Site Dışı SEO

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Backlink nedir? Nasıl Alınır? Sorularını Yanıtlıyoruz.

Web sitelerinin hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayan en önemli unsurların başında, kaliteli backlink alma yöntemleri gelmektedir. Hazırda bir web siteniz var ise, alacağınız backlinklerden ziyade bu backlinklerin kaliteli olmaları büyük önem arz etmektedir. Backlink alarak hem ana sayfanızın, hem de konu linklerinin arama motorlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Peki nedir bu backlink?

Backlinki anlaşılır cümleler ile açıklamak gerekirse; Başka web sitelerinin, sizin sitenizi referans olarak göstermesidir. Başta Google olmak üzere, tüm arama motorları backlinkleri referans olarak kabul etmektedir. Örneğin bir kadın siteniz var. Ve başka bir kadın sitesinin kendi bünyesindeki bir anlatımda sizin sitenizin ya da konunuzun linkini yayınlıyor olması, sizi referans olarak gösterdiği, o yazının daha iyi anlatımının sizin sitenizde olduğunu anlatması anlamına gelir.

Kaliteli Backlink Nedir?

Kaliteli backlink ise, birçok temele dayalı olarak görülebilmektedir. Mesela sizin sitenizle aynı kategoride olan bir sitenin, sizin sitenizin ya da sitenizde yer alan bir konunun linkini paylaşması kaliteli bir backlink olarak görülebilir. Ancak aynı kategoride yer alması, o backlinkin kaliteli olacağı anlamını taşımamaktadır. Zira kategori aynı da olsa, sitenin çöp içeriklerle dolu olmaması, fazla link çıkışının bulunmaması ve güncel olması da önemlidir. Diğer önemli olan bir husus ise, sitenin arama motorları gözünde çok değerli olmasıdır. Şayet backlink alacağınız web sitesi oldukça değerli ise, aynı kategoride olmasanız bile oldukça olumlu etkileri olacaktır. Mesela News servislerine, Dmoz dizinine ve buna benzer önemli servislere kayıtlı olan sitele aynı zamanda eski ve PR değeri yüksek ise, farklı kategori de olsalar da oldukça olumlu etkileri olacaktır.

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

 • Sitenizle aynı içerikte olan, kaliteli ve çöp olmayan sitelere konu ile alakalı yorum yaparak backlink alabilirsiniz. Burada web siteniz yazan yere, kendi web sitenizi yazarak backlink elde edebilirsiniz. Her site kabul etmese de, yorum panelinden web sitenizin linkini silmeyecek editörlerde olacaktır.
 • Siteniz ile aynı içeriği taşıyan bloglarda hesap açarak, profilinize site adresinizi yazabilirsiniz.
 • Sosyal ağlarda sitenizin linkini paylaşmakta, arama motorları için olumlu sinyaller vermektedir. Ancak etkileri büyük ölçeklerde olmasa da, yine de fayda sağladıkları bilinmektedir.
 • Siteniz ile direk alakalı onlarca paravan siteler kurarak, ara sıra kendi sitenize link çıkışları yapmakta kaliteli backlink elde etme yolları arasındadır. Özellikle paravanları özgün içeriklerle sık güncellemek, alacağınız linkin kalitesini arttırıcı bir etken olacaktır.
 • Ücretli olarak otoriter sitelerden link satın alabilirsiniz. En fazla kullanılan yöntemlerden birisi de budur. Zira onlarca paravan blog açıp uğraşmayı göze alamayan webmasterlar, zaman ve daha fazla etki açısından bu yolu tercih etmektedirler. Ancak burada kesinlikle aşırıya gitmemenizi öneririz.
 • Dmoz ve benzeri otoriter dizinlere sitenizi ekleyin. Kabul edilirseniz son derece yararları bulunmaktadır.
 • Wikipedia sayfanızı oluşturarak, dünyanın sayılı otoriter sitelerinden birisi olan Wikipedia’dan backlink almaya çalışın.
 • Resim paylaşım sitelerinde, web siteniz üzerinde yer alan resimlerin linklerini paylaşmak hem backlink kazanmanıza, hem de o resimlerin görsellerde daha üst sıralara çıkmasına neden olmaktır. Özellikle otoriter resim paylaşım sitelerini sıklıkla kullanmak, kaliteli backlink elde etme yolları olarak görülmektedir.
 • Gov ve Edu uzantılı sitelerin yorum bölümlerinden, sitenize backlink alabilirsiniz. Kesinlikle kaliteli backlink alma yöntemleri arasında olup, sitenizin daha otoriter hale gelmesine faydalıdır.
 • Güncel ve özgün sitelerde yayınlayacağınız tanıtım yazılarınızın, en az 400 kelime ve üzerinde olmasına özen gösterin. Tanıtım yazınızı görseller ve ara başlıklar ile süslemek, daha etkili sonuçlar doğurmaktadır.
 • Backlink alırken aşırı miktarlarda link alımı yapılmamalı, alımlar zamana yayılarak arama motorları gözünde doğal izlenimler bırakılmalıdır.
Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..