Sosyal Medya

Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

Bazen markanız için her ne kadar dikkat etseniz de anlık kriz ortamları olabilmektedir. Hatta böyle zamanlarda sorun olmama olasılığı neredeyse yok gibidir diyebiliriz. Ancak asıl önemli olan krizi nasıl yönettiğinizdir. Dolayısıyla Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Yapılmalı? Tarzında sorular ortaya çıkmaktadır. Bizlerde bu krizlerde nasıl bir yöntem izlemeliyiz şimdi sizlerle paylaşalım.

Kriz Yönetimi

Kriz yönetimi bir bir anda olmayabilir. Bu durum 3 aşamada gerçekleşebilir. Bunlar;

  • Kriz Öncesi Yönetim,
  • Kriz Anı Yönetim,
  • Kriz Sonrası Yönetim,

Şeklinde 3 aşamada gerçekleşmektedir.

1- Kriz Öncesi Yönetim

Markanız için daima konuşulanlara dikkat etmelisiniz. Özellikle sosyal medya hesaplarında ki yorumlar, mesajları anlık ve güncel bir şekilde takip etmelisiniz. Markanızla ilgili temel araçları, monitoring programlarında izleyebilir hatta ortaya çıkabilecek tüm krizleri de öncesinden engelleme şansına sahip olabilirsiniz.

Kriz yönergelerinde planlı hareket etmek kriz öncesi yapılması gerekenlerin olmaz olmazıdır. Bu plan içerisinde tüm olumsuz yorum ve mesajlara nasıl cevaplar vereceğinizi bilmelisiniz. Üstelik sosyal platformlarında yanlış anlaşılmak çok müsaittir. Dolayısıyla bu konuda fazlasıyla hassas düşünülmelidir.

2- Kriz Anı Yönetimi

Kriz anı maalesef ki kriz öncesi kadar sakin olmayacaktır. Bu süreç bir tık daha sinirli ve gergin geçebilir. Bunun farkında olmak öncelikle en önemli noktadır. Öncelikle ne konuda sinirli olduğunu ve neden olumsuzluklarını getirdiğini iyice oturup düşünmeli ve sonrasında harekete geçmelisiniz. En sağlıklı değerlendirme bu şekilde olabilir. Verilen cevaplar kesinlikle şeffaf ve içten olmalıdır. Zaman oldukça önemlidir.

3- Kriz Sonrası Yönetim

Kriz anı kadar kriz sonrası da oldukça önemlidir. Çünkü aynı sebepten dolayı tekrar kriz çıkmaması, marka için önem arz eder. Bu süreçte kriz neden ve nasıl oluştu sorularını değerlendirerek konuyla kapsamlı ilgilenilmelidir. Kriz sonrasında yapılan hataları tespit ettikten sonra telafi noktası bir miktar daha önemlidir.

Yapılan hataları tekrar etmemek adına ve meydana gelmiş hataları da telafisini yapabilecek hamleleriniz olmalıdır. Böylelikle kullanıcı kitlenin fikrine önem verdiğinizi vurgulamış olursunuz. Çok kısa bir nokta olarak da şunu eklemeliyiz, krizleri fırsata çevirmek daima sizin elinizdedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..