Youtube

Youtube Videolarının Kaldırılma Nedenleri Nelerdir?

Youtube videoları neden kaldırılır?

Youtube dünyasında her gün birçok içeriğe sahip video siteye yükleniyor. Bu videoların bazıları özgün olurken bazıları ise riskli başkasının emeği bulunan görüntü ya da sesleri içeren videolar oluyor. Bu tür durumlar genellikle telif dediğimiz hak ile videonun kaldırılmasına kadar gidiyor. Video içerik üreticileri genelde dikkatli olsa da bazen dikkatsizlikler sonucu bu durumla karşılaşabiliyorlar.

Telif sebepleri nedir ?

Bir başkasının içeriğini , emek verip uğraştığı bir şeyi izin almadan kullanmak telifin başlıca nedenidir. Eğer bir başkasının içeriğini kullanmak istiyorsanız onla iletişime geçerek izin alabilirsiniz. Telef sebeplerinden biri de müzik ve seslerdir. Eğer bir müziği videonuzda 10 saniyeden fazla kullanırsanız Youtube direk olarak tespit eder ve sizi uyarır. Sizden video sesini değiştirmenizi ister. Eğer bu müzik ile yayınlanırsa, o videodan elde edilen para telif hakkı sahibine aktarılır. Müzikler ie telif yememek istiyorsanız da o müziği satın almış olmanız gerekiyor. Fakat bazen satın almış olsanız bile sorunlar çıkabilmektedir.

Dünya Engeli ve Diğer Nedenler

Eğer bir videoyu direk olarak Youtube’dan indirip yayınlarsanız bu da Youtube tarafından tespit edilirse video kaldırılır ve ihtar alırsınız. Eğer sizin videonuzu biri çalmış ise , bunu bildirdiğinizde bir ya da iki gün içinde video kaldırılır. Bazen ise Youtube tarafından tespit edilerek direk kaldırılır. Bir başka neden ise ; videoda bulunan , insanları kötü şeylere özendirebilecek nitelikteki içeriklerdir.

Video Kaldırılması Sonucu Neler Olabilir

Eğer bir video , telif veya başka bir sıkıntı ile kaldırılırsa kanal ihtar alır. İhtar dışında kanalın video atma veya para kazanma hakkı kısa süreliğine kapatılabilir. 3 ihtar sonucunda kanal kalıcı olarak kapatılır ve bir daha açılamaz. Eğer Youtube’un haksız yere kanalınızı kapattığını düşünüyorsanız bunu onlarla iletişime geçerek çözebilirsiniz.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

2 yorumlar

  1. Çoğu zaman saçma sebebler ile video kaldırıldığına şahit oluyorum. Telifli müzik var diye 35dk lik videomu kaldırdılar. Aynı müziği kullanan 50 tane video var onlar duruyor töbe est.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..