mutlu olamazlar. Sosyal medya platformları ile birlikte yüz ifadelerini ve vücut dilini göremeyen kullanıcılar fotoğraflara ve yorumlara odaklanarak insanlarla etkileşime girmeyi tercih etmektedir. Sosyal medyada özel ve sosyal hayatlarını paylaşan, ilişki durumlarını güncelleyen ve türlü etkileşimde bulunan insanların olması özgüvenlerinin ne kadar etkilendiğini ortaya koymaktadır. Sosyal medya psikolojisi ve bağımlılığı da bu noktada iyi ayırt edilerek profesyonel kullanımının sağlanması gereken bir konudur.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Bir çok insan, sosyal medyaya bağımlı olduğu söylendiğinde gülüp geçmekte. Lakin bu konu düşünüldüğünden çok daha fazla sorun yaratmakta. Hem sosyal açıdan hemde psikolojik açıdan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..