Blog

Kötü Blog Yorumları ile Nasıl Başa Çıkılır?

Eleştiriye tahammülünüz varmı?

Blog sitelerinizde yabancıların yorum yapmasına izin verdiyseniz olumsuz ve anlamsız yorumlarla karşılaşma olasılığı herzaman olacaktır. Blog yazarları bir içerik ürettikleri zaman faydalı olacağına inandıkları içerikler üreterek takdir beklerler fakat konu ile hiçbir alakası olmayan kötü niyetli insanların sadece sizin yazılarınızı kötülemek amacıyla yazdıkları kötü yorumlar ve belki de küfürler istenmeyen durumlardır.

Kötü blog yorumları ile başa çıkmak

Eğer bir blog sahibiyseniz ve bir içerik paylaşmışsanız içeriğiniz hakkında kötü niyetli insanların kötü yorumlarıyla mücadele etmek ve onlara kötü şekilde karşılık vermek hem moralinizi bozacaktır hem de diğer ziyaretçilerin size karşı tavır almasına neden olacaktır. Bu durum sizin itibarınızı da zedeleyecektir. Size vereceğimiz birkaç basit ipucuyla blog sitenize gelen olumsuz kötü niyetli yorumlara yaklaşımınızı düzeltebilir ve ortamı yumuşatabilirsiniz.

Basit Bir Teknik

Öncelikle Hindistan’ın Kadim bilgeleri tarafından kullanılan ve tavsiye edilen şu yöntemi kullanın, kötülüğe karşı hemen kötülükle cevap vermeyin!
Bu Kural blog sitelerde olduğu gibi gerçek hayatta da geçerli bir davranıştır. Bize zarar getirmez tam tersine yarar getirir. Sitenizden kötü bir yorumla karşılaştığınızda o yoruma hemen ve öfkeyle cevap vermeyin. Aradan belli bir sürenin geçmesine izin verin. Belli bir sürenin geçmesi öfkenizin yatışmasına yardımcı olacaktır. Yorumlara cevap verirken mutlaka yapıcı olmaya çalışın.

Olumsuz yorumun neden yapıldığını anlamaya çalışın. Sitemize herhangi bir içeriğinize ya da paylaştığınız herhangi bir yazıya olumsuz ve kötü yorumlar yazan insanlara karşı tamamen cevapsız kalmak da bir çözüm değildir. Sosyal içeriklere çok fazla ağırlık verdiğiniz ve ziyaretçilerin yorumlarına ihtiyaç duyduğunuz platformlarda yorumcuların yorumlarını engellemek gibi bir hataya düşmemeniz gerekir. Bu durum sizin tarafsızlığınızı ve güvenilirliğinizi zedeler. Eğer bunu yaparsanız kullanıcılar başka isimlerle başka rumuzlarla tekrar sitenize gelirler ve daha kötü yorumlar yazarlar. Birçok inatçı insan bu eylemi her gün yapmaktan çekinmez. Ta ki siz sıkılıncaya kadar…

Bakış Açınızı Değiştirin

Belki de kötü blog yorumları sizi geliştirecek araçlardır. İsteseniz para ile bile satın alamayacağınız düzeltici yapıcı unsurlar olabilirler. Kötü yorumlara bir de bu pencereden bakın. İyiliğe herkes iyilikle cevap verebilir ama asıl erdem kötülüğe de iyilikle cevap verebilmektir.

Etiketler
Daha fazla göster

Tufan Kürşat

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Bir yorum

  1. Çoğu blogcu o tarz yorumları onaylamıyor zaten, hangi bloga baksanız altta hep güzel yorumlar. kendi kendilerini kandırmaya bayılıyorlar 🙂

    1. Hepsinin hakkını yemeyelim 🙂 ahlak sınırları içerisinde yapılan eleştirileri yayımlayan blogcularda mevcut.

  2. Blog işinin en sinir bozucu kısmı bu olsa gerek 🙂
    bazen sinirlerime hakim olamayıp açıyorum ağzımı yumuyorum gözümü

  3. Kesinlikle en önemli detay kötülüğe karşı kötülükle cevap vermemek olmalı. Terbiye sınırları içinde olduktan sonra her türlü eleştiri bizi güçlendirir.

  4. Genelde zaten yapılan yorumlar bir denetimden geçerek yayımlanıyor. Mesala benim yaptığım bu yorumda uygunsa yayınlanacak. Eğer hakaret içerici yorumlar değilse eleştiri dozu kabul edilebilir seviyede olan yorumlar site sahibini kendini öz eleştiri yaparak gelişiminde önemli rol oynayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..