NedirRehber

Google Trends Nedir?

Google trends nedir? Sorusuna en uygun cevap ücretsiz google servisi yanıtı olacaktır. Bu uygulama, arama kelimelerinin hangi sıklıkla aratıldığını gösterir. Google Trends, birçok amaç için kullanılabilir. Örnek verecek olursak; markanın bilinirliğini ölçmek, yeni trendlerini izlemek, yeni pazarları belirlemek gibi birçok amaç için kullanılabilir. Bu uygulama aracılığıyla anahtar kelimelerin popüler olup olmadığı kolayca anlaşılır.

Google Trends Nerede Kullanılır?

Google trend, birçok alanda uygulanabilme özelliği gösterir. Bu alanlar ise şunlardır:

  • Bu uygulama, marka bilinirliğini ölçmede ve rakiplerin aranmasında kullanılabilir.
  • Google trend ile birçok ülkedeki trendleri takip edebilme şansınız vardır. Yurt dışı pazarlarına açılmada ülke trendlerinin kolayca takibi yapılabilir.
  • Uygulama sayesinde gün içindeki aramalar rahatlıkla takip edilebilir.
  • Google trendi anahtar kelimelerin araştırılmasında kullanabilirsiniz. Trendi yüksek olan kelimeleri rahatlıkla bulabilirsiniz.
  • Uygulama ile sezonluk ya da mevsimsel değişiklikleri takip edebilirsiniz.
  • Google trends, uygulama alanlarının çok çeşitli olması birçok markaya geniş anlamda fayda sağlar.

Google Trends’in, SEO ve Google Adwords İle İlişkisi

Google Trends, Google Adwords ile SEO için çok gerekli bir araçtır. Yapılacak olan optimizasyonlarda, sektörle alakalı arama hacimleri, arama hacmi yüksek anahtar kelimeleri bu uygulama sayesinde belirleyebilirsiniz. Belirlenmiş olan kelimelere göre de içerikler üretip, web sayfalarında ya da bloglarda en çok aranılan kelimeleri kullanarak üst sıralara çıkılabilir.

Google Trends İle Anahtar Kelime Belirlenmesi Nasıl Yapılır?

Genel anlamda anahtar kelime belirlemesi yapılırken Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanımı yapılır. Fakat bu uygulama, Anahtar Kelime Planlayıcısından çok farklı olan verilere göre sonuçlar hazırlar. Örnek vermek gerekirse; zaman için anahtar kelimelerin ne kadar yükselişe geçtiğini gösterir. Böylece ilgili kelimenin kontrolü yapılmış olur.

E-Ticaret Sitelerinde Google Trends’in Faydaları

Dönemsel veya sezonluk ya da özel günler için olan ürünleriniz varsa, bu ürünler hakkında hangi dönem içinde çalışılması konusunda, bu uygulama çok fazla bilgi sağlayacaktır. Bu bilgilere göre de kampanya ya da reklam çalışmalarını yoğunlaştırma şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca elde edilen bilgileri de web sitenizde ya da blog adresinizde yayınlayabilirsiniz..

Etiketler
Daha fazla göster

Asya Sonerler

2016 yılından beridir blogluyor.. Sosyal medya bağımlısı. Seo, Dijital Pazarlama ve Sosyal medya kategorilerinde araştırmalar yapıyor. Paylaşmayı çok seviyor ve tam bir Youtubekolik!

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

AdBlocker kullanıyorsunuz :(

Lütfen AdfBlocker'ı kapatıp Webtilkisi'ni desteklemeyi tercih edin..