Seo

Yerel SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Firmalar, kendilerini dünyaya tanıtabilmek için web sitelerini kullanırlar. Web sitelerinin arama motorlarında istenilen konuma gelebilmesi için yapılacak en iyi çalışmalardan birisi Seo çalışmalarıdır. Yerel seo nedir ve nasıl yapılır? yerel seo, işletmelerin bulundukları konumlarlar ilgili özel bilgilerin sunulması ve işletmenin sektör aramalarında görünmesini sağlayan çalışmalardır. Yerel seo çalışmaları ile işletmenin pazarlama ve yeni müşteri kazanma oranları artırılabilmektedir. Yerel aramalarda, firmanın ilk sıralarda görünmesi hedeflenmektedir.

Yerel Seo Önemi

Şirketlerin vermiş oldukları bölgesel hizmetler açısından yerel seo önemlidir. Birçok kişi hizmet almak istedikleri sektör ile ilgili internet üzerinden firma araması yaptıklarında, arama motorları kullanıcının bulunduğu bölgedeki şirketleri kendisine gösterecektir. Yerel seo çalışmalarının faydaları şunlardır.

  • İşletme daha kolay müşteri kazanabilecektir.
  • Firmanın bölgesinde tanınması kolaylaşacaktır.
  • Bölgesel hizmet verildiği için müşteri ile birebir iletişim kurulabilecektir.
  • Hizmet pazarlama oranı artacaktır.
  • Müşteri istediği ürün ve hizmeti kendisine en yakın noktada bulabilecektir.

Çeşitli kurumlar tarafından yapılan istatistik çalışmaları yerel seo çalışmalarının önemini ortaya koymaktadır. Seo ile sitesin Google arama motoru algoritmalarına uyumlu hale getirilmesi daha hızlı indekslenmesini ve aramalarda gösterilmesini sağlayacaktır.

Nasıl Yapılır?

Yerel seo çalışmaları ile işletmenin yakın konumda bulunması değil arama motorlarında üst sıralarda da yer alması ile ilgilidir. Yerel seo çalışmaları için Google my business (Google benim işletmem) hesabının oluşturulması gerekiyor. Daha sonra, alaka düzeyi, mesafe, önem derecesi belirlemesi yapılmalıdır. Google algoritmaları, alaka düzeyini belirler ve kullanıcıların aradıkları ürünlere gösterdikleri alakayı belirleyerek web sitesinin gösterilmesini sağlamaktadır.

Ürün ve Müşteri Alakası

Yerel seo çalışmaları belirlenirken, müşterinin internet sitesinde ürün ya da hizmet araması yaparken, ürün ve hizmete olan alakası belirlenecek şekilde yapılmalıdır. Yerel arama işlemlerinde, aramalar iki amaca göre yapılır. Birincisi, işletmeyi bulmak, ikincisi ise aranılan ürün ile ilgili hizmeti sunan işletmeyi bulabilmektir. Kullanıcılar, arama yaparken, ürün ismini yazarak arama yaparlar. Yerel seo yapılmış olan bir site, arama motorları tarafından, ürünü hemen bularak kullanıcıya gösterecektir. Bu şekilde kullanıcı hem şirketi hem de ürünü en yakınında bulmuş olacaktır.

Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. İnternet dünyasına yeni giriş yapan ve bir şeyler elde etmek isteyenler için yerel seo konusunu oldukça mantıklı. Büyük pastadan pay almaya çalışmak bu devirde oldukça zor. O yüzden yerel seoyu tercih etmek gayet makul.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..