BlogSosyal Medya

Sosyal Medya’nın Bloğunuza 4 Büyük Faydası

Sosyal medyayı blog ve web siteniz için etkili kullanma ipuçları..

Bir blog oluşturduğunuz ve yayınlamaya başladığınız zaman, bir sonraki adım şüphesiz ki bloğunuzun tanıtım aşamasıdır. Bu aşama belkide blog oluşturmaktan bile daha meşakkatlidir. Söz konusu bloğunuzu tanıtmanın en etkili ve hızlı yolu ise sosyal medya‘dan geçmektedir.

Bu yazıda sosal medya’nın bloğunuza sağlayacağı faydaları 4 ana başlıkta topladım. Bu başlıklara geçmeden önce çok kritik bir istatistiği paylaşmakta fayda görüyorum. 2016 yılı itibariyle global internet kullanımının %23’ünü bloglar ve sosyal medya oluşturmaktadır. Bu istatistiki bilginin ışığında şunu çok net söyleyebilir ki; bloglar ile sosyal medya tek bir mekanizmanın 2 farklı parçası gibi çalışmaktadır. Sosyal medya blogların varlığını destekleyip güçlendirirken, bloglar ise sosyal medyanın içerik zenginliğini artırmaktadır. Dolayısı ile sosyal medya ve blogları birbirinden ayırmadan ele almak gerekmektedir.

Ayrıca okumanız tavsiye edilen yazı: Bloglama ile ilgili 45 Global istatistik

İşte sosyal medya’nın bloğunuza sağlayacağı 4 büyük fayda;

1- Sosyal Medya Trafik Kazandırır

Kaliteli bir şekilde hazırlanmış bir içeriğin değerini bulmasında ki en önemli saha sosyal medyadır. Bir içeriği değerli kılan şey, içeriğin zenginliği olduğu kadar o içeriğe erişebilmiş ziyaretçi sayısıdır. İlgi çekici bir başlık ve kaliteli içerikten oluşmuş bir yazının sosyal medya’da önemli miktarda tıklanma alması ve bu doğrultuda bloğunuza trafik çekmesi muhtemeldir.

2- SEO Faydaları

Hit herzaman önemlidir ama organik ve ilgili hit paha biçilemez. Kendi bloğumda yayınladığım yazıların çoğu zaman Google ve diğer arama motorları tarafından indekslenmeden önce yapmış olduğum sosyal medya paylaşımı sayesinde indeks aldığı ve yazımın Facebook veya Google+ platformu üzerinde indekslendiğine ve trafik aldığına şahit olmuşumdur. Facebook, Twitter ve Google+ gibi dev sosyal medya platformlarında ki paylaşımlar anında Google ve diğer arama motorları tarafından indeks aldığı için, içeriklerinizin yayınlandıktan hemen sonra sosyal medya tarafından paylaşılması bloğunuza SEO yönünden de fayda sağlayacaktır.

3- Etkileşim ve Diyalog

En başta Google’ın etkileşim ve diyaloğa ne kadar büyük önem verdiğini söylememe gerek yok sanırım. Blogları internet yıldızı haline getiren unsur Google’ın kullanıcı geri dönüşümüne verdiği önemden gelmektedir. Bloğunuzda dahi yazdığınız 1 yazıya ne kadar farklı yorum gelir ve kullanıcılar ne kadar çok sizinle etkileşime geçerse, Google bunu o kadar ödüllendirecektir. Sosyal medya ise bu konuda biçilmiş kaftandır. Paylaşacağınız blog içeriklerinizin sosyal medya üzerinde okunup beğenilmesi ve yorumlarda bulunulması içeriğinizi ve dolayısı ile bloğunuzu Google’ın gözünde çok daha değerli hale getirecektir. Unutmayın ki; insanlar bloğunuzu severse Google’da sizi sever!

Google dostu site yapısı başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4- Markalaşmak

Markalaşmak yada marka olmak nedir?

İngilizce tabiri ile “know how” Türkçesi ile “bilinirlik” demektir. Peki blinmek için ihtiyacımız olan şey nedir? Elbette içeriklerinizin çok fazla kişiye ulaşması ve bir çok farklı platformda görünmesidir. Sosyal medyada ise bu platformların içerisinde en önemli ve en büyük kitlelere ulaşabileceğinizdir. Başlangıçta takipçi sayınız az veya hiç olmayabilir. Israr ile bloğunuzda ki içerikleri sosyal medya’da paylaşmaya devam edin. Elbet içeriklerinize ilgi duyacak birileri çıkacak ve bu zincirleme olarak artarak size geri dönecektir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Sadece blog değil firmalar açısından da oldukça önemli.
    Geleceğin meslekleri arasında yer alan sosyal medya, ilerleyen zamanda daha da gelişecektir.
    Umarım bizde kendimizi geliştiririz ülke olarak.

  2. Sosyal medya kullanımı bloglarını büyük kitlelere tanıtmak isteyen kişiler için oldukça çok önem arz etmekte. Facebook, Twitter, Google+, İnstagram gibi medyalar blogların büyümesinde düşünülenden çok daha fazla etkililer.

  3. Sosyal medya şuanda insanlara ulaşmak için kullanılabilecek en etkili yöntem diyebiliriz. Bende kendi web sitemde yer alan içerikleri sosyal medya kanallarında paylaşım yaparak insanlara daha hızlı ve daha etkili şekilde ulaşabiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..