BlogWebmaster

Windows Hosting Ve Linux Hosting Arasındaki Farklar

Windows hosting ve linux hosting arasındaki farklar hakkında öğrenilecek olan ilk şey sunucuların kullanmış olduğu işletim sistemleridir. Windows işletim sistemine ait olan sunucular ASP ile çalışırken, Linux işletim sistemine ait olan sunucularda ise PHP ile çalışır.

Windows Hosting

Web alanı, Windows tabanlı olan bir yazılımla destekleniyorsa bu sisteme Windows hosting diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse kullanmış olduğunuz bilgisayarlardaki işletim sistemleri genel anlamda Windows işletim sistemine sahiptir.

Sunucularda Windows işletim sistemi kuruluysa bu sunucuları Windows sunucular olarak adlandırabilirsiniz. Ancak sunucularda kurulu olan sistem, Linux işletim sistemi ise Linux sunucular olarak da nitelendirebiliriz. İki sunucu da kendilerini her zaman yenilemekte ve bu yeni olan yazılımları da destekleyici altyapıya göre uyarlamak için çalışmaktadırlar.

Linux Web Hosting

Linux hosting, genel olarak kullanım kolaylığı yönünden PHP tabanlı olan web yazılımını desteklemektedirler. Barındırılmış olan farklı sunuculardaki hosting türlerini ihtiyaçlarımıza göre seçebilmek mümkündür. Örnek vermek gerekirse forum sitesi ya da dernek portalı kurmak için Linux web hosting kullanılabilir.

Hangisini Seçmeliyiz?

Sunucu seçiminde birçok kişi çeşitli hatalar yapıyor. Bu hataları yapmamak için iki sunucu hakkında öğrenilmesi gereken şeyler şunlardır:

İki sunucuyla da Filezilla gibi araçlarla dosya transferinde bulunmak mümkündür. Ancak bazı kişiler böyle bir durumun olduğunu bilmemekte ve hangi işletim sistemini kullanıyorsa o işletim sistemine ait olan sunucuyu tercih ediyorlar. Yani Linux işletim sistemi kullanılıyor diye Linux işletim sistemine sahip olan bir sunucu kiralamanız gerekmez.

Yönetim için Plesk ve cPanel gibi yazılımlarla çalışmak her zaman doğru bir seçim olacaktır. Maliyet yönünden bir tercih yapılacaksa tercihiniz Linux sunucusu olacaktır. Bunun nedeni ise Windows’un lisans parası istemesidir. Linux açık bir kaynak olduğu için bu durum hosting fiyatlarını da etkiliyor.

Hosting seçiminde ise sunucuda ne çalıştıracağınıza uygun olarak bir seçim yapmanız gerekir. ASP.NET Windows işletimi sistemi ile iyi bir şekilde çalışırken PHP tabanlı olan platformlar da Linux sunucusu ile çok daha iyi bir şekilde çalışacaktır. Bu bilgiler dikkate alınarak bir seçim yapıldığında çok daha verimli olunacaktır.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..