Sosyal Medya

Sosyal Medya’da Yapılmaması Gereken 6 Hata

Uzun zamandır hayatımızın bir parçası olan sosyal medya blogculuk ve web dünyası açısından çok önemli bir yere sahip. Tüm büyük firmalar ve markalar etkili bir şekilde sosyal medyayı kullanarak kitlelerine ulaşmaya ve müşteri portföylerini büyütmeye çalışıyorlar. Bugün için sosyal medya, televizyon veya gazeteden çok daha popüler ve sık başvurulan bir kitlesel iletişim aracına dönüşmüş durumda.

Peki ama neden sosyal medya bu kadar önemli?

1- Facebook 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip, Twitter’ın ise 750 milyon kullanıcısı var.
2- Sosyal medya bir nevi iletişim pazarlaması ve bu konuda alternatifsiz seçenek.
3- Arama motorlarında ki yerinizi iyileştirebilmek için çok kritik öneme sahip.
4- Blogunuza ücretsiz trafik kaynağı
5- Kitlenize ulaşma açısından en etkili yöntem.
6- Blogunuzun marka değeri için vazgeçilmez bir saha.

Sosyal medyayı blogunun pazarlaması ve tanıtımı için kullanan bir çok blogcu bir takım hatalara düşer. Bu hatalardan en önemlilerini analiz edelim;

Hedef ve planlama olmaksızın, sosyal medyayı kullanmak

Bir çok blogcu sosyal medyanın sahip olduğu güç ve etkinin sihirine kapılarak kendilerini sosyal medyaya atarlar. Flood yaparcasına reklam ve kampanyalarını yayınlayıp bir reklam mekanizması olarak kullanmaya kalkarlar. Oysa insanlar ve kitleniz sosyal medyada sizin gerçek kimliğinizi görürler. Sizin blogunuzu sunuş şekliniz, kitlenizi cezbetme yönteminiz ve daha bir çok açıdan size bir not verirler. Bilinçsiz olarak bir plan ve programlama olmaksızın sosyal medyayı kullanmak, blogunuza ve size yarardan çok zarar getirecektir.

Duygusuz ve iletişimsiz satışa yönlendirmek

Yine bir çok blogcu, blogları için Facebook ve Twitter hesapları oluşturup, hiçbir değer katmaksızın linkler ve reklamlar yayınlarlar. Halbuki gönderilen bu link ve reklamları kendilerinden başka hiçkimse görmeyecek ve okumayacaktır. Siz kitlenize bir değer sunmadığınız sürece, neden sizin kuru ve saçma reklamlarınıza itibar etsinler ki?

Sosyal medyayı tek taraflı kullanmak

Sosyal medya iletişim ve geri dönüş amaçlı kullanıldığı zaman son derece etkili olabilen bir silahtır. Diyelim ki sizin bir blogunuz var ve blogunuz için Facebook hayran sayfası ve Twitter hesabı oluşturdunuz. İnsanlar sizinle temas kurmak ve etkileşime geçmek istedikleri zaman duvara çarpmış gibi bir tavır ile karşılaşırlarsa bu size ve blogunuza menfi yansıyacaktır. Sosyal medyayı tek taraflı bir tanıtım silahı olarak görmek hataların en büyüğüdür.

Hakkımızda bölümünü boş bırakmak

Çoğu kez önemsenmemesine rağmen sosyal medyada ki “hakkımızda” sayfasına bir çok insan tıklamaktadır. Bu kısmı boş bırakmak çok sevimsiz sonuçlar doğurabilir. İnsanların “hakkımızda” sayfanıza tıklamalarının altında yatan davranışsal düşünce, “kurumsal yapınızı” tanımaktır. İnsanların sizin hakkınızdaki intibasına doğrudan tesir edecek bu tür noktalara dikkat etmemek, onların gözünden düşmenize neden olabilmektedir.

Sabırsız olmak

Sosyal medya uzun vadeli bir yatırım olmalıdır. Yeni bir blogun sosyal medyada etkisini hissettirebilmesi aylar sürebilmektedir. Bu yüzden sosyal medya projenize kaliteli vakit ayırıp sabırlı bir şekilde planlama yapmanız lehinize olacaktır. Sosyal medyadan bir günde fayda beklemek ve bunun adına çalışma yapmak hiçbir fayda getirmeyecektir.

Yeniliklere ayak uyduramamak

Herhangi bir sebebten ötürü bir süreliğine bloğunuzu güncellemeniz mümkün olmayacak ise, “3 ay boyunca tatilde olacağım, maalesef bu süre içerisinde bloğumuz güncellenemeyecektir” gibi bir yazı bırakmak sizi affettirmeyecektir. İnsanlar sizden sadece iletişim değil aynı zamanda işinizi düzgün ve sürekli yapmanızı bekleyecektir. Yeni yazılarınızı takvimlendirerek ve yokluğunuz süresince bloğunuzun güncelliğini korumasını sağlamak çok önemlidir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..