Seo

Google Asistan Seo Stratejisi

Google asistan seo stratejisi için belirlenmiş olan amaç kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaktır. Google Asistan, Android ve İOS işletim sistemleri için tasarlanmıştır. Bu uygulama, bir yapay zekâ örneğidir. Günde ortalama olarak milyarlarca sorguya cevap veren Google, sesli aramalarda ve arama sonuçlarının kalitesi konusunda büyük bir öneme sahiptir. Kullanıcıların sesli asistanlar ile Google’da arama yapma oranı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu sebeple de sesli arama trendine her zaman hazırlıklı olmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bu yapılması gereken şeyler ise şunlardır:

Soru-Cevap İçeriklerine Yönelim

Sesli aramalarla beraber soru-cevap içerikleri daha fazla tercih edilmelidir. Soru türleri alanında pek çok tool soru çeşitlendirme konusunda destek sağlayacaktır. Bu toollara örnek vermek gerekirse Answer The Public, KWFinder, gibi örnekleri verebiliriz.

Lokasyon Aramalarında Google My Business Kaydı Oluşturmaya Yönelim

Sesli aramalarla beraber konum aramalarında çok fazla kullanım olacaktır. Buna örnek verecek olursak konumdan yararlanarak yakında bulunan bir taksi durağı aramasında Google My Business kaydı işaretlenmiş olan duraklar listelenecektir.

Yapısal Veri İşaretlemelerine Yönelim

Google Botları, ilk olarak yapısal veri işaretlemelerini inceler. İncelemeler sonucu alabileceği pek çok bilgiye ulaşabilir, sesli aramalar da bu durumu kullanır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Yönelim

Sesli aramalara daha çok cevap verebilmek için yapılması gereken şeylerden biri de long-tail sorgularına gerekli önemi vermektir. Burada önemli olan çoğul kelimeleri daha fazla kullanmaktır.

İlk Ziyarette Bulunulan Dosyaya Yönelim

Google botları için çok önemli iki dosya vardır. Bu dosyalar ise şunlardır:

  • Robots.txt,
  • Sitemap.xml

Dosyaları önemli olan dosyalardır. Bu dosyalarda bir hata ya da eksiklik oluştuğunda sesli arama botları bundan olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu sebeple site kolaylıkla taranabilir ve indexlenebilir bir şekilde olmalıdır.

Mobil Hıza Yönelim

Öncelikli olarak yapılması gereken şey web sitenin mobil ile uyumlu bir hale gelmesidir. Çünkü insanlar yapacakları sesli aramaları genel olarak mobil cihazlar aracılığıyla yaparlar. Sitelerin mobil ile uyumluluk göstermemesi siteye erişen kişilerin deneyimlerini olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..