Nasıl YapılırRehber

Site Hızı Nasıl Artırılır?

Fikri mülkiyeti kendinize ait olan ve hız konusunda sorun yaşadığınız bir site hızı nasıl artırılır? İşte cevapları!

Web Sitesi Ses, Video ve Fotoğraf Optimizasyonu

Bir web sitesinde yer alan tüm sesli ve görüntülü medya dosyaları, sitenizin var olan internet hızına doğrudan etki edecek unsurlardır. Özellikle bireysel web site tasarımlarının WordPress hosting ile yapıldığı ve WordPress’in bu alanda oldukça sık kullanıldığı düşünülürse, bu medya dosyalarının optimizasyonunu sağlamak ya da WordPress kullanmasanız dahi kendinize dair çözümler yaratmak zor olmayacaktır.

Örnek vermek gerekirse, FTP dosyası olarak kullanılan ve tasarımı özel olarak gerçekleştirilen web sitelerinde, site tasarımı, sitenin standart sayfalarında var ise ses dosyaları, görsel olarak kullanılan fotoğraf ve videolar, sitenin hızını yavaşlatmayacak şekilde optimize edilebilir.

Bu tür dosyaların optimizasyonlarının sağlanması, çeşitli uygulama ya da programlar ile mümkün kılınabiliyor. Fotoğrafların görselini bozmadan dosya boyutlarını küçültmek, onlara metin ve içeriklere uygun isimler vermek, bir link üzerinden siteye entegre etmek, site için oldukça fayda sağlayabilir. Aynı durum video ve ses dosyaları için de geçerli. Bu tür dosyaların orijinalliğini bozmadan, yalnızca boyutunu küçülterek site hızınızı artırabilirsiniz.

Sitenizin Hosting Sağlayıcısı

Web sitenizin hızını en çok etkileyen başlıca unsurlardan biri de web sitenizin barınmasını sağlayan hosting servisidir. Hosting, Türkçe’de barındırma olarak bilinmektedir. Barındırma hizmeti, başlı başına doğru karar verilmesi gereken, oldukça önemli bir detay.

Sitenizin var olduğu süreç boyunca onu sürekli çevrimiçi tutan, hızını etkileyen, panelini kullanmanızı sağlayan ve tüm dosyaların konumlandığı sanal sunucular, hosting servisi sağlamaktadırlar. Ne kadar kaliteli ve ne kadar doğru bir hosting servisi seçerseniz, o kadar kesintisiz ve o kadar hızlı ulaşılabilen bir web sitesine sahip olursunuz.

Web Sitenizde Kullanılan Araçlar

Web sitenizin sayfaları, sitenizin kütüphanesi gibidir. Bu sanal kütüphane sayfaları içinde ne kadar çok dosya ve eklenti kullanırsanız, siteniz o kadar ağırlaşır. Bu duruma engel olabilmek için sayfaların kasılması ve ağırlaşmasını engellemek adına daha az eklenti kullanmalı ya da bu konuda hıza etki etmediği belirlenen, yazılımı buna göre yapılan eklentiler tercih etmelisiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..