Wordpress

WordPress mi Blogger mi?

Blogculuk serüvenine çıkacağınız zaman ilk akla gelen soruların başında bu soru yer alıyor. Elbette bu konuyu bilen bilmeyen birçok kişi cevapladığı için de meydana bir çok yanlış kanı çıkmaktadır. Bu nedenle bu konu hangi blog sistemini seçmeliyim diye düşünmek isteyenler için kesinlikle büyük bir kaynak olacaktır. Öncelikle blog sistemi seçerken size sunacaklarından ziyade beklentilerinizi hesaplamanız gerekmektedir.

WordPress mi Blogger mi

Nitekim eğer sadece kişisel bir blog istiyorsanız kesinlikle sizin tercih edeceğiniz altyapı Blogger olmalıdır. Çünkü hem maliyetsiz hem de bir o kadar uğraşsız. Ancak bunu çoğu kaynak amatör blogculuk olarak değerlendirmeye çalışmış. Bu kanı tamamıyla yanlıştır. Blogger ile meydana gelen bloglar amatör olacak diye bir kaide yok.

Neden Blogger kullanmalıyım?

Blogger’ın sağladığı en büyük özellik kalıcılık özelliğidir. Yani eğer bir Blogger bloga sahip olacaksanız bunun anlamı o blogun senelerce sizinle birlikte yaşayacağı anlamına gelmektedir. Profesyonel bir görüntü Blogger ile sağlanamaz ya da Blogger SEO açısından incelendiğinde WordPress’in gerisinde kalır kısmı tamamen bir muammadır. Belirli konularda araştırma yaptığınızda muhakkak ilk sayfalarda iddialı arama sonuçlarında bile blogspot siteleri görebilirsiniz. Blogspot siteler demek ki SEO yönünden o kadar da silik değiller? Evet, şu aşamada karşınıza bir sıkıntı çıkabilir. Eğer biraz canlı sektörler üzerine blog yazmak istiyorsanız, örneğin Teknoloji gibi o halde blogger pek cazip olamayabilir. Çünkü neticede barındırma hizmeti ile almıyorsunuz ve yapabilecekleriniz kısmen sınırlı görünüyor. Ancak bu bloglamak için herhangi büyük bir sıkıntı yaratmaması lazım. Ayrıca herkes bir webmaster değil. Emin olun ki, biri Apple iPhone 5 özellikleri yazıp Google’da arama gerçekleştiriyorsa onun asıl amacı istediği bilgiye ulaşmaktan geçiyordur. Yani bu site blogger mı yoksa wordpress mi diye düşünmez. Bunu aklınızdan çıkartmayın lütfen.

Neden WordPress kullanmalıyım?

WordPress ile kendi barındırma servisiniz üzerinden yayın sağlarsınız bu da hafife alınacak bir nokta değil. Çünkü bunun anlamı sınırsız bir dünya demektir. WordPress ile istediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz ve bunun yanı sıra PHP yazılım dilinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Blogger’a en çok fark attığı nokta da belki de etiket kısmıdır. Bildiğiniz gibi blogger’da bir etiket sistemi mevcut değil. Ancak bunun değeri artık o kadar da büyük değil. Yeni SEO güncellemeleri ile birlikte artık etiketlerin değeri de azalmaya başladı. Ancak elbette sınırsız bir dünya. Özellikle teknoloji, Film sitesi gibi örnekler meydana getirmek istiyorsanız kesinlikle daha fonksiyonel olduğunu iddia edebiliriz. Ancak SEO açısından Blogger üstündür ya da WordPress üstündür diyemeyiz.

WordPress ve Blogger ile nasıl blog oluşturulur sorusuna cevap için, Bloglama’ya giriş yazımızı inceleyiniz..

Bu yazı (2014) Burak Göç tarafından kaleme alınmıştır. (https://www.burakgoc.com)

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..