Tasarım

Tasarımda Renklerin Verdiği Duygular

Sitelerin tasarımında kullanılan renk ve tonlamaların insanlar üzerinde nasıl bir duygu ve his oluşturduğunu düşündünüz mü hiç?

Renklerin oluşturduğu duygular çeşitli konseptte ki site tasarımlarının planlamasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Her renk insanlar üzerinde farklı bir duygu selini tetikler ve sitenizin amacı doğrultusunda kullanıldığı taktirde çok güçlü bir silahtır. Peki ama hangi renk ne tür duyguları çağrıştırıyor veya insanlar üzerinde ne tür duyguların oluşmasına sebebiyet veriyor?

Her bir rengin üzerimizde oluşturduğu olumlu ve olumsuz belirli duygular vardır. Bu durumda site ve bloglarımızı tasarlarken hangi renkleri ne kadar seçeceğimiz bu duygu haritası ve buna mukabil “vermek istediğimiz ve istemediğimiz” duyguları belirleyip buna göre bir yol haritası çizmeliyiz. Örnek vermek gerekirse, bir e-ticaret sitesinde güvenlik duygusu son derece olumlu sonuçlar doğururken, bir sağlık sitesinde ferahlık ve pozitif duygular çağrıştıran renk seçimleri isabetli olacaktır.

Ters yönden baktığımızda ise, içerik ve konseptimize uygun olarak, ziyaretçiler üzerinde oluşmasını arzu etmediğimiz duyguları tetikleyen renklerden kaçınmamız akıllıca olacaktır. Gelin şimdi renklerin dillerini inceleyelim ve bakalım hangi renkler ne tür duyguları çağrıştırıp tetikliyor görelim;

Tasarımda renklerin verdiği duygular

Bu içerik 2016 yılında Tufan Kürşat tarafından hazırlanmış ve blografi.net ‘te yayınlanmıştır

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..