Dijital Pazarlama

Viral Reklam Nedir? Viral Reklam Nasıl Yapılır?

Reklamcılık sektörünün giderek gelişmesi viral reklam nedir? viral reklam nasıl yapılır? Şeklindeki soruların da artmasına neden olmuştur. Klasik pazarlama anlayışından uzaklaşmak ve sosyal medyayı kullanmak artık pazarlama için neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü insanların en çok vakit geçirdikleri alanların başında gelen sosyal medya alanları pazarlamanın daha etkin bir şekilde uygulanmasına neden olmuştur.

Bunun için viral pazarlama adı verilen bir pazarlama çeşidi sayesinde daha çok kitleye ulaşma şansınız olur. Bunun için video veya içerik hazırlandıktan sonra yayılması için paylaşımcılara ulaştırılır. Ardından da paylaşım ve yayılma süreci başlayacaktır.

Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama sosyal medya ortamlarında hazırlanan içerikler sayesinde reklam çalışmaları yapmak ve yürütmek anlamına gelir.

Bunun için:

  • Sosyal platformlar,
  • Mail ortamları

Kullanılabilir. Bu sayede kolaylıkla reklamını yapmak istediğiniz amaç için uygun ve geniş seçenekler bulabilirsiniz. Bahsedilen reklam da kolaylıkla yayılır.

Avantajlı mıdır?

Bu şekilde pazarlama faaliyetinde bulunmak için video veya içerikleri hazırladıktan sonra yoğun talep gören siteler aracılığı ile paylaşabilirsiniz. Bu durum sizin ve reklamınızın daha kısa süre içinde yayılmasına olanak tanır.

Ayrıca klasik pazarlama yöntemlerinden daha uygun maliyetle başarılı sonuçlar almanız da söz konusu olur. Hedef kitle veya yayınlanan mesaj için de içerikleri sizin hazırlamanız mümkün olduğundan dolayı hedef kitleye uygun şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Ayrıca tek dezavantaj olarak düşünülecek olan durum ise paylaşımların yorumlanması konusunda kitleye engel olma durumunuzun olmamasıdır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu şekilde bir pazarlama yöntemi kullanılması oldukça avantajlı olmasına karşılık yine de hazırlanmasına bir takım konulara dikkat etmek gerekir. Bunlar arasında ilk olarak paylaşımların hazırlanması gelir. Paylaşımların hazırlanması sırasında herhangi bir yanlış anlaşılmaya neden olacak bir durum ile karşı karşıya kalınmamalıdır.

Ek olarak hedef kitle belirlendikten sonra buna uygun paylaşımlarda bulunmak önerilir. Reklam açısından dikkatli davranıldığında son derece önemli bir araç olduğu unutulmamalıdır. Maliyet ve diğer detaylarda uzman yardımı alınması gerekir. Bu durumda reklam hedeflenen amaca kısa süre içinde ulaşmaya başlayacaktır.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Viral reklam bir çok büyük site tarafından sıklıkla kullanılmakta. Günümüzde kalite iş yapmak, internette üst sıralarda görünmek için tek başına yeterli değil artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..